Krásna záhrada je pýchou každého rodinného domu. Mať krásne záhradné chodníky a prechádzať sa tak popri kvetinových záhonoch či ovocných stromoch po náročnom dni v práci je neopísateľný pocit.
Záhradné chodníky dotvárajú celkový vzhľad každej záhrady. S ich pomocou sa dostanete z jednej strany záhrady na druhú bez toho, aby ste pošlapali čerstvo zasadenú trávu, alebo sa museli predierať cez zeleninový záhon. Pripravili sme pre vás zopár tipov, ako vytvoriť ideálne záhradné chodníky vhodné do vašej záhrady.
Ako si urobiť dokonalý záhradný chodník
Pokiaľ ste sa rozhodli pre nové záhradné chodníky, alebo túžite obnoviť tie už existujúce, nemali by ste zabudnúť na niektoré drobnosti. Ako vytvoriť taký záhradný chodník?
Tvar záhradného chodníka
Tvar záhradného chodníka by mal zodpovedať veľkosti a účelu záhrady. V záhradách prislúchajúcich k rodinnému domu sa lepšie vynímajú cestičky vedené v krivkách. Zakrivenie totiž pôsobí útulnejšie a osobnejšie. Jednotlivé chodníky veďte čo najkratšie, aby ste záhradu zbytočne opticky nerozbili.
Rozmery záhradného chodníka
Najideálnejšia šírka záhradného chodníka je taká, po ktorej môžu kráčať dvaja ľudia vedľa seba. Šírku približne 120 cm by preto mali mať najmä prístupové chodníky, ktoré budete využívať pravidelne.
Ideálna šírka ostatných chodníkov je od 60 do 90 cm. Pokiaľ potrebujete prístup do záhradného altánku alebo k údiarni domácich klobás, postačia vám aj jednoduché nášlapné kamene alebo dosky.
Bezpečnosť záhradného chodníka
Povrch chodníkov by mal byť kvôli dažďom v miernom sklone, v pomere 1:100. Aby mohla voda bez problémov odtiecť, 100 cm široký chodník by mal mať sklon smerom od domu približne 1 cm.
Spevnite povrch záhradného chodníka
Spevnený povrch chodníka pomáha stabilne držať jeho pozíciu a zabraňuje jeho prepadávaniu. Spevnený povrch však umiestnite na rovnakú úroveň ako okolitý terén. V prípade, ak by bol nižšie, dažďová voda by sa mohla zachytávať na chodníku. Ak by bol vyššie, mohol by zase prekážať napríklad pri kosení trávnika.
Ako spevniť povrch záhradného chodníka
Vykopte asi 30 cm hlboký výkop a do polovice nasypte hrubý štrk. Nezabudnite na spád výkopu, ktorý by mal mať aspoň 1 cm. Na štrk umiestnite štrkovú drvinu a obe vrstvy spevnite. Na takýto podklad naneste suchý piesok alebo cementovú maltu, na ktoré následne umiestnite nášľapnú vrstvu.
TIP: Suchý piesok je síce jednoduchší a rýchlejší, avšak s cementovou maltou bude povrch chodníka pevnejší.
Obrubníky na udržanie tvaru záhradného chodníka
Dlažba sa najviac poškodzuje na okraji, preto by ste ju mali olemovať obrubníkmi materiálovo i farebne zladenými s celkovým chodníkom. Obrubníky vám pomôžu aj na to, aby sa vám štrk alebo mulčovacia kôra pri chôdzi neroznášali na trávnik.
5 tipov materiálov pre ten správny záhradný chodník
Kamenné chodníky pôsobia majestátne a vznešene, betónové či štrkové sú zase lacnejšie a rýchlejšie. Ktorý materiál je pre vašu záhradu ten pravý?
Záhradné chodníky z kameňa
Kameň je najstabilnejším a najtrvácnejším, no zároveň i najdrahším materiálom záhradných chodníkov. Obľúbenými kamennými materiálmi sú žula, čadič, vápenec alebo pieskovec. Takéto kamenné dosky môžu byť hladko rezané, alebo štiepané s pravidelnými či nepravidelnými okrajmi.
Zaujímavým typom chodníka sú oddelené kamenné stupaje. Na takúto dlažbu je najvhodnejší kameň vrstevnatej štruktúry, ktorého platne majú aspoň jednu stranu rovnú.
Záhradné chodníky z betónu
Betónový chodník je cenovo prijateľnejšou alternatívou než chodník z kameňa. Môžete ho klásť do štrkového alebo maltového lôžka. Pri betónových chodníkoch platí, že menej je viac. Vyberte si preto dva, maximálne tri rôzne farebné odtiene.
Štrkový záhradný chodník
Najrýchlejším a zároveň i najlacnejším riešením pre povrch záhradného chodníka je štrk. Štrkové chodníky sú vynikajúce ako doplnkové chodníky vedúce napríklad ku kvetinovým záhonom. Navyše, pôsobia prírodným a elegantným dojmom.
TIP: Nezabudnite štrkový chodník vyložiť geotextíliou s spevnenou hrubou vrstvou štrku. Tá zabráni prerastaniu buriny.
Záhradné chodníky z mulčovacej kôry
Mulčovacia kôra je najvhodnejšou prírodnou alternatívou do okrajových častí záhrady a záhonov so stromami. Ide o organický materiál, ktorý sa časom premení na humus, preto ju treba pravidelne, každých 2 až 5 rokov, dopĺňať.
Záhradný chodník z mulčovacej kôry nie je vhodný ako trvanlivý povrch, pretože nie je taký pevný ako kameň či štrk. Takýto chodník vám odporúčame ohradiť, nakoľko sa môže časom roztrúsiť.
TIP: Najvhodnejším materiálom pre mulčovaciu kôru sú drevené štiepky, kakaové zrná alebo cyprusová kôra. Skúste sa na tieto materiály spýtať lokálneho poľnohospodárskeho dodávateľa, alebo sa obráťte na miestne služby orezávania stromov.
Záhradné chodníky z tehál
Pokiaľ túžite po špeciálnej dlažbe do vašej záhrady, skúste chodníky z tehál. Sú mrazuvzdorné a ich teplá farba dokonale ladí so zeleňou v záhrade. Tehla nie je šmykľavá, tak sa nemusíte báť po nej kráčať ani v zime. Takéto dlažby bývajú však menej pevné než klasický kameň.
Záhradný chodník z dreva
Drevené záhradné chodníky sú u nás zriedkavejšie. Drevo je síce prírodný materiál, avšak je ťažké na údržbu a treba ho impregnovať.
Moderný záhradný chodník presne podľa vašich predstáv
Pri záhradných chodníkoch je najdôležitejšie, aby boli estetické a zároveň funkčné. Moderní záhradní architekti vám môžu ponúknuť oživenie vašich chodníkov v podobe farebného piesku. V kombinácii s prírodným kameňom pôsobí takéto riešenie skutočne dychvyrážajúco a netradične, no budete si musieť siahnuť hlbšie do peňaženky. Výsledok však určite bude stáť za to a vy sa tak budete vo vašej záhrade cítiť ešte príjemnejšie.