Krásna záhrada je ozdobou každého moderného rodinného domu. Na jar v nej kvitne množstvo pestrofarebných kvetov, v lete bzučí hmyz a šantí drobné vtáctvo, na jeseň zase zbierame celoročnú úrodu. Ako si však užiť svoju záhradu aj počas dlhých zimných mesiacov, keď jediné, po čom túžite, je zostať v pohodlí a teple domova? Odpoveďou je zimná záhrada.
Čo robiť v prípade, že sa pohľadu na zasneženú záhradu a stromy v nej nechcete vzdať ani počas chladných zimných rán? Pripravili sme si pre vás zopár užitočných informácií a tipov, ako si postaviť dokonalú zimnú záhradu, v ktorej sa budete môcť stretávať s rodinou a priateľmi a vychutnávať si šálku horúceho čaju za každého počasia.
Ako si vychutnať záhradu aj počas zimných mesiacov
Pokiaľ sa nechcete vzdať svojej záhrady ani v zime, skúste si postaviť zimnú záhradu. Môže slúžiť ako centrum stretávania sa s vašou rodinou a známymi. Pomocou izolačnej techniky totiž nebudete cítiť mrazivý chlad prenikajúci zvonka. Navyše, vďaka preskleným stenám sa budete môcť kochať pohľadom na svoju záhradu v akomkoľvek počasí aj počas dlhých zimných mesiacov.
Čo je zimná záhrada a prečo by ste si ju mali zadovážiť
Zimná záhrada je záhrada, kde sa dá oddychovať, čítať, alebo vychutnávať horúce nápoje v spoločnosti svojich najbližších. Je to vlastne terasa zasklená izolačným sklom, ktoré stabilizuje vnútornú mikroklímu. Býva začlenená do domu a má dobre vytvorené vykurovacie, vetracie i tieniace možnosti.
Túžite po zimnej záhrade aj vy? Pripravili sme pre vás 7 tipov, ako si vytvoriť funkčnú zimnú záhradu presne podľa vašich predstáv.
Ako postaviť dokonalú zimnú záhradu
Pokiaľ ste vždy túžili po presklenej zimnej záhrade, najlepšie urobíte, ak sa o svoju túžbu vopred podelíte s architektom vášho vysnívaného rodinného domu. Urobte tak už v prvotnej fáze tvorenia projektu ešte predtým, než začnete stavať samotný dom. Uľahčí to jej neskoršiu realizáciu.
TIP: Nezabudnite si dostatočne premyslieť aj jej rozmery. Pri väčšej záhrade budete totiž pred stavbou potrebovať posúdenie od autorizovaného statika.
Správny tvar zimnej záhrady
Tvar zimnej záhrady by mal byť čo najjednoduchší a mali by ste sa vyvarovať zbytočných výklenkov. Stavbu môžu zbytočne preťažiť a negatívne vplývať i na cirkuláciu vzduchu, samotné vetranie či vykurovanie.
Zlaďte zimnú záhradu s vaším domom
Keďže je zimná záhrada súčasťou rodinného domu, mala by s ním byť harmonicky zladená. Použite rovnaký štýl, aký sa vyskytuje v dome, zlaďte jej rámy okien i dverí.
Vyberte si pekný nábytok a nezabudnite na mäkké vankúšiky na sedenie, v ktorých si komfortne vychutnáte raňajky alebo šálku teplého čaju a kávy. Záhradný nábytok by takisto mal byť v harmónii s interiérom vášho rodinného domu.
Na stavbu používajte kvalitné materiály a dodávateľa
Zimná záhrada je komplikovaná a rozmerná konštrukcia, v ktorej vznikajú rôzne tlaky a napätia medzi jej spojmi. Pri jej stavbe treba voliť kvalitné materiály, pre ktoré bude zvládnutie spomínaných tlakov hračkou. Na zasklenie záhrady použite polykarbonát, jednoduché sklo, dvojsklo alebo bezpečnostné sklo. Trojsklo môže byť pre nosné piliere zbytočne zaťažujúce.
TIP: Bezpečnostné sklo odporúčame dať najmä na strechu, keďže môže byť často vystavená prílišnému tlaku, napríklad z napadaného snehu alebo dažďa.
Dbajte aj na výber spoľahlivej a osvedčenej montážnej firmy, ktorá vám práce vykoná. Pri neprofesionálne vykonanej práci vám totiž v nedôsledne spravených rohoch môže začať zatekať.
Strecha zimnej záhrady
Samotnej konštrukcii zimnej záhrady najviac pomôže strecha so sklonom aspoň 10 stupňov. Vďaka sklonu sa na nej nebude zhromažďovať dažďová voda, sneh a ani rôzne nečistoty. Odkvapové žľaby a zvody by mali mať sklon aspoň 20 stupňov, aby túto vodu efektívne odvádzali.
Na vlhkosť choďte múdro
Zimná záhrada by sa mala dať vetrať aspoň cez 25 % svojho povrchu, a to pomocou okien či dverí, alebo mikro ventilačných klapiek. Aktuálnu teplotu a vlhkosť v nej môžete zmerať pomocou napojenia sa na meteostanicu.
TIP: Odporúčame vám nainštalovať podlahové vykurovanie či podlahové konvektory pozdĺž všetkých zasklených plôch. Takáto tepelná clona totiž zabráni kondenzácii, teda skvapaľňovaniu vody na studenom skle.
Zimná záhrada ako zdroj tepla
Paradoxne, zimná záhrada môže počas slnečných zimných dní slúžiť ako významný zdroj tepla. V tomto prípade sú dôležité najmä kvalitné zasklievacie materiály s nízkym koeficientom prechodu tepla. Môžete tak dokonca ušetriť nemalé peniaze na vykurovaní celého domu.
Napríklad sklo s vyššou tepelnou priepustnosťou vám počas slnečných zimných dní zabezpečí väčšie tepelné zisky, čiže vyššiu teplotu v zimnej záhrade. No pri chladnejšom a daždivom počasí v nej budete musieť viac kúriť.
Tienenie zimnej záhrady
Tienenie zimnej záhrady má zásadný vplyv na jej vnútornú teplotu. Pokiaľ máte strechu postavenú z materiálov, ktoré prepúšťajú menej svetla, nie je nevyhnutné ju dodatočne zatieňovať. Pokiaľ by ste si ju však zatieniť chceli, použite na to vnútorné rolety. Na zatienenie stien sú najúčinnejšie vonkajšie žalúzie.
TIP: Kotviace prvky na tieniacu techniku majte pripravené vopred. Dodatočná montáž, napríkad markízy, môže byť totiž náročná a nebezpečná.
Dokonalá zimná záhrada priamo pre vás
Očaril vás nápad so zimnou záhradou alebo, naopak, ste po nej odjakživa túžili a už ju aj máte? Pochváľte sa nám s vašimi fotografiami.
Máte ďalšie tipy na dokonalú zimnú záhradu, ktoré sme v našom článku nespomenuli a mohli by pomôcť i ďalším čitateľom? Neváhajte nám ich napísať do komentára alebo na emailovú adresu redakcia@byvanie.in.
Zdroje obrázkov: pixabay a freepik
Ahoj 🙂 prosím nápady na štýlové šik prekrytie terasy..