Ručný spôsob výroby bytových textílií bol známy už za čias kočovného života. Textíliami sa kočovníci chránili pred mrazom. Dnes sú ručne tkané koberce hojne využívané v moderných domácnostiach, či už ako ochrana pred chladom a vlhkosťou, alebo ako dekoratívny prvok interiéru.
Aké sú najpopulárnejšie techniky tkania kobercov? Ktoré ručne tkané koberce sú nenáročné na údržbu a ktoré sú najvhodnejšie napríklad do kúpeľne? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky sme si pre vás pripravili v našom článku.
Tkanie kobercov – tradičná technika výroby kobercov
Tradičnou technikou výroby kobercov je viazanie a tkanie. Viazané koberce sa používajú primárne na dekoratívne účely, kdežto tkané majú aj praktický charakter. Tkanie je jednou z najstarších ručných prác existujúcich v našej spoločnosti už viac ako 32 000 rokov. Tkalo sa prevažne v zime, keď nebola práca na poli.
Tkané koberce sú populárne najmä kvôli ich odolnosti a ľahkej tvarovateľnosti. Koberce si dokážete jednoducho zvinúť a potom zase rozložiť, pričom nestratia svoj tvar.
Ako sa tkajú ručne tkané koberce
Pri tkaní kobercov rozlišujeme rôzne techniky výroby. Koberce sú tak charakteristické svojím vzhľadom a pocitom na dotyk. Tkané koberce delíme podľa tkáčskej techniky na viacero druhov:
- koberce tkané jednoduchou väzbovou technikou (plošná tkanina) – tieto sa delia na sisalové, jutové a kokosové
- koberce tkané prútovou technikou – velúr, buklé a frieze
- dvojplyšové koberce
- ženilkové koberce
- gripperaxminsterské koberce
V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás pripravili podrobnejší popis tých najobľúbenejších techník tkania kobercov.
Koberce tkané jednoduchou väzbovou technikou
Koberce tkané jednoduchou väzbou (plošnou tkaninou) sú hladké a štruktúrované. Používajú sa na chodbách, aby zachytili nečistoty a udržali požadovanú teplotu, či na izoláciu zvuku v priestranných miestnostiach. Výhodou plošne tkaných kobercov je ich rovnaký výzor z každej strany, takže ich môžete využívať obojstranne.
Typické koberce tkané plošnou tkaninou sú sisalové, jutové alebo kokosové koberce.
Odolné sisalové koberce
Sisalové koberce sú obojstranné a majú veľmi hrubú povrchovú štruktúru. Sú vhodné do kúpeľne, kuchyne alebo chodby, veľmi dobre odolávajú zmenám vlhkosti v priestore.
Obľúbené jutové koberce
Jutové koberce sú najčastejším typom tkaných kobercov, nakoľko sú najlacnejšie a zároveň aj multifunkčné. Slúžia na pokrytie podláh domových alebo bytových chodieb a predsiení. Ich veľkou výhodou je dobrá udržateľnosť a trvanlivosť vďaka hrubému tkaniu, ktoré spôsobuje prepadávanie prachu.
TIP: Skúste jutové koberce občas navlhčiť. Pomôžete tak ich poddajnosti a formovateľnosti.
Pevné kokosové koberce
Kokosové koberce sú veľmi trvanlivé a mimoriadne jednoduché na údržbu. Majú totiž obojstranne veľmi hrubú štruktúru a nezadržiavajú nečistoty. Ako pokrývka podláh sú vhodné najmä vo vstupných halách a všade tam, kde sa zdržiava väčšie množstvo ľudí.
Ich najväčšou výhodou je minimálne prijímanie vlhkosti, a preto sa môžu používať vo vlhkých priestoroch kúpeľní či plavární. Na druhej strane však nie sú veľmi ohybné a takisto sú príliš ťažké. Kvôli ich lámavosti ich neodporúčame umiestniť na schodiská.
