Pri veľkých projektoch je vždy dôležité zvážiť, aké máte možnosti. Či je lepšie využiť lacnejšie varianty, alebo investovať do drahších. Aké výhody z nich získate? Dokážete prežiť aj ich negatíva? O tom, čo vám prinesie kúpa kompozitných podláh, sme sa venovali v tomto článku.
Čo je to kompozitná podlaha?
Ide o typ podlahy, ktorý sa vyznačuje svojím špecifickým zložením. Namiesto použitia jedného druhu materiálu, ako je drevo, betón, keramika či kremeň, má kompozitná podlaha hneď niekoľko materiálov zmiešaných v sebe. Aké výhody to prináša a prečo si ju zvoliť? V prvom rade získate ekonomicky dostupné riešenie. Narozdiel od kamennej podlahy, ktorá patrí medzi najdrahšie podlahy, aké nájdete v najluxusnejších domoch.
Okrem nízkej ceny sa kompozitné podlahy ľahšie inštalujú, sú ekologickejšie, atraktívne a ponúkajú dlhú životnosť. Na jednu dôležitú vlastnosť sme zabudli. Napadne vám, o čo ide, keď si predstavíte nožky stola, ktorý presúvate z miesta na miesto? Väčšinou to má za následok ryhy v podlahe, ktorých sa len tak ľahko nezbavíte.
Tomu kompozitná podlaha dokáže predísť vďaka jej veľkej odolnosti proti poškriabaniu, čo znamená, že ho možno bezpečne používať aj v tých najfrekventovanejších oblastiach vášho domova. Či už sa rozhodnete použiť tento typ podlahy vo vašej rušnej rodinnej kuchyni, kancelárii alebo obchode, môžete si byť istí, že tento typ podlahy bude mimoriadne odolný voči poškriabaniu a preliačinám.
Drevoplast
Drevoplastový kompozitný vinyl je vďaka svojej konštrukcii veľmi stabilný a spoľahlivý. Na rozdiel od laminátových podláh, ktoré majú drevené jadro. Práve preto môžu byť ťažko ovplyvnené vlhkosťou. Kompozitné podlahy sú zväčša tuhé a odolné voči vode. To umožňuje ich použitie na podlahové kúrenie a vo vlhkejších miestnostiach, ako sú kúpeľne.
Vďaka tomu sa podlaha mimoriadne ľahko čistí, pretože ju možno jednoducho utrieť bez rizika zatekania vody. Zatiaľ čo laminátové podlahy môžu mať tendenciu vŕzgať, kompozitná podlaha za predpokladu, že je položená na vhodný podklad, stále zostáva pevná.
Kompozit, laminát alebo vinyl?
Tradičné laminátové drevené podlahy sú vyrobené z priehľadnej nášľapnej vrstvy, potlačenej papierovej dekoračnej vrstvy, drevovláknitej dosky s vysokou hustotou a tenkej podkladovej vrstvy pre lepšiu stabilitu. Laminát sa dodáva v rôznych hrúbkach od 7 mm (ľahké domáce) do 12 mm (komerčná kvalita) a je pomerne tuhý.
Kompozitná podlaha je vyrobená z uretánovej nášľapnej vrstvy, potlačenej papierovej vrstvy a drevoplastu. V niektorých prípadoch je drevoplast v skutočnosti minerálno-plastový kompozit uhličitanu vápenatého. Niekedy sa pridáva penový podklad z etylénvinylacetátu.
Luxusný vinyl je vyrobený z hrubej nášľapnej vrstvy a potom z vrstvy polyvinylchloridu, na ktorú je dizajn priamo vytlačený. Na spodnej strane je namontovaná zvukotesná vrstva peny. Luxusný vinyl je len do istej miery flexibilný.
Veľký rozdiel medzi týmito tromi typmi je v tom, že kompozit a vinyl sú vodotesné, zatiaľ čo laminát je odolný iba voči vode; zaplavenie môže spôsobiť vydutie a deformáciu, takže laminát nemožno inštalovať v kúpeľniach a iných vlhkých priestoroch. Viac sme sa podlahami zaoberali v článku o typoch podláh.
Ako na kompozitovej podlahe ušetriť?
Pokiaľ je tu možnosť niečo na inštalácií či kúpe kompozitných podláh ušetriť, prečo tak neurobiť? V nasledujúcich bodoch vám dávame inšpiráciu, ktorú môžete aplikovať a ušetriť tak nejakú tú korunku:
- Skontrolujte ceny v diskontných predajniach s prebytočnými zásobami. Nakupujú priamo od výrobcov a často predávajú podlahy pod katalógovou cenou.
- Často môžete ušetriť na otvorených alebo poškodených krabiciach alebo na podlahe s malými nedostatkami, ktoré môžete nainštalovať tam, kde si to nikto nevšimne.
- Ak je podklad rovný, môžete si podlahu položiť sami. Ale každú podlahu, ktorú je potrebné prilepiť, zošiť alebo pribiť klincami, je lepšie nechať na profesionálov.
- Keď si najmete profesionála, stále môžete ušetriť tým, že niečo urobíte aj sami. Vytiahnite koberec, povysávajte všetky nečistoty a prach. Ak ste šikovný, odstráňte všetky lemy pozdĺž okraja podlahy a vyrovnajte vyvýšené miesta pribitím alebo obrúsením.
Tipy, ktoré sa vám zídu
2-krát meraj a raz rež
Ak chcete určiť, koľko podlahy budete potrebovať, zmerajte štvorcovú plochu miestnosti vynásobením jej dĺžky jej šírkou. Potom kúpte 7 až 10 percent podlahy navyše, aby ste počítali s chybami, zlými vzorkami a odpadom.
Diaľnice vo vašom domove
Spoločnými frekventovanými priestormi sú vstupy do izieb a do samotného domu. Zvážte odolnú podlahu pre rodinné izby a iné priestory, ktoré často navštevujú domáce zvieratá a deti. Pre menej frekventované oblasti zvážte jednu zo špičkových drevených alebo bambusových podláh pre ich prírodnú dyhu a jednoduchú inštaláciu.
Príprava na inštaláciu podlahy
Drevenú alebo laminátovú podlahu pred inštaláciou rozbaľte a nechajte jeden až tri dni odležať v priestore, kde sa bude inštalovať, aby sa jej teplota a vlhkosť dostali do rovnováhy s hladinami v miestnosti. Toto je kritický krok, aby sa zabránilo vybočeniu alebo nevzhľadným medzerám medzi doskami.
Inšpirujeme sa navzájom
Veríme, že sme vám priniesli množstvo inšpirácie do najbližšej prerábky domu alebo bytu. Kto chce, ten si cestu nájde. Pokiaľ potrebujete pomôcť s inými časťami bytu, poradíme vám. Viete, ako vyťažiť z malého balkóna maximum? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.