Čistá domácnosť je základom pre zdravie a pohodu rodiny. V súčasnej dobe to platí niekoľkonásobne. Aby sme seba a svojich blízkych čo najlepšie ochránili, mnoho z nás siahne pri upratovaní po rôznych bežne dostupných prípravkoch, ktoré však môžu zaťažovať životné prostredie, či dokonca ohroziť aj naše zdravie.
Našťastie sa to dá robiť aj inak. Pripravili sme si pre vás zopár tipov, ako upratovať bez použitia chémie. Nahraďte bežne používané čistiace prostriedky ekologicky šetrnými pomocníkmi a užite si efektívne upratovanie novým spôsobom.
Efektívne a ekologické jarné upratovanie
Veľmi dobre vieme, že upratovanie nepatrí práve k najobľúbenejším činnostiam. Najmä, ak sa chcete po dlhšej dobe pustiť do upratovania vo väčšom rozsahu. V článku o jarnom upratovaní sme pre vás spísali rady, ako pri samotnom upratovaní postupovať čo najefektívnejšie.
Teraz vám predstavíme tipy na konkrétnych pomocníkov, ktorí efektívne nahradia bežne používané čistiace prostriedky plné chémie. Väčšinu z nich pritom nájdete aj u vás doma.
Ocot
Jedným z najuniverzálnejších domácich čističov je ocot. Jeho najväčšou výhodou je pritom jednoduchá dostupnosť, nízka cena a 100% prírodné zloženie, ktoré nezaťažuje životné prostredie.
Viete ho použiť pri praní, umývaní, ale aj čistení či leštení. Výborne sa hodí v prípade, ak potrebujete napríklad z kanvice odstrániť vodný kameň. Navyše z povrchov odstraňuje aj hrdzu a mikróby. V domácnosti sa ho preto určite oplatí mať vždy po ruke.
TIP: Ak potrebujete vyčistiť mosadz, zmiešajte ocot so soľou. Pri kombinácii ocot a jedlá sóda si zase dokážete vytvoriť univerzálnu pieskovú pastu na umývanie.
Para
Ďalším zaujímavým špecialistom na všestranné upratovanie domácnosti je para. Dokážete ňou vyleštiť okná, ale aj odstrániť zažratú špinu. Poradíte si ňou aj s mastnotou v kuchyni či s fľakmi na kobercoch a čalúnených povrchoch.
Výborným pomocníkom je v tomto prípade parný mop, ktorý je kompaktný, ľahký, a pritom naozaj efektívny pri čistení rôznych povrchov. Ako hovorí Ing. Jiří Krechler, odborník značky Vileda: „Vileda Steam mop upratuje bez potreby použitia chemikálií, a to aj vďaka tomu, že obsahuje umývacie návleky z mikrovlákna. Najväčšou výhodou parného mopu je, že vás horúca para zbaví až 99,9 % baktérií, ktoré na rozdiel od bežných mopov z mikrovlákna nielen odstráni, ale aj zabije. Zvládne to pritom bez pridania akýchkoľvek čistiacich prostriedkov.“
Jedlá sóda
Jedlá sóda sa používa najmä pri pečení, no mnoho gazdiniek už vie aj o jej skrytých čistiacich účinkoch. Ak ju zmiešate s vodou v pomere 1:1, získate tak účinný a zároveň ekologický čistiaci prostriedok vhodný na umývanie toaliet a kúpeľní. Takisto je vhodná aj pri umývaní pripáleného riadu či znečistených hrncov.
TIP: Pri jej používaní sa však vyhnite kontaktu s drahými kovmi či kamennými materiálmi.
Citrónová šťava
Citrónová šťava má podobné účinky ako ocot. Môžete ju použiť pri čistení takmer celej domácnosti. Vedeli ste napríklad, že vám dokáže pomôcť vyprať aj hodváb? Stačí ju pridať do vlažnej vody a hodváb následne jemne preprať v rukách. Zachová si tak prirodzený lesk a navyše bude aj príjemne voňať.
TIP: Vyskúšajte pridať citrónovú šťavu do práčky pred posledným máchaním, prípadne prádlo jednoducho na pár hodín namočte do citrónovej vody. Uvidíte, že vaše biele oblečenie bude opäť ako nové.
Káva
Šíri sa vám s chladničky nepríjemný zápach? Vyriešiť to môžete napríklad otvorenou nádobou s usadeninou z mletej kávy. Tá vám okrem iného pomôže aj pri čistení pripálených hrncov. Vďaka tomu, že je jemná, nemusíte sa tak báť poškriabania. Často vám vie práve káva pomôcť odstrániť zaschnutú špinu, pričom navyše sa zbavíte aj nepríjemného zápachu.
Kolové nápoje
O účinkoch kolových nápojoch ste už určite počuli. Dá sa nimi výborne odstrániť vodný kameň, ale aj hrdza, mastné škvrny či v niektorých prípadoch dokonca aj škvrny od krvi. Pozor si však dajte pri mäkkých plastoch či citlivých materiáloch, ktorým by kolové nápoje mohli skôr uškodiť.
Univerzálny čistič
Máte doma nábytok z masívu? Vyskúšajte si vytvoriť domáce leštidlo, ktoré z nábytku odstráni nečistoty a zároveň mu dodá lesk. Budete potrebovať:
- hrnček olivového oleja
- pol hrnčeka citrónovej šťavy
V prípade, že si chcete vyrobiť domáci univerzálny čistič, budete potrebovať:
- hrnček vody
- pol hrnčeka octu
- 2 lyžice jedlej sódy
- 20 kvapiek prírodného esenciálneho oleja, najlepšie s citrusovou vôňou
Tieto suroviny stačí zmiešať, nechať chvíľu odstáť a použiť s rozprašovačom.
Pomôžte si handričkami
Pri upratovaní si často pomáhame najmä handričkami a rôznymi prachovkami. V kombinácii so správnym čistiacim prostriedkom je tak upratovanie rýchle a výsledok viac ako postačujúci.
Vedeli ste však, že dnes už si môžete poradiť aj len so samotnou handričkou, bez čistiaceho prostriedku? Stačia vám na to mikrohandričky s vodou, ktoré sú šetrné k rôznym povrchom a viete si ich zaobstarať v rôznych veľkostiach. Po použití ich stačí vyprať a môžu sa znovu používať.
Ako vysvetľuje Ing. Jiří Krechler z Viledy: „Mikrohandrička Vileda Ultra Fresh má tenké mikrovlákna, ktoré fyzicky perfektne priľnú k umývanému povrchu. Na ňom dokonale zachytia nečistoty a viac než 99 % baktérií, ktoré odstránia bez nutnosti použitia chemikálie. Handrička taktiež obsahuje antibakteriálnu zložku chlorid strieborný, ktorá zabraňuje rastu baktérií v handričke, a tým aj vzniku nepríjemného zápachu.“
A s čím upratujete vy?
Máte pre nás nejaké ďalšie tipy na ekologické a zároveň efektívne upratovacie prostriedky? Pochváľte sa do komentára, s čím si pri upratovaní pomáhate a aké rôzne vychytávky vám pomohli. 🙂
Zdroj obrázkov: vileda.sk