Škodcovia sa pred zimou sťahujú do tepla a bezpečia - byvaniein.sk

Každý živý tvor si na jeseň hľadá úkryt pred nadchádzajúcou zimou. Hlodavce, vtáky a iné živočíchy často za vhodné miesto považujú zaizolované strechy rodinných domov, prípadne dutiny v obvodových múroch. Žiadna izolácia nie je stopercentne odolná voči rezákom kún, myší a iných hlodavcov. Dokážu sa cez ňu prehrýzť, aby boli v teple, v suchu a v bezpečí. Nie všetky materiály sú však pre ne rovnako lákavé a dostupné.

Aj škodcovia sa uchyľujú do tepla

Tým, ako sa snažia dostať do tepla a bezpečia, napáchajú škody na materiáloch. V dôsledku toho vznikajú tepelné mosty, dochádza k únikom tepla, ale aj k prenikaniu vlhkosti. Nehovoriac o tom, že hlodavce navyše vylučujú vlastné tekutiny, ktoré sú zdrojom zápachu.

Kyselina močová následne narúša povrch niektorých materiálov, napríklad drevených nosníkov a parozábran. Nezabúdajme  ani na zdravotné riziko, keďže tieto živočíchy na človeka prenášajú rôzne ochorenia (spôsobené vírusmi, baktériami, parazitmi či kvasinkami a plesňami).

Niektoré materiály ich nelákajú

Takým návštevníkom sa asi nikto nepoteší. Ako ale zabrániť tomu, aby sa k nám nasťahovali? Hlodavce a hmyz dokážu inštinktívne nájsť suché, teplé a bezpečné miesto. No aj pritom dávajú prednosť takým druhom izolácie, cez ktoré sa dostanú čo najľahšie.

Pena je pre hlodavce menej lákavá

Najnáchylnejšie na poškodenie, vplyvom biologických faktorov (baktérie, plesne, huby, hmyz), sú izolácie z dreveného alebo kokosového vlákna, z celulózy, zo slamy alebo konope, teda tepelné izolácie organického pôvodu.

Pri laboratórnych pokusoch, v ktorých mali myši možnosť dostať sa za potravou v rôznych typoch izolácie (polystyrén, PUR pena, slama, ovčia vlna, konope, kamenná vlna, sklená vata, celulóza), najlepšie obstála polyuretánová pena a extrudovaný polystyrén.

Poškodenú izoláciu treba opraviť

Opraviť hlodavcami alebo inými zvieratami poškodenú izoláciu je nutnosť, pretože narušená izolácia znamená ďalšie problémy:

  • únik tepla
  • vlhnutie a poškodzovanie materiálov
  • zvýšená hlučnosť a prašnosť
  • zdravotné riziká

Náklady na opravu môžu byť finančne náročné, no ak máte poistenie domu, môžu byť hradené aj z tohto typu poistenia.

„V rámci poistenia bytov a rodinných domov, ktoré ponúkame, je do poistného krytia automaticky zahrnuté aj poistné riziko vzniku škôd spôsobených voľne žijúcimi živočíchmi. Ide o situáciu, kedy voľne žijúce živočíchy, teda nie domáce zvieratá, spôsobia poškodenie alebo zničenie poistenej stavby na jej vonkajšej strane, t. j. napríklad na obvodových stenách alebo na strešnej konštrukcii a podobne,“ vysvetlila Alena Kováčiková, manažérka produktového úseku PREMIUM Poisťovne. 

„Okrem takýchto škôd na nehnuteľnosti sú poistením kryté aj náklady vynaložené na odstránenie hniezd včiel, ôs alebo sršňov za podmienky, že im predchádzala škoda spôsobená voľne žijúcimi živočíchmi a aj náklady vynaložené na dezinsekciu alebo deratizáciu v súvislosti so škodami spôsobenými voľne žijúcimi živočíchmi.“

Čo všetko také poistenie domu zahŕňa a ako si vybrať to správne? Prečítajte si náš stále aktuálny článok, v ktorom riešime poistenie domácností.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :