Aj keď sú moderné práčky oveľa spoľahlivejšie ako ich predchodkyne, občas sa aj im stane, že sa niečo pokazí. Našťastie, nie vždy je nutné volať opravára alebo nebodaj kupovať novú práčku. S ktorými závadami práčky si dokážete poradiť aj svojpomocne?
Nezohrievanie vody a neotáčanie bubna
Jedným z častých problémov je, že práčka nezohrieva vodu, prípadne prací cyklus zastaví, akonáhle má nastať zohrievanie vody. Predtým ako si zavoláte opravára na výmenu ohrievacieho telesa, skúste použiť menej pracieho prostriedku. Jeho priveľké množstvo totiž môže brániť ohrievaciemu telesu vykonávať svoju funkciu. Tak isto ako nános vodného kameňa. Ak teda nepomôže menšie množstvo pracieho prostriedku, môžete ešte skúsiť použiť prípravok na odstránenie vodného kameňa.
Ani neotáčanie bubna nemusí byť hneď dôvod na servis a kúpu náhradných dielov pre práčku. Môže byť spôsobené aj priveľkým množstvom bielizne. Ak je práčka plná, najskôr rozdeľte bielizeň na menšie časti a skúste spustiť pranie opäť.
Problémy so žmýkaním a vypúšťaním vody
Preplnená práčka môže mať za následok aj problémy so žmýkaním. Obzvlášť ak ide o savé materiály, či o veľké kusy bielizne. Ak ste vytiahli obsah práčky nevyžmýkaný, vložte ho tam po častiach opäť a spustite program na žmýkanie.
Niektoré modernejšie práčky majú samočistiaci filter a vypúšťacie čerpadlo. Dokážu ich tak čistiť automaticky, podobne ako dokážu autá vybavené filtrom pevných častíc tento filter do určitej miery regenerovať. Ak to však nie je prípad vašej práčky, môže nastať situácia, že práčka nevypustí vodu práve kvôli zaneseniu týchto dvoch súčiastok. Našťastie, vyčistiť ich dokážete aj bez odbornej pomoci. Ak to nepomôže, skúste sa pozrieť na vypúšťaciu hadicu. Môže sa stať, že sa v nej zaseknú malé kusy oblečenia.
Zdroj obrázka:
Autor: LIGHTFIELD STUDIOS / Stock.adobe.com