Koberce tkané prútovou technikou
Na tkanie kobercov prútovou technikou je potrebný špeciálny prútový tkáčsky stav na zatkávanie a vyťahovanie prútov. Hladké prúty vytvárajú na jednej strane textílie slučky nazývajúce sa aj vyťahovaný vlas a tzv. prúty s nožom tvoria zas zrezaný vlas.
Najluxusnejším variantom tkaných kobercov sú koberce tkané vlasovými tkaninami, ktoré poznáme ako mäkké velúry, plyš, zamat alebo vysoký vlas. Najčastejšie sa stretávame s kobercami typu velúr, buklé a frieze.
Velúr – jemný typ kobercov
Koberce typu velúr sú hladké a jednolícne koberce s jemným jednoliatym povrchom so zrnitou štruktúrou. Ich výška vlasu je v rozmedzí od 3 do 8 mm. Nakoniec sa koberce pristrihávajú. Sú vhodné do najfrekventovanejších miestností v byte alebo dome, pretože majú vysokú odolnosť a bezproblémovú údržbu.
Obľúbené koberce typu buklé
Buklé sú taktiež jednolícne koberce so zrnitou povrchovou štruktúrou. Lícna strana je tvorená slučkami vlasovej osnovy. Tento typ kobercov je tkaný z mykaných priadzí hrubších vĺn, polyamidových vlákien, alebo ich kombináciou. Hlavným vzorovým prvkom buklé kobercov sú pásy alebo rôzne geometrické vzory, koberce pritom môžu byť jednofarebné alebo melírované.
Buklé majú veľmi dobrú tepelnú a zvukovú izoláciu a sú mimoriadne nenáročné na údržbu. Vďaka ich nízkej hmotnosti a ľahkej manipulácii ich môžete použiť v domoch, bytoch i kancelárskych priestoroch.
Štýlové koberce typu frieze
Štýlové a na dotyk veľmi príjemné koberce typu frieze sa skladajú zo 100% polypropylénového vlákna. Frieze koberce sú vďaka svojej dĺžke vlákien a vyššej hustote ich zatočenia veľmi pevné.
Ukladanie ručne tkaných kobercov na podlahu
Aby ste kobercom zabezpečili dlhú životnosť, musíte ich vedieť aj správne položiť. Koberce sa ukladajú na suchú, čistú a rovnú podlahu. Nerovnosti podlahy jednoducho obrúsite alebo vyrovnáte tmelom. Koberce neklaďte na neupravený betón.
Miesta na pokladanie ručne tkaných kobercov:
- chodby a vstupné haly
- schody
- obývačka – pod stolík, ako prehozy cez sedaciu súpravu
- kuchyňa – pred kuchynskú linku, pod jedálenský stôl, ako prestieranie na stôl
- spálňa – pred posteľ, obklad steny nad posteľou
- kúpeľňa a toaleta – koberčeky na vysušenie nôh
- ako podložka pre domácich miláčikov
Ručne tkané koberce sú výborným doplnkom aj na chalupu alebo do interiéru zriadenom v boho štýle. Navyše, koberce z Indie sú veľmi obľúbenou podložkou na cvičenie jogy.
Slovenské ručne tkané koberce
Masová produkcia tkaných kobercov sa začala v roku 1785 v Anglicku, kedy sa prešlo z ručného tkania na automatické tkacie stroje. Dnes sú ručne tkané koberce skôr raritou a ručné tkáčstvo prešlo do kategórie umeleckých remesiel.
Na Slovensku však stále máme dostatok tkáčskych nadšencov, ktorí oživujú toto remeslo aj dnes. Každý región má svoje vlastné motívy, vzory a špeciálne techniky, ktorými sa prezentuje. Známe sú napríklad ručne tkané koberce z Oravy vyrobené z ovčej vlny.
Máte aj vy doma ručne tkané koberce? Ako ste s nimi spokojný?
Zdroj obrázkov: pixabay a freepik