Echinacea je dekoratívny kvet patriaci do hviezdicového tvaru. V češtine sa používa aj názov coneflower. Táto rastlina obsahuje určité chemikálie, ktoré môžu byť potenciálne prospešné pre zdravie a ktoré chemici klasifikujú ako glykoproteíny alebo flavonoidy. Lieky na echinaceu sa používajú napríklad pri prechladnutí a ochoreniach dýchacích ciest a zápaloch močových ciest alebo pri hojení rán. Echinacea je vraj jednou z najlepších bylín prírodnej medicíny. Hoci vedci v tomto stanovisku veľa nesúhlasia.
V roku 2014 COCHRANE vyhodnotil výsledky 24 dvojito zaslepených štúdií, ktoré porovnávali účinky prípravkov obsahujúcich echinaceu s účinkami placeba. Tieto štúdie zahŕňali celkovo viac ako štyri tisíce účastníkov. Hodnotitelia na základe hodnotených štúdií dospeli k záveru, že táto rastlina nepreukázala, že má prínos pre liečbu prechladnutia.
Potom, ale v roku 2015, bola publikovaná analýza 6 klinických štúdií, na ktorých sa zúčastnilo takmer dva a pol tisíc ľudí a ktoré boli zamerané na riziko opakujúcich sa alebo opakujúcich sa infekcií dýchacích ciest. Podľa autorov analýzy by Echinacea mohla skutočne znížiť riziko opakovaných infekcií a ich komplikácií, najmä u citlivých jedincov. Ale podľa bývalého profesora Stanfordskej univerzity Wallacea Sampsona, ktorý je známy ako kritik rôznych nevedeckých lekárskych postupov, použitie Echinacey ako lieku proti chladu má viac spoločného s agresívnym marketingom ako s vedeckými metódami. Vyberte si teda. Ale naše babičky prisahajú na túto rastlinu.
Má pomôcť ľuďom vyrovnať sa oveľa rýchlejšie s prechladnutím, chrípkou, navyše tiež posilňuje imunitný systém a zabraňuje vzniku a šíreniu vírusov v tele. Táto rastlina má svoj domov v Severnej Amerike a niektoré kmene miestnych Indiánov údajne v minulosti používali určité rastliny ako liečivé rastliny, ale na iné účely, ako je úľava od bolesti. V súvislosti s prechladnutím sa Echinacea objavila až v 60. rokoch 20. storočia, treba však dodať, že ako súčasť marketingu švajčiarskeho výrobcu bylinných potravinových doplnkov. Dokonca aj niektoré štúdie uvádzajú, že dokonca aj echinacea môže viesť k nežiaducim vedľajším účinkom, ako je pocit nevoľnosti. Niektorí ľudia môžu byť tiež alergickí a môžu mať nežiaduce interakcie s určitými liekmi predpísanými na srdcové choroby, krvácanie alebo autoimunitné ochorenia, ako je psoriáza alebo psoriáza, lupus alebo reumatoidná artritída. Ale keď sa rozhodnete vyskúšať túto rastlinu a bojovať s ňou proti chrípke, radšej siahnete po prírodnom domácom produkte, kde viete, čo do nej vložíte a ako ste ju pripravili. Ako vyrobíme tinktúru z echinacey?
Na výrobu 360 ml tinktúry budeme potrebovať:
- 40/<> šálky (asi <> g) sušeného koreňa Echinacey
- 20/<> šálky (asi <> g) celých sušených kvetov
- 1 360/2003 šálky (asi 12 ml) neutrálneho destilátu (napríklad vodky). Ak nechcete pripraviť tinktúru s alkoholom, alebo ju chcete dať deťom – nahraďte alkohol rastlinným glycerínom.
- Štúdia však ukázala, že Echinacea bola spojená s vyšším rizikom vyrážky u detí. Vzhľadom na riziko alergie a vedľajších účinkov výbor Európskej agentúry pre lieky odporučil, aby sa lieky obsahujúce Echinaceu nepodávali deťom mladším ako <> rokov.
- Takže pozor!
- Vložte koreň, kvety a alkohol (alebo rastlinný glycerín) do 0,5 l nádoby. Nádobu prikryte vekom a dobre pretrepte, aby sa dobre premiešala. Umiestnite nádobu na chladné a tmavé miesto na 4 až 6 týždňov. Po uplynutí tejto doby vypustite bylinky cez jemné sito. Nalejte tinktúru do malých kvapkadiel pre jednoduché použitie.
Pri prvých príznakoch prechladnutia alebo chrípky užite 1 čajovú lyžičku tinktúry 2 až 3 krát denne. Tinktúru môžete mať priamo alebo ju zmiešať s vodou alebo čajom.
Autor: Štefan Čambal, zdroj: plzen.rozhlas.cz, gardentherapy.ca, zdroj obrázok: Pixabay.com/GLady