Fotovoltaika 2. časť - kombinácie pre lepší úžitok - byvanie.in

Fotovoltaika prešla v posledných rokoch veľkým vývojom. Testované boli kombinácie fotovoltaických panelov s inými energetickými zariadeniami, ktoré povyšujú ich využiteľnosť na novú úroveň. Ktoré kombinácie sa oplatí zvážiť?

Úlohou fotovoltaiky je premena energie zo slnečného žiarenia na elektrickú energiu, ktorá môže byť v domácnosti využitá na nekonečné množstvo spôsobov. Fotovoltaické panely či solárne krytiny umožňujú domácnosti stať sa do určitej miery nezávislou na externom dodávateľovi elektrickej energie, plus, elektrická energia z fotovoltaických panelov je stopercentne ekologická a obnoviteľná.

Aby sa vám investície vrátili čo najskôr

Keď už do fotovoltaických panelov zainvestujete nemalú čiastku, určite z nich chcete následne vyťažiť čo najviac, aby sa vám vaša investícia čo najskôr vrátila. A práve tu sa k slovu dostávajú kombinácie fotovoltaiky a iných energetických zariadení. V dnešnej dobe sa oplatí rozmýšľať najmä nad nasledovnými.

Kombinácia fotovoltaiky s tepelným čerpadlom

Tepelné čerpadlá sú v moderných domácnostiach veľmi obľúbeným zdrojom teplej vody, či už vykurovacej, alebo úžitkovej. Výhodou tepelného čerpadla je malá spotreba elektrickej energie, ktorá je využívaná prakticky len na pohon samotného kompresora a čerpadla. Túto elektrickú energiu môžu dodávať práve fotovoltaické panely.

Zimné obdobie

Výhody kombinácie fotovoltaiky s tepelným čerpadlom pocítite najmä v zimnom období, kedy na kúrení ušetríte pomerne veľké finančné čiastky. Prakticky celý ohrev vody na vykurovanie bude totiž prebiehať úplne zadarmo, a to vďaka elektrickej energii z fotovoltaických panelov.

Letné obdobie

Moderné tepelné čerpadlá však dokážu fungovať aj v lete, kedy sa môžu postarať o vychladenie miestností. V konečnom dôsledku tak túto ekologickú kombináciu fotovoltaiky a tepelného čerpadla využijete počas celého roka.

Kombinácia fotovoltaiky s elektrickým kotlom

Moderné elektrické kotly sa pýšia hneď niekoľkými benefitmi. Majú pomerne kompaktné rozmery, pracujú úplne potichu, na rozdiel od plynových kotlov nevyžadujú pravidelnú revíziu, sú maximálne bezpečné a majú veľmi dlhú životnosť.

Naviac, dnešné elektrické kotly potešia aj skutočne nízkou spotrebou elektrickej energie, vďaka čomu je možné napájať ich práve z fotovoltaických panelov.

Vďaka takémuto riešeniu si budete teplo vyrábať prakticky zadarmo a stopercentne ekologicky. Elektrické kotly kombinované s fotovoltaikou sa odporúčajú najmä v prípade nízkoenergetických a pasívnych domov, v prípade ktorých dosahujú najlepšie výsledky.

Kombinácia fotovoltaiky s plynovým kotlom

Hoci fotovoltaika sa väčšinou spája práve s elektrickými vykurovacími zariadeniami, skombinovať sa dá aj s plynovým kotlom. Toto riešenie je menej časté, ale tiež prináša svoje výhody. Totižto, plynový kotol je väčšinou tiež spojený s čerpadlom alebo kompresorom, ktorý distribuuje teplo z a do kotla. Práve tento kompresor môže byť napájaný elektrickou energiou z fotovoltaického panelu.

V tomto prípade až tak dramatický pokles výdavkov na elektrickú energiu nepocítite, no ak už máte fotovolaické panely a plynový kotol, z dlhodobého hľadiska sa ich vzájomná kombinácia rozhodne oplatí.

Kombinácia fotovoltaiky s elektrickým podlahovým kúrením

Podlahové kúrenie môže byť v dnešnej dobe plnohodnotnou náhradou za klasické radiátory. Mnohí majitelia domov či bytov vyhľadávajú práve toto riešenie, keďže sa v mnohých prípadoch ukazuje ako najvýhodnejšie.

Teplý vzduch má totiž tendenciu stúpať zo zdroja smerom nahor, takže ak kúrite radiátormi, podlahu máte vždy studenú. Podlahové kúrenie zaistí, že nohy budete mať vždy v teple a zohriaty vzduch bude z podlahy stúpať hore, takže v konečnom dôsledku efektívne vyhreje celý priestor.

Minimalizujte výdavky na elektrické podlahové kúrenie

Elektrické podlahové kúrenie sa najčastejšie inštaluje pod všetky podlahy. Potreba zohriať tak veľké plochy sa odrazí aj na vyššom odbere elektrickej energie. V tomto prípade je tiež možné výdavky minimalizovať vďaka elektrickej energii z fotovoltaických panelov.

Zapínanie a vypínanie elektrického podlahového kúrenia je možné optimalizovať tak, aby udržovalo konštantnú teplotu v miestnostiach, no zároveň odoberalo čo najmenej energie. Kombináciou fotovoltaiky s elektrickým podlahovým kúrením tak získavate veľmi efektívny, ekologický a lacný spôsob, ako vykúriť vaše obydlie.

Podlahové kúrenie pomocou ohriatej vody

Okrem elektrického podlahového kúrenia je dostupná aj alternatíva v podobe podlahového kúrenia pomocou ohriatej vody, ktorá cirkuluje v rúrkach umiestnených pod podlahou. V takomto prípade je tiež možné využiť fotovoltaické panely, ktoré môžu napájať elektrický kotol alebo tepelné čerpadlo ohrievajúce vodu.

Kombinácia všetkého spolu

Okrem vyššie spomínaných parciálnych riešení je, samozrejme, výhodné využiť aj viacero spôsobov ohrevu vody a vykurovania naraz. Napríklad, využiť môžete kombináciu fotovoltaiky s elektrickým podlahovým kúrením a elektrickým kotlom, ktorý sa postará o teplú vodu. Podobne je možné skombinovať aj tepelné čerpadlo a elektrický kotol, prípadne do tohto riešenia zakomponovať aj plynový kotol. Možnosti sú neobmedzené a je už len na vás, do akej miery ste ochotní experimentovať.

V každom prípade, vhodnou kombináciou jednotlivých riešení môžete svoje fotovoltaické panely využiť na maximum. Vaša investícia do nich sa tak vráti skôr, ako keby ste nevyužívali ich plný potenciál.

Myslime na budúcnosť

Motiváciou ku kúpe a využívaniu fotovoltaických panelov a solárnych krytín je pre mnohých ľudí šetrenie nákladov na elektrickú energiu. Treba však myslieť aj na druhú stránku tohto riešenia, ktorou je najmä šetrenie neobnoviteľných zdrojov energie a využívanie zdrojov, ktoré sú prakticky nevyčerpateľné.

Prečo spaľovať uhlie, keď rovnakú elektrickú energiu vieme vyrobiť aj zo slnečného žiarenia, ktoré je dostupné každý jeden deň? S rastúcou záťažou na elektrickú sieť Slovenska (rozvoj elektromobility, vznik nových tovární a pod.) je potrebné myslieť na to, ako túto záťaž o niečo uvoľniť.

A práve fotovoltaické panely kombinované s ďalšími energetickými zariadeniami sú skvelým riešením, ako sa stať z istej časti nezávislým od externých dodávateľov a prispieť k šetreniu neobnoviteľných zdrojov energie.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :