Strecha a strešná krytina predstavujú jednu z prvých otázok, nad ktorou by sa mali budúci stavitelia zamýšľať, a to už počas navrhovania projektovej dokumentácie svojho rodinného domu. Samozrejme, v každom katalógovom projekte je uvedené, aká strecha a strešná krytina je pre daný dom odporúčaná. Avšak, v konečnom dôsledku sa môžete rozhodnúť pre vlastné riešenie.
Poďme sa preto pozrieť na základné rozdiely medzi jednotlivými typmi striech a druhmi strešnej krytiny a spoznajme ich výhody, resp. nevýhody.
Typy striech
Výber prevedenia a tvaru strechy závisí predovšetkým od typu stavby rodinného domu a od individuálnych požiadaviek zákazníka. Okrem toho sa však prihliada aj na energetické požiadavky a ekonomické možnosti staviteľov.
Sedlová strecha
Sedlová strecha patrí jednoznačne medzi najpoužívanejšie typy striech. Tento status si drží predovšetkým vďaka svojej jednoduchej konštrukcii a nízkej cene. Navyše, spojením dvoch šikmých rovín dosiahnete využiteľnosť podkrovia. Áčková strecha je obľúbená aj pre nenáročnú inštaláciu solárnych panelov.
Valbová strecha
Valbová strecha je v súčasnosti jedným z najpoužívanejších typov striech pre bungalovy. Jej konštrukcia je síce zložitejšia a cena vyššia ako v prípade sedlovej strechy, no stále predstavuje výhodné riešenie. Tento typ taktiež ponúka využiteľné podkrovie a umožňuje rozdelenie odtoku vody až do štyroch smerov.
Pultová strecha
Pri pultovej streche je najdôležitejšie uvedomiť si, že všetka dažďová voda je odvádzaná len jedným smerom, čo môže predstavovať problém pri prívalových dažďoch. Z toho dôvodu je potrebné dôkladne premyslieť systém odtoku vody. Napriek tomu sa pultová strecha stáva kvôli svojej jednoduchosti a atraktívnosti čoraz viac populárnou.
Plochá strecha
Domy s plochou strechou dosahujú najnižšie tepelné straty, čo sa dá považovať za jednu z jej najväčších výhod. Navyše, vďaka jednoduchému prístupu je nenáročná na údržbu. Tento typ strechy je obľúbeným riešením pre moderné bungalovy.
Ďalšie typy striech
Okrem vyššie uvedených typov poznáme aj stanovú, manzardovú, oblúkovú či zelenú strechu. O poslednej menovanej sme vás informovali aj v samostatnom článku. Keďže tieto prevedenia striech sú v prípade rodinných domov menej častými, rozhodli sme sa, že ich nebudeme bližšie charakterizovať. Vo väčšine prípadov sú však náročnejšie na realizáciu konštrukcie a vyžadujú si vyššie počiatočné náklady.
Typy strešných krytín
Vo všeobecnosti rozdeľujeme strešné krytiny na ľahké a ťažké. Avšak, ďalej ich môžeme členiť aj podľa tvaru, napríklad na vlnité alebo ploché. Rozhodujúcim faktorom pri výbere škridly býva zväčša práve typ strechy a ďalej jej vlastnosti, ako sú odolnosť a životnosť.
Každopádne, na trhu je v súčasnosti množstvo typov strešných krytín z rôznych materiálov, pričom niektoré z nich majú podobné vlastnosti a iné sa od seba zase odlišujú.
Betónová strešná krytina
Betónová strešná krytina sa vyznačuje veľmi vysokou odolnosťou voči dažďu, vetru či snehu, pevnosťou a dlhou životnosťou (do 100 rokov). Jej výhodou je vysoká samočistiaca schopnosť a farebná stálosť. Naopak, za jej menšiu nevýhodu možno považovať pomerne vysokú hmotnosť.
Keramická strešná krytina
Keramická škridla sa od tej betónovej odlišuje najmä svojou krehkosťou. Čo sa týka jej vlastností, sú veľmi podobné ako v prípade betónovej strešnej krytiny.
Asfaltová strešná krytina
Asfaltová krytina je síce odolná podobne ako betónová či keramická, no jej životnosť je podstatne nižšia (do 20 rokov). Na druhej strane, je cenovo dostupnejšia a má nižšiu hmotnosť. Vyžaduje si však plné debnenie a zvýšenú starostlivosť. Za zmienku stoja aj asfaltové pásy, ktoré sú obľúbeným riešením pri plochých strechách.
Plechová strešná krytina
Aj keď odolnosť a životnosť plechovej krytiny nedosahuje takú vysokú úroveň ako v prípade betónovej a keramickej (do 50 rokov), stále ide o pomerne obľúbený typ zastrešenia. Je tomu tak predovšetkým kvôli nízkej hmotnosti, rýchlej montáži a nízkym nákladom. Nevýhodou plechovej strešnej krytiny je však jej hlučnosť, prehrievanie či možnosť oslnenia odrazenými slnečnými lúčmi.
Ďalšie typy strešnej krytiny
Medzi menej používané strešné krytiny patrí napríklad plastová, ktorú je však potrebné kvôli jej nízkej váhe starostlivo ukotvovať. Bridlicová škridla sa zase vyznačuje dlhou životnosťou, no jej cena je pomerne vysoká. Ďalšou možnosťou je prírodná krytina, ktorej cena ale taktiež nie je najnižšia a navyše je náročná na údržbu. Čoraz viac obľúbenou sa stáva aj fotovoltaická strešná krytina. Tej sme dokonca venovali osobitný článok.
Vlastná strecha nad hlavou – pocit na nezaplatenie
Pri vyberaní strechy a strešnej krytiny by ste mali zvážiť najmä praktické faktory, ktorým sme sa venovali práve v tomto článku. Nepochybujeme však ani o tom, že ako budúcich staviteľov vás zaujíma aj estetické hľadisko celej strechy a krytiny.
Je potrebné uvedomiť si, v akej lokalite bude váš dom stáť a zvážiť, či sa tam vami vybraný typ strechy alebo škridly hodí. Zapamätajte si, že nie všetko, čo vyzerá dobre na obrázku, bude vyzerať dobre aj v skutočnosti. V každom prípade, mať vlastnú strechu nad hlavou je bezpochyby pocit na nezaplatenie.