Slovné spojenie teplo domova privádza mnoho ľudí k myšlienke na vykurovacie telesá, akými sú napríklad krby alebo pece. Pýtate sa, čím to je? Možno práve tým, že teplo, ktoré je produkované spomínanými objektmi, pôsobí na človeka oveľa teplejšie a príjemnejšie, ako to z radiátorov či z podlahového kúrenia.
Aj z toho dôvodu sú krby a pece obvyklými súčasťami nielen novostavieb, ale tiež starších zrekonštruovaných domov. Existuje však viacero typov vykurovacích telies a rozhodnúť sa pre to správne nemusí byť na prvý pohľad jednoduché.
Typy vykurovacích telies
Typy vykurovacích telies, ktoré sme vybrali do nášho článku, predstavujú v súčasnosti bezpochyby najžiadanejšie spôsoby vykurovania domácností. Každé z nich sa prezentuje špeciálnymi vlastnosťami, ktoré si priblížime v nasledujúcich riadkoch.
Akumulačná pec
Akumulačná pec patrí medzi najdrahšie, no zároveň najobľúbenejšie vykurovacie telesá. Je tomu tak kvôli nenapodobiteľnému sálavému teplu, ktoré takéto pece produkujú.
Počiatočné náklady na jej výstavbu sú síce pomerne vysoké, no spotreba dreva, naopak, nízka. Prikladá sa do nej totižto len dvakrát denne (ráno a večer). Po zakúrení, resp. priložení, sa pec nabije a prostredníctvom použitého materiálu sála naakumulované zdravé teplo. Na jej obstavanie sa môže použiť kamenný obklad, drevo či špeciálna omietka. V prípade kvalitnej realizácie ju možno považovať za skutočné remeselné dielo. Na to, aby sa využitie jej výkonu maximalizovalo, by mala byť situovaná v strede domu.
Sklamaní však budú všetci tí, ktorí namiesto programu v televízii radi sledujú oheň za sklom. Keďže akumulačná pec poskytuje zdravé sálavé teplo a prikladá sa do nej len dvakrát za deň, oheň v nej tak často neuvidíte. Aj z toho dôvodu sa na jej realizáciu väčšinou používajú nepriehľadné dvierka.
Teplovzdušný krb
Teplovzdušný krb vysušuje vzduch, ohrieva ho a teplo následne odovzdáva prúdením. Je vhodný do väčších priestorov, ktoré rýchlo neprekúrite. Na jeho realizáciu nepotrebujete taký veľký priestor, ako v prípade akumulačnej pece. Zároveň nie je až také dôležité jeho situovanie do stredu domu, keďže z neho dokážete urobiť teplovzdušné vedenie (rozvody) aj na väčšiu vzdialenosť. Vďaka tomu ním dokážete vykúriť aj celý dom.
Na druhej strane, takzvané rozvody sa časom zanesú nečistotami, ktoré budú tak prúdiť po miestnostiach spoločne so zohriatym vzduchom.
Výhodou teplovzdušného krbu je krásny viditeľný oheň. Výrobcovia krbových vložiek ponúkajú množstvo spôsobov presklenia, ktoré vám zaručia fantastický zážitok z pozorovania. Navyše, v obývačke to vyzerá skutočne úžasne. Pripravte sa ale na vyššiu spotrebu dreva.
Akumulačný krb
Akumulačný krb je ideálnym riešením pre tých, ktorí si z finančného hľadiska nemôžu dovoliť akumulačnú pec, no zároveň túžia po sálavom teple. Tento typ krbu je síce o čosi drahší ako teplovzdušný, poskytuje však zdravší spôsob vykurovania, ktorý sa dá prirovnať práve k spomínanej peci. Na druhú stranu, tepelná zotrvačnosť sálania je pri akumulačnom krbe kratšia.
Teplovodný krb
Teplovodný krb ihneď zaujme atmosférou, o ktorú sa postará pohľadový oheň. Jeho najväčšou výhodou je, že dokáže ohriať vodu v teplovodnom výmenníku a uskladniť ju v akumulačnej nádrži. To umožňuje ohrev úžitkovej vody a vykurovanie prostredníctvom radiátorov či podlahového kúrenia.
Nevýhodou sú aj v tomto prípade vyššie počiatočné náklady, predovšetkým kvôli viacerým prídavným zariadeniam. Avšak, za ďalšiu výhodu sa dá považovať možnosť vykurovania celého domu.
Ktoré vykurovacie teleso si vybrať
Voľba vykurovacieho telesa je vo väčšine prípadov závislá od špecifických požiadaviek zákazníkov. Niekto túži po neopísateľnej atmosfére pohľadového ohňa a ďalší zase po nenapodobiteľnom zdravom sálavom teple. Samozrejme, výrobcovia v súčasnosti ponúkajú aj množstvo ďalších typov krbov a pecí s rôznymi kombinovanými funkciami.
O tom, aký typ je najvhodnejší pre váš dom, by ste sa mali poradiť s odborníkom. Vykurovacie teleso je však v každom prípade vhodným a obľúbeným zdrojom tepla v rodinných domoch. Navyše, predstavuje aj dekoračný a estetický doplnok každého priestoru.