Minimalizmus a sťahovanie: Ako sa zbaviť nepotrebných vecí a zjednodušiť si život? - Byvaniein.sk

Minimalizmus v domácnosti sa pre mnohých ľudí stal životným štýlom. Dokázať zbaviť sa všetkého, čo nepotrebujete a udržiavať vo svojom živote poriadok má prináša výhody a ak to pojmeme čisto z materialistického hľadiska, tak naplno ich pocítite práve pri sťahovaní. Poradíme vám, ako sa zbaviť nepotrebných vecí a tým si zjednodušiť nielen život, ale aj prípadné sťahovanie.

Veľa vecí, veľká záťaž?

Kto by netúžil mať vo veciach stále poriadok, a to pri minimálnej námahe? Prípadne, kto by sa nechcel naučiť efektívne zbavovať vecí, ktoré už nepotrebuje? Teória minimalizmu dokazuje, že to ide, stačí si len osvojiť tie správne zvyky. Snáď najznámejšou predstaviteľkou minimalizmu a efektívneho upratovania je Maria Kondo, ktorá so svojimi publikáciami na túto tému napísala doslova dobyla svet.

Jej hlavné posolstvo znie, že sa treba rozlúčiť so všetkými vecami, ktoré vám neprinášajú radosť a predstavujú naopak záťaž. Hromadenie vecí vytvára navyše aj neporiadok a chaos, veď napokon, komu by sa chcelo žiť v byte, v ktorom sa nemá ani len kde pohnúť? A to ani nespomíname, čo všetko hromadenie vecí spôsobuje, keď sa zaháji sťahovanie bytov.

Prečo praktizovať minimalizmus?

Dodržiavanie zásad minimalizmu v domácnosti prináša viacero výhod. Je to v prvom rade omnoho jednoduchšie udržiavanie poriadku a v druhom rade viac miesta a pocit vzdušnosti. Ak sa naučíte veci nezhromažďovať, sami uvidíte, že šatníková skriňa, ktorú ste už roky chceli vymeniť za väčšiu, vám razom bude bohato stačiť. Inak to nebude ani v kuchyni či chladničke, odkiaľ na vás prestanú vypadávať rôzne škatule či obaly. Minimalizmus má pritom zmysel aj v práci a nielenže podporuje produktivitu, ale uľahčuje aj sťahovanie kancelárií.

Minimalizmus je cestou k väčšiemu poriadku, za menej námahy, bez zbytočného stresu a chaosu, a navyše aj bez plytvania. Asi tak môžeme jednou vetou zhrnúť jeho najväčšie prednosti. No a aby sme nezabudli, veľkú výhodu minimalizmu pocítite aj pri sťahovaní! Ako sa k nemu dopracovať? 

Čím skôr začnete, tým lepšie!

Začať praktizovať minimalizmus síce môžete zo dňa na deň, no určite vám bude nejaký čas trvať, kým si jeho pravidlá a celkovú filozofiu osvojíte. Ideálne je, ak sa tak stane čo najskôr pred samotným sťahovaním, aby vaša snaha mala naozaj zmysel. A ako vôbec začať?

V každej miestnosti vytrieďte veci, ktoré už nepotrebujete a nemáte z nich žiadny osoh. V kuchyni to môžu byť staré zaváraniny, spotrebič, ktorý ste za posledný rok ani nezapli a polotovary, z ktorých väčšina už bude aj tak po záruke. V šatníku postupujte podobne, vytipujte si veci, ktoré ste si za posledné dva roky ani raz neobliekli a skrátka ich vyhoďte. Prevetrajte tiež knižnicu a knihám, ktoré už nechcete nájdite druhý domov. Veci, ktoré ešte majú využitie, nemusíte nutne vyhadzovať, ponúknite ich napríklad zdarma za odvoz.

Jednou z metód, ktorú môžete aplikovať aj dlhodobo je „1 in 3 out“, teda jednoducho, ak si kúpite jednu novú vec, tri iné nepotrebné veci na miesto nej vyhodíte. Takto zabránite hromadeniu, ktoré by vytváralo iba ďalší chaos.

Priebežne by ste sa mali zbavovať zbytočností bez toho, aby ste mali akékoľvek výčitky či pochybnosti. Ak sa takto zbavíte povedzme 30 vecí mesačne, ste na skvelej ceste k tomu, aby vaše nadchádzajúce sťahovanie bolo výrazne jednoduchšie.

Menej vecí znamená menej starostí s balením a presúvaním

Pred každým sťahovaním odporúčajú profesionáli dôkladnú evidenciu a roztriedenie. Platí samozrejme priama úmera, čím menej vecí máte, tým menej starostí budete mať s balením. Ak sa sťahujete často, tak minimum vecí skutočne oceníte a na sťahovanie vám pokojne môžu vystačiť dva alebo tri cestovné kufre. Čím menej toho budete mať, tým menej vás bude čakať balenia a presúvania. Načo navyše sťahovať niečo, čo absolútne nepotrebujete?

Rýchlejšie a lacnejšie sťahovanie

Ďalšie výhody minimalizmu pocítite pri celkovom vyúčtovaní za sťahovanie. Všetko bude skrátka lacnejšie a rýchlejšie. Vďaka minimalizmu si teda pri sťahovaní ušetríte nielen námahu, ale aj čas a peniaze.

A to najlepšie na koniec. Predstavte si, že hneď ako sa nasťahujete do nového bytu, tak bude zaprataný zbytočnosťami, hoci je rozlohou väčší ako ten pôvodný. Takýmto skľučujúcim pocitom sa vďaka praktizovaniu zásad minimalizmu spoľahlivo vyhnete a čakať na vás bude vzdušný priestor s množstvom miesta pre všetky vaše veci.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :