Ste zástancom práce v pohodlí open office kancelárie prosperujúcej medzinárodnej firmy, alebo, naopak, nedáte dopustiť na podnikanie, ktoré vám ponúka nekonečné možnosti a voľnosť? Pokiaľ patríte k druhému typu ľudí, pravdepodobne potrebujete, alebo už máte, vhodnú pracovňu, odkiaľ budete svoju prácu hravo vykonávať.
Ako si vytvoriť súkromnú pracovňu, ktorá dokonale naštartuje vašu kreativitu i analytické myslenie? V akom priestore budete s ľahkosťou podávať excelentné výkony a váš biznis bude naďalej prekvitať?
Dokonalá pracovňa pre kreatívnu myseľ s veľkolepou víziou
Mnoho podnikateľov volí súkromnú pracovňu, ktorú si buď niekde prenajmú, alebo vytvoria rovno v pohodlí domova. Nech ste sa rozhodli pre ktorýkoľvek prípad, prezradíme vám, ako si vytvoriť ideálnu pracovňu presne pre vás. Samozrejmosťou sú aj tipy, na čo všetko myslieť pri voľbe jej interiéru.
Umiestnenie vašej pracovne
Pod pojmom umiestnenie pracovne nemáme na mysli iba dokonale harmonickú pracovňu s princípmi Feng Shui, ale i jej samotné umiestnenie vo vašej domácnosti či v prostredí inej budovy. Pokiaľ vás zvuky ulice rušia, vaša pracovňa by nemala mať výhľad na hlavnú cestu. Tak isto ju neodporúčame umiestniť hneď vedľa vašej obývačky, nakoľko by vás mohli rušiť rodinní príslušníci.
TIP: Ak máte malé deti a pracujete sami z domu, je dobrý nápad umiestniť pracovňu vedľa detskej izby. Popri práci môžete zároveň nenápadne monitorovať ich aktivitu.
Vhodné osvetlenie
Vhodné osvetlenie je jedným z najdôležitejších faktorov pracovne, no napriek tomu býva často podceňované. Pokiaľ bude miestnosť nevhodne osvetlená, môžete sa cítiť unavení, alebo vás dokonca môže začať bolieť hlava. Svetlo by na stôl malo dopadať pre pravákov z ľavej strany a pre ľavákov sprava.
Najideálnejšie osvetlená pracovňa je tá, ktorá dostáva dostatok slnečného žiarenia. Ľudia pracujúci v takýchto priestoroch sú produktívnejší. Slnečný svit navyše podporuje dobrú náladu a v neposlednom rade šetrí aj výdavky za elektrickú energiu.
Ideálna pracovňa s vhodným počítačom
Monitor počítača neumiestňujte oproti oknu, avšak ani pred neho. Oči by mali byť na úrovni jeho hornej lišty, pretože čítaním smerom nadol si ich šetríte. Vzdialenosť od monitora by mala byť minimálne 60 cm. Keď pracujete večer alebo v noci, majte svetlo rovnomerne rozmiestnené okolo monitora. A nezabudnite ani na to najdôležitejšie, silný wifi signál.
Výber toho správneho stola
Pri správnom sedení za stolom by lakte a ramená mali byť v pravom uhle. Šírku stola voľte minimálne 80 cm, aby sa vám naň zmestilo všetko potrebné.
TIP: Vyskúšajte stoly s nastaviteľnou výškou. Pri práci tak nebudete musieť iba sedieť, niekedy pracujte aj postojačky. Takáto zmena prospieva vašej srdcovo-cievnej sústave.
Ergonomická stolička
Stolička by mala byť primeranej výšky, aby ste mohli dodržať pravidlo pravého uhla medzi lakťom a ramenom. Počas sedenia by mali byť lýtka so stehnami taktiež v pravom uhle a nohy by ste nemali mať vo vzduchu.
Sedadlo majte mäkké, aby vás pri vymýšľaní novej stratégie tlačila iba vidina úspechu a nie zadok alebo chrbát. Opierka na stoličke by mala podporovať správne držanie tela. Obľúbené sú stoličky so záhlavím, kde môžete svoj krk na chvíľu zrelaxovať.
TIP: Zunovala sa vám obyčajná stolička? Vyskúšajte sedieť na fitlopte alebo fit stoličke. Pozor však na správnu výšku stola.
Usporiadanie dôležitých dokumentov
Aj keď sa každý z nás vo svojom „pracovnom neporiadku” dokonale vyzná, je predsa len vhodnejšie mať na stole poriadok a všetky dôležité dokumenty spoločne uložené na jednom mieste. Získate tak väčší prehľad a pôsobí to lepšie aj na klientov. Vyskúšajte rôzne organizéry na stôl, sklenené boxy, nástenky, zásuvky alebo štýlové poličky.
Zelená pracovňa
Pozeranie do obrazovky počítača alebo mobilu sa nám po čase môže zunovať. Preto je vhodné do pracovne umiestniť aj zopár izbových rastlín. Zelená farba je ľahká na oči a dodáva nám pocit bližšieho spojenia s prírodou.
Detská a študentská pracovňa
Kto hovorí, že vaše dieťa by taktiež nemohlo mať svoju pracovňu, alebo aspoň pracovný kútik vo svojej izbe? Dieťa si predsa musí robiť domáce úlohy, písať referáty či vytvárať rôzne projekty. Na takéto práce taktiež treba čas a priestor na sústredenie sa. Detský pracovný kútik však bude vybavený trochu ináč, než ten náš.
Správny stôl pre vaše dieťa
Pri výbere detského stola taktiež platí pravidlo pravého uhla medzi lakťom a ramenom. Avšak tu môžete byť trochu kreatívnejší. Keďže školáci rýchlo rastú, vyskúšajte výškovo nastaviteľný pracovný stôl. Ten bude rásť s vaším dieťaťom. Kreatívne deti potešíte stolom s nastaviteľným sklonom pracovnej dosky. Takýto sklon uľahčuje totiž kreslenie.
Podporte detskú kreativitu
Dnes už mnoho detí používa na hranie tablet či telefón, na ktorých si môžu aj kresliť. Avšak farbičky, fixky, nožnice, lepidlo či kúsky farebného papiera by napriek tomu rozhodne nemali v detskom pracovnom kútiku chýbať.
TIP: Pokiaľ máte ešte stále menšie deti, odporúčame magnetickú tabuľu na stenu, aby si na ňu dieťa mohlo kresliť bez toho, aby zašpinilo stenu.
Pracovný kútik pod poschodovou posteľou
Nie sú vaše izby dostatočne veľké a samostatný pracovný kútik si nemôžete dovoliť? Skúste vašej ratolesti do izby nainštalovať poschodovú posteľ so zabudovaným stolíkom.
Vaša osobná pracovňa ako dôležitá súčasť vášho podnikania
Pracovňa je rovnako dôležitá, ako každá iná miestnosť vo vašej domácnosti. Strávite v nej totiž nemalú časť vášho dňa, a preto je dôležité, aby ste sa v nej cítili príjemne. Pretože iba tak budete môcť podať požadovaný výkon. Prispôsobte si preto jej dizajn najmä k svojej osobnosti a zámeru svojho podnikania.
Aký máte názor na pracovňu umiestnenú priamo vo vašej domácnosti? Prepájate aj vy pracovný život s tým rodinným? Zaujíma nás váš názor. Môžete nám ho napísať do komentára pod tento článok, alebo na našu emailovú adresu redakcia@byvanie.in.