Moderné spôsoby murovania - špeciálne malty - byvanie.in

Trh stavebných materiálov sa v posledných rokoch veľmi rýchlo rozrastá. Vďaka tomu sa menia aj tradičné technológie budovania objektov. Do popredia sa čoraz viac dostávajú montované domy, no zmenami prechádzajú aj tradičné murované stavby. Pri nich sa často skloňujú moderné spôsoby murovania, ktoré uľahčujú výstavbu a prinášajú ekonomické benefity.

Murované stavby sa na rozdiel od montovaných drevodomov vyznačujú dlhšou životnosťou a lepšou odolnosťou voči vonkajším vplyvom. Práve preto sa stále tešia veľkej obľube, aj napriek tomu, že ich výstavba je finančne a časovo náročnejšia. Pri murovaných stavbách zohrávajú najdôležitejšiu úlohu tehly a murivo. Ich správna kombinácia je zárukou pevnosti, odolnosti a správnych vlastností stien.

Kvalitné tehly sú základ úspechu

Predtým, ako sa vrhnete na výber muriva, mali by ste sa zamerať na kúpu kvalitných tehál. V dnešnej dobe sa už nehľadí len na samotnú odolnosť a pevnosť tehly, ale aj na tepelnoizolačné vlastnosti a priepustnosť vodných pár. Nevhodne zvolené tehly nižšej kvality sa môžu podpísať pod zhoršenú schopnosť domu uchovávať teplo v interiéri, čo sa prejaví na vyšších nákladoch na vykurovanie. Ešte väčším problémom môže byť tehla, ktorá nedokáže „dýchať“, teda, sprostredkovať výmenu vlhkosti. V takom prípade môžete byť svedkami plesní a hniloby, čo rozhodne nie je príjemné.

Pod optimálne vlastnosti tehly sa nepodpisuje len samotný materiál, ale najmä prieduchy a póry, ktoré tvoria jej jadro. Z tohto dôvodu sa oplatí kupovať tehly od renomovaných výrobcov. Tí neustále pracujú na vývoji materiálov a ich vlastností. Investícia do drahších kvalitných tehál sa vám tak z dlhodobého hľadiska nepochybne oplatí.

Jeden druh tehly, alebo kombinácia viacerých?

Lacnejšie tehly sa vyznačujú horšou rozmerovou presnosťou. Rozdiely vo veľkostiach tehál môžu spôsobiť vznik škár a miest, ktoré budú zhoršovať vlastnosti danej steny. Podobná situácia nastáva aj v prípade, že pri stavbe domu využívate rôzne tehly od viacerých výrobcov. V prípade kombinácie tehál časom dochádza k vzniku prasklín a trhlín o omietke. Na zaistenie čo najlepších vlastností stavby sa odporúča kupovať tehly od jedného výrobcu. Každý výrobca pri jednotlivých modeloch tehál odporúča aj malty, ktorými by ste dané tehly mali spájať pre dosiahnutie optimálneho výsledku.

Nové spôsoby murovania a ich výhody

Keď už máte tehly, prichádza rad na výber správneho muriva, ktorým ich budete spájať. Platí staré známe pravidlo, že môžete mať aj tie najkvalitnejšie tehly pod slnkom, no ak ich spojíte zlým murivom, výsledok nebude dobrý. Aj murivo do významnej miery prispieva k zaisteniu tepelnej izolácie stien a správnej priedušnosti. Zároveň predurčuje pevnosť stien, ich tvarovú stálosť a požiarnu odolnosť. Kým v minulosti sa murovalo takmer výhradne s tradičnými suchými cementovými maltami, v dnešnej dobe sa do popredia dostávajú polyuretánové lepiace zmesi a špeciálne bezcementové malty.

Cementová malta – klasika s nevýhodami

Tradičná cementová malta sa predáva vo vreciach v podobe prášku. Na vytvorenie murovacej zmesi je potrebné zmiešať ju v správnom pomere s vodou. To kladie vyššie nároky na vybavenie stavby – je potrebný prísun vody a elektrickej energie na miešanie. Po zmiešaní cementovej malty s vodou začína zmes pomaly schnúť, teda je potrebné pravidelne ju premiešavať. Pri zmiešavaní malty s vodou môže dôjsť k chybám spôsobeným ľudským faktorom, vďaka čomu vlastnosti výslednej murovacej zmesi nemusia spĺňať požiadavky.

Spôsob murovania s klasickou cementovou maltou je tak prácnejší. Murovacia zmes väčšinou vytvrdne za jeden mesiac. Výhodou je jej veľká pevnosť, odolnosť a trvácnosť.

Murovanie polyuretánovou penou – bez prachu a miešačky

Alternatívou k cementovým maltám sú polyuretánové peny, ktoré sa vyznačujú veľmi jednoduchou aplikáciou. V tomto prípade nie je potrebná žiadna miešačka ani ďalšie vybavenie. Polyuretánová pena sa na tehly nanáša pomocou lepiacej pištole. Pred nanesením peny je však potrebné tehly navlhčiť vodou.

V porovnaní s cementovými maltami má polyuretánová pena o niečo kratšiu životnosť a menšiu pevnosť. Hoci moderné polyuretánové murovacie peny sa už svojimi vlastnosťami začínajú približovať ku klasickým cementovým maltám, ešte stále sa im nevyrovnávajú. Naopak, ich výhodou sú veľmi dobré izolačné vlastnosti.

Inovatívna malta Heluz Sidi

Jedným z najefektívnejších spôsobov murovania je využitie špeciálnych zmesí, ktoré sú kompromisom medzi polyuretánovou penou a cementovou maltou. Jednou z nich je novinka na trhu, malta Heluz Sidi. Tá sa vďaka veľmi dobrým izolačným vlastnostiam dá použiť aj pri výstavbe nízkoenergetických a pasívnych domov. Založená je na báze vodného skla a alkalivzdornej polymérnej disperzie. Táto zmes sa po vytvrdnutí po stránke odolnosti a pevnosti vyrovnáva cementovým maltám.

Veľkým benefitom je skutočnosť, že malta Heluz sa predáva už namiešaná vo vedrách. Na stavenisku tak nie je potrebný zdroj vody a elektrickej energie, plus, nehrozia zmeny vlastností spôsobené nesprávnym zmiešavacím pomerom. 

Na rozdiel od klasickej cementovej malty je možné zmes Heluz nanášať klasickým valčekom, ktorý používate aj na maľovanie stien. Tehly pred murovaním nie je potrebné vlhčiť a plnohodnotné vytvrdnutie spoja nastáva už po 7 dňoch. Murovanie maltou Heluz je možné už od teplôt 1 stupňa Celzia.

Murovanie pomocou bezcementových mált je tak rýchlejšie, spoľahlivejšie a jednoduchšie. A v neposlednom rade, moderné spôsoby murovania sú prijateľnejšie aj pre životné prostredie.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :