Kamenný obklad do interiéru? Prečo nie? - byvanie.in

Kamenný obklad patrí medzi prvky, ktoré sa výborne hodia nielen do exteriéru, ale aj do interiéru. V stavebnom priemysle sa teší veľkej obľube a už dlhodobo sa radí k tým najvychytanejším dizajnérskym trendom

Ak mu nájdete to správne miesto v domácnosti a vkusne ho zapracujete do interiéru, vynikne prakticky kdekoľvek. Na druhej strane, v niektorých miestnostiach môže byť predsa len o čosi dominantnejší a výraznejší. Kde teda urobí kamenný obklad najlepší dojem?

Kde vynikne kamenný obklad

Rôzne formy obkladu sa v interiéroch najčastejšie používajú v obývačkách, kuchyniach či kúpeľniach. Práve v týchto miestnostiach nájdeme totižto najviac objektov, ktoré môžu byť kamennými obkladmi zvýraznené.

Obývačka

Obývačka je časťou domácnosti, v ktorej zvykneme v priebehu dňa tráviť najviac času. Aj z toho dôvodu by sme sa v nej mali cítiť príjemne a pohodlne. Prvkom, ktorý nám k tomu dopomôže, môže byť kamenný obklad. V poslednej dobe sa často používa na obloženie televízie či vykurovacieho telesa. Pri druhých menovaných si však dajte pozor a vyberajte materiály ako žula či mramor, ktoré sú vysoko odolné, napríklad aj proti zadymeniu.

Kuchyňa

Kamenný obklad sa hodí aj na prechody medzi kuchyňou a obývačkou, alebo ako ochrana múru za pracovnou doskou v kuchyni. Zaujímavo pôsobí aj ako obloženie spotrebičov, napríklad rúry na pečenie. V prípade, že je kuchyňa prepojená s obývačkou, ako tomu býva v moderných domácnostiach, používajte kameň opatrne. Hovorí sa, že všetkého veľa škodí, resp. všetko s mierou. Keďže to platí aj pri obkladových kameňoch, vyberte si v otvorených priestoroch radšej iba jedno miesto na jeho aplikáciu.

Pokiaľ by ste sa rozhodli pre kamenný obklad na stenu za pracovnou doskou, zvoľte si taký typ kameňa, ktorý nevsakuje olej, mastnotu a iné nečistoty a dbajte na jeho impregnovanie. Určite sa pri podobných miestach vyhýbajte materiálom ako pieskovec či vápenec.

Kúpeľňa

Moderný obklad je obľúbeným riešením aj v kúpeľniach. Najčastejšie sa v nich používa mramor či travertín na obloženie vane alebo umývadla. Aj v tomto prípade sa ale odporúča impregnácia kameňov, a to z dôvodu vyššej vlhkosti. Decentne použitý kamenný obklad môže v kúpeľni pôsobiť nielen elegantne, ale aj luxusne.

Kdekoľvek

Ako sme už vyššie uviedli, kamenný obklad sa hodí kdekoľvek. Stačí, ak zapojíte kreatívne myslenie a necháte nejaký ten priestor svojej vlastnej fantázii. V prípade vkusného a kvalitného prevedenia dokáže totižto skrášliť akékoľvek miesto a dodať mu patričnú dávku inakosti. Okrem spomenutých miestností sa zvykne často používať aj na obklady schodísk či barových pultov, alebo ako dekoratívny prvok na chodbu.

Náhrady kamenného obkladu

Pravdou je, že kamenný obklad sa môže zdať niekomu finančne nákladný, čo z neho robí nedostupné riešenie. V takejto situácii ale môžete siahnuť po iných alternatívach.

Výbornou voľbou je imitácia prírodného kameňa, akú predstavuje napríklad umelý kameň alebo tapeta. Umelý kameň je v porovnaní s tým prírodným ľahší a jednoducho sa tak aplikuje aj na sadrokartóny či zateplené fasády. Nie je však pravidlom, že musí byť automaticky lacnejší ako originálny kameň. 

Čo sa týka tapiet, na trhu sú rôzne 3D tapety, ktoré svojím vzhľadom pripomínajú prírodný kameň. Ponúkajú zaujímavé oživenie stien v spálňach.

Za zmienku stojí aj tehlový obklad, ktorý je takisto o čosi ľahší. Vynikne v obývačke, aj v kuchyni. V súčasnosti je populárna aj kamenná dýha. Tá sa vyrába z prírodného kameňa, často z bridlice, a je hrubá len pár milimetrov.

Obklad dodá prostrediu ten správny šmrnc

Medzi najčastejšie typy kameňov, ktoré sa používajú na interiérové obklady, patrí žula, mramor, bridlica, travertín, rula, vápenec či pieskovec. Pri rozhodovaní, ktorý druh si vybrať, si nechajte poradiť od odborníka a klaďte zreteľ aj na to, v akej miestnosti sa bude kamenný obklad nachádzať.

Všetky vyššie spomenuté prírodné materiály majú však niekoľko spoločných charakteristických čŕt. Tým, že ide o prírodné prvky, v interiéri vytvárajú príjemnú atmosféru a jedinečným štýlom, eleganciou a luxusom dodávajú prostrediu ten správny šmrnc.

Síce sme sa v našom minulom článku o aktuálnych trendoch v architektúre pre rok 2019 nevenovali špeciálne obkladom, no kamenný obklad bezpochyby patrí medzi najväčšie dizajnérske a architektonické trendy súčasnosti. O tom svedčí aj fakt, že v spomínanom článku osobitne rozoberáme prírodné materiály, akým je napríklad aj kameň.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :