5 najkrajších knižníc sveta, v ktorých vás čítanie bude baviť - byvanie.in

Albert Einstein raz povedal: „Naozaj musíte vedieť len jednu vec – kde je knižnica.“ V knižnici totiž nájdete odpovede na (takmer) všetky nezodpovedané otázky. A pokiaľ je ešte k tomu prostredie knižnice aj krásne, máte vyhraté. V článku vám predstavíme 5 najzaujímavejších a najkrajších knižníc sveta, v ktorých si príde na svoje každý knihomoľ.

1. Knižnica Trinity College v Dubline

Najprestížnejšia a najväčšia írska knižnica Trinity College v Dubline bola postavená medzi rokmi 1712 a 1732. Jej súčasťou je aj takzvaná Dlhá miestnosť, v ktorej sú uložené všetky publikácie, ktoré boli kedy vydané v Írsku. Ich uchovanie bolo schválené v 50. rokoch 19. storočia, čomu sa však musel prispôsobiť aj samotný interiér knižnice. O 10 rokov neskôr sa preto strop nechal vyvýšiť a police sa následne naplnili knihami až po strop.

V súčasnosti sa v knižnici nachádza približne 6 miliónov tlačených zväzkov s rozsiahlymi zbierkami časopisov, rukopisov, máp a hudby, ktoré odrážajú viac ako 400 rokov akademického výskumu, a 200 000 kníh.

Môžete tu nájsť aj známu harfu írskeho kráľa Briana Boru zo 14./15. storočia, ktorá je národným symbolom Írska, a tiež kópiu Vyhlásenia Írskej republiky z roku 1916. Azda najväčším klenotom je kniha Book of Kells, ktorej vznik sa datuje až do 8. storočia. Obsahuje iluminovaný rukopisný evanjeliár písaný v latinčine. Pre návštevníkov sú zo štyroch častí knihy vystavené vždy dve.

Hlavná chodba v knižnici je od roku 1743 lemovaná robustnými bustami filozofov a spisovateľov. Najznámejšia z nich je busta írskeho spisovateľa Jonathana Swifta, ktorý napísal napríklad známu rozprávku Gulliverove cesty.

Jednou z najväčších knižníc na svete je knižnica Trinity College v Dubline.
Zdroj: pixabay.com

2. Knižnica Georga Peabodyho v Baltimore

Knižnica Georga Peabodyho v americkom meste Baltimore bola postavená v roku 1878. Pôvodne bola súčasťou inštitútu Georga Peabodyho, známeho ako aj prvé americké hudobné konzervatórium. Dnes je knižnica súčasťou univerzity Johna Hopkinsa.

Vo vnútri je obrovské átrium, ktoré lemuje päť poschodí s okrasnými balkónmi. Strop je vyrobený zo skla, vďaka čomu dnu preniká svetlo. Knižnica je práve z tohto dôvodu často nazývaná „knižná katedrála“.

V knižnici sa nachádza 300 000 diel, najmä z 19. storočia, ktoré rozoberajú témy, ako vierovyznanie, britské umenie, architektúru, históriu a topografiu, avšak tiež americkú históriu, rôzne biografie a literatúru, románske jazyky a literatúru, dejiny vedy, geografiu, prieskumy a cestopisy. Knihy tam nájdete doslova od podlahy až po strop.

Jednou z najzaujímavejších knižníc sveta je aj knižnica Georga Peabodyho v Baltimore.
Zdroj: pixabay.com

3. Rakúska národná knižnica vo Viedni

Rakúska národná knižnica vo Viedni je považovaná za jednu z najkrajších knižníc sveta. Zároveň je to aj najväčšia knižnica barokového štýlu v Európe. Bola postavená v 18. storočí a dnes obsahuje vyše 3,5 milióna diel, z ktorých časť bola napísaná už v stredoveku.

Knižnica je dlhá takmer 80 metrov, vysoká 20 metrov a je korunovaná kupolou. Steny knižnice sú ozdobené freskami od dvorného maliara Daniela Grana.

