Uvažujete nad tým, ako si skrášliť bývanie? V aktuálnej dobe sa čoraz väčšej popularite tešia prírodné dekorácie. Na každom rohu sa dnes stretávame s rôznymi syntetickými materiálmi, ktoré je dobré vykompenzovať prirodzenými. Tie nielenže oživia váš interiér, ale naviac skvalitnia vzduch, upravia mikroklímu a môžu slúžiť ako zvuková izolácia.
Aké prírodné dekorácie zvoliť?
Rozhodnúť sa môžete buď pre živé, alebo neživé prírodné dekorácie. Oba typy majú svoje výhody aj nevýhody.
Živé prírodné dekorácie
Tradičným predstaviteľom tejto skupiny sú živé rastliny. Tie sú obľúbenou dekoráciou v domácnostiach, ale aj kanceláriách, hoteloch a iných priestoroch. Ich výhodou je skutočnosť, že vedia veľmi pekne oživiť priestor a zároveň počas dňa vyrábajú kyslík. Teda, skvalitňujú vzduch v interiéri. Čo je taktiež podstatné, dokážu do istej miery stabilizovať úroveň vlhkosti.
Naša rada: Izbové rastliny sú skvelou voľbou predovšetkým do domácností, v ktorých je prirodzene suchý vzduch. Dokážu ho ľahko zvlhčiť, vďaka čomu sa vám bude lepšie dýchať.
Na druhej strane, živé rastliny majú jednu zásadnú nevýhodu – aby vám mohli robiť radosť dlhodobo, obvykle im musíte venovať pravidelnú pozornosť. To v dnešnej rýchlej dobe nie je vždy jednoduché. Naviac, sú dobrým útočiskom pre malé mušky a iný hmyz, ktorý sa následne bude pohybovať po celej vašej domácnosti. S týmto negatívom jednoducho treba počítať.
Neživé prírodné dekorácie
Skvelým príkladom neživej prírodnej dekorácie je kúsok dreva, ktorý si vystavíte na poličku. V zásade, aj drevený nábytok môže byť svojím spôsobom prírodnou dekoráciou. Niektorí ľudia dokonca obľubujú umelé rastliny. Tie na prvý pohľad vyzerajú ako reálne, avšak nemusíte im venovať žiadnu starostlivosť.
Neživé prírodné dekorácie vedia veľmi pekne skrášliť váš interiér a keďže majú stabilný vzhľad, ktorý sa časom nemení, môžete si ich dokonale doladiť podľa vašich predstáv. Nevýhodou je však skutočnosť, že veľakrát im chýba tradičný prírodný charakter. Nemajú svoju jedinečnú vôňu a prichádzate aj o niektoré praktické benefity. Napríklad, spomínanú reguláciu vlhkosti.
Unikátne dekorácie z machov a lišajníkov – dokonalý kompromis?
Moderným trendom, ktorý rozhodne stojí za pozornosť, sú dekorácie vyrobené zo stabilizovaných machov a lišajníkov. Tie vyzerajú a správajú sa ako živé, avšak v skutočnosti nevyžadujú vôbec žiadnu starostlivosť.
Vedeli ste, že: Na stabilizáciu machov a lišajníkov sa používajú špeciálne roztoky s minerálmi soli? Tie zastavia rast a zabezpečia dlhú životnosť bez akejkoľvek starostlivosti.
Machové steny či obrazy
Dekorácie z machov a lišajníkov môžu mať rozličné podoby. Zaujímavým riešením sú machové steny, kedy sa stabilizovanými lišajníkmi a machmi pokryje celá stena, prípadne jej veľká časť. Skvelou alternatívou sú machové obrazy. Tie sa predávajú v rôznych veľkostiach, pričom na nich vedia byť zobrazené aj rozličné originálne obrazce.
Prirodzená filtrácia vzduchu
Napriek tomu, že machy a lišajníky sú stabilizované, stále takpovediac dýchajú. Filtrujú vzduch a pomáhajú eliminovať prachové čiastočky či toxíny. Keďže nie sú ošetrené žiadnymi chemickými látkami, nijakým spôsobom nezhoršujú mikroklímu v interiéri. Práve naopak, významným spôsobom ju zlepšujú. Vhodné sú tak aj pre alergikov.
Vyrovnávanie vlhkosti a znižovanie hluku
Machové steny či obrazy neustále prijímajú a vylučujú vlhkosť. Tým pomáhajú stabilizovať jej úroveň v interiéri a vytvárajú zdravé podmienky pre život. Benefitom je taktiež schopnosť eliminovať hluk. Najmä väčšie machové obrazy či celé steny dokážu citeľne zlepšiť akustiku v interiéri.
Zapamätajte si: Aby ste mali v domácnosti zdravú mikroklímu pre život, vzdušná vlhkosť by mala byť na úrovni 40 – 60 %. Kvalitné machové a lišajníkové dekorácie vám ju pomôžu dlhodobo udržať v týchto hodnotách.
Vhodné do rôznych priestorov
Prírodné dekorácie z machov a lišajníkov sa dajú inštalovať do rôznych miestností. Dôležité ale je, aby neboli dlhodobo vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Naopak, veľmi im vyhovuje tmavé prostredie, takže sa hodia napríklad aj do kúpeľne. Aby vám vydržali čo najdlhšie, nemali by prichádzať do kontaktu s vodou.
Výhodou je, že prirodzene zelená farba machov a lišajníkov sa dá ľahko zladiť s rôznymi odtieňmi v domácnosti.
Vyskúšajte nenáročné izbové rastliny
Dobrou alternatívou machových stien a dekorácií môžu byť živé izbové rastliny nenáročné na pestovanie. Existuje viacero druhov, ktoré nevyžadujú pravidelné polievanie, bez problémov znesú širšie rozpätie teplôt a rôzne vonkajšie vplyvy. Nemusíte sa tak obávať, že keď pôjdete na dovolenku a dva týždne ich nepolejete, ostanú z nich len suché výhonky.
Prinášame vám niekoľko tipov na nenáročné izbové rastliny, ktoré sú zároveň zaujímavou prírodnou dekoráciou.
Tillandsia
Táto jedinečná exotická rastlina zaujme svojimi jednoduchými listami, ktoré však veľmi pekne oživia akýkoľvek priestor. Nepotrebuje zeminu a listy zachytávajú vzdušnú vlhkosť, takže ju nemusíte pravidelne polievať.
Aloe vera
Unikátna rastlinka, ktorá je nielenže pekná, ale aj zdravá. A čo je dôležité, nevyžaduje pravidelné polievanie.
Rozchodník
Aj táto rastlina si vás získa svojím jedinečným výzorom. Môže dosahovať dĺžku až 70 cm, obľubuje slnečné miesta a nepotrebuje veľa vody.
Máte aj vy tipy na zaujímavé prírodné dekorácie do domácnosti? Podeľte sa s nimi v komentári.