Život dreva sa jeho vypílením v lese zďaleka nekončí. Práve naopak, až vtedy začína skutočne ožívať. Nielen v našich končinách predstavuje drevo tradície a kultúru. Je najstarším stavebným materiálom a priťahuje množstvo ľudí, od skúsených rezbárov až po milovníkov prírody a minimalizmu, predovšetkým, čo sa týka dizajnu bývania.
Zaujímavosťou je, že jednotlivé dreviny sa odlišujú farbou, štruktúrou či vlastnosťami. Aj keď drevo dokáže v domácnosti vyčarovať skutočné teplo domova, mnohí nevedia, ako si s týmto atraktívnym materiálom v dome alebo byte poradiť, prípadne, ako ho čo najlepšie zasadiť do priestorov. Prinášame vám preto pár tipov, ako a kde všade môžete drevo pri zariaďovaní vašej domácnosti využiť, aby v konečnom výsledku pôsobilo moderne a vkusne.
Drevené obklady
Drevené obklady už dávno nie sú výsadou vidieckych domov. Práve naopak, čoraz viac sa začínajú využívať aj v moderných, minimalisticky zariadených priestoroch. Používa sa na ne drevo spracované ako zrubový alebo tatranský profil.
TIP: Najlepšie urobíte, ak v tomto prípade siahnete po smreku (obyčajnom, sibírskom alebo červenom), smrekovci či borovici. Všetko závisí od vášho želaného výsledku, pretože aj tieto typy sa farebne odlišujú.
Vo väčších priestoroch neurobíte chybu, keď zvolíte tmavšie odtiene, a menšie izby zas opticky zväčší svetlejší drevený obklad. Drevo na terase je najvhodnejšie zladiť s farbou fasády.
V súčasnosti sú trendom aj drevené terasy zahŕňajúce drevený obklad, podlahu, aj strop. Obkladové drevo v exteriéri je ale potrebné pravidelne ošetrovať a natierať, čo je však len minimálna daň za skutočne lákavý vzhľad.
TIP: V obývačkách, kuchniach alebo kúpelňách skvelo vynikne jedna stena s dreveným obkladom, ktorý z domu vyčaruje domov. Následne k nemu jendoducho zladíte aj zvyšok miestnosti, a to minimalistickejšími drevenými doplnkami a zemitými farbami.
Drevené podlahy
Drevená podlaha, inak nazývaná aj dlážkovica alebo palubovka, je stále obľúbenou voľbou pri riešení dizajnu interiérov. Nielen pre svoj vzhľad, jednoduchú údržbu, montáž, ale aj preto, že nezachytáva alergény a prach. Vyrábaná je z jedného kusu reziva a vhodné sú na ňu mnohé druhy drevín, napríklad dub, orech, borovica (s výrazne drevenou štruktúrou), smrek a podobne.
Z toho vyplýva, že pri riešení vhodnej drevenej podlahy si je skutočne z čoho vyberať, a tak nebudete mať problém zladiť svoje bývanie do akéhokoľvek štýlu. Nezabúdajte však ani na následnú vhodnú starostlivosť o drevo.
TIP: Podobne ako pri obkladoch, aj pri riešení podlahy do exteriéru je vhodnou voľbou práve smrek, ktorý je odolnejší, prípadne je dobré investovať do zahraničných drevín, napríklad do cumaru či massaranduba.
Drevené doplnky
Kusy dreva, spílené konáre, pne alebo len halúzky prinesú do každého interiéru kus prírody a zútulnia priestory vášho domova. Inšpirácií je na internete veľa a ak ste trochu zručnejší, bez problémov si niečo vyrobíte aj sami.
Dlhé konáre sa hodia ako držiaky na čokoľvek alebo ako stojan na visiace lampy umiestnené napríklad nad jedálenským stolom. Drevené pne jednoducho využijete ako taburetku alebo príručný stolík, v závislosti od veľkosti kusu dreva. Aby sedenie na ňom nebolo nepohodlné, skvelo vynikne s vankúšom, alebo len s prehodenou prírodnou kožou.
Trendy doplnkom môže byť aj drevená vstavaná polica, ktorej umiestnenie je vhodné do akejkoľvek miestnosti. Okrem toho, že z dreva bude sálať vytúžené teplo, má aj praktické využitie vo forme úložného priestoru.
TIP: Tmavé odtiene dreva je najlepšie kombinovať so svetlými odtieňmi a naopak, aby ste vytvorili určitý kontrast. Vhodnou kombináciou je aj spojenie dreva so sklom alebo kameňom. Stále však platí, že v jednoduchosti je krása. Preto by ste sa nemali púšťať do kombinácie viacerých druhov a dekorov dreva na veľmi malom priestore, čo by dokázalo výsledný efekt úplne rozbiť.