Súčasťou výstav sú napríklad tieto literárne skvosty:

  • komplexná knižnica kniežaťa Eugena Savojského
  • jedna z najväčších zbierok spisov Martina Luthera z obdobia reformácie
  • Grammatica Slavica od Antona Bernoláka z roku 1790
  • Evanjeliáre Jána z Opavy z roku 1368

Zároveň tam nájdete aj vzácne prvotlače, papyrusy, notové zápisy, historické mapy, fotografie a grafiky. Zaujímavou súčasťou výstav sú aj benátske glóbusy Zeme a oblohy, ktoré majú priemer viac ako meter.

Ako sa vám páči jedna z najkrajších knižníc sveta, Rakúska národná knižnica vo Viedni?
Zdroj: pixabay.com

4. Knižnica Real Gabinete Portugues De Leitura, Rio De Janeiro

Goticko-renesančná knižnica Real Gabinete Portugues De Leitura bola postavená v rokoch 1880 až 1887 pod vedením architekta Rafaela da Silva e Castro v Rio de Janeiro v Brazílii. Uchováva najväčšiu časť najcennejších portugalských diel, ktoré sú mimo svojho domova. Ide o viac ako 350 000 kníh zapĺňajúcich police. 

V preklade „Portugalský čitateľský úrad“ založili na podporu svojej kultúry v roku 1837 štyridsiati politickí utečenci. Rio de Janeiro bolo vtedy totiž hlavným mestom portugalskej kolónie na zámorskom kontinente.

Fasáda knižnice, vytesaná z vápenca v Lisabone, pripomína gotické katedrály a kláštory. Je ozdobená zlatými a drevenými akcentmi, ktoré dodávajú knižnici luxusný výzor. Police sú ozdobené špirálovitými stĺpmi, ozdobnými oblúkmi a sochami, ako napríklad socha Pedra Alváresa Cabrala, Luísa de Camõesa alebo Vasca da Gama, ktorí sú považovaní za večných strážcov ľudského poznania. 

Knižnica Real Gabinete Portugues De Leitura je bezpochyby jednou z najväčších knižníc sveta.
Zdroj: pixabay.com

5. Kráľovská knižnica kláštora San Lorenzo de El Escorial, širšie okolie Madridu

Knižnica kláštora San Lorenzo de El Escorial bola postavená v 16. storočí. Pôvodným plánom bolo, že by táto knižnica uchovávala len manuskriptá filozofie, teológie a glóbusy s mapami. V súčasnosti uchováva viac ako 40 000 kníh písaných vo viacerých jazykoch, ako latinčina, gréčtina, taliančina, španielčina, portugalčina, angličtina, francúzština, arabčina, perzština, hebrejčina, čínština, či dokonca aj jazykom Aztékov.

Súčasťou výzdoby sú aj barokové glóbusy. Hovorí sa, že kráľ Phillip bol ich vášnivým zberateľom. V knižnici rád trávil čas ich štúdiom v spoločnosti astronómov, geografov a kartografov.

Architektom kláštora a knižnice bol matematik a génius Juan de Herrera, ktorý sa zrejme inšpiroval Vatikánskou knižnicou v Ríme. Strop zdobia farebné fresky zobrazujúce výjavy z klasickej histórie, ktoré predstavujú to, čo vtedajší ľudia považovali za sedem umení: gramatiku, rétoriku, dialektiku, aritmetiku, hudbu, geometriu a astronómiu. 

San Lorenzo de El Escorial je najkrajšia knižnica v okolí Madridu.
Zdroj: pixabay.com

Najkrajšie knižnice sveta podľa vás

Čítate knihy radšej v knižnici, alebo v pohodlí vašej záhradnej hojdačky? V jednom z predchádzajúcich článkov sme si predstavili najkrajšie budovy sveta. Avšak, ktorá budova v sebe podľa vás ukrýva tú najkrajšiu knižnicu sveta? Podeľte sa s nami v komentári.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :