Odvšadiaľ na nás vyskakujú „overené Feng Shui tipy“, vďaka ktorým si do nášho života pritiahneme bohatstvo, šťastie a lásku. Pokiaľ umiestnite červenú sošku do pravého rohu vo vašej spálni, budete mať šťastné manželstvo. Zvonkohra v juhovýchodnej časti balkóna zase odvráti všetky nešťastia a zrkadlo oproti vchodovým dverám nedovolí novej energii vstúpiť do bytu.
Paradoxom dnešnej doby plnej informácií je dezinformovanosť. Totiž, nie všetko, čo sa tvári ako Feng Shui, aj Feng Shui v skutočnosti je. Nedávno sme vás v jednom článku informovali o základoch Feng Shui pre vaše bývanie a o tom, ako funguje energia čchi. V tom dnešnom si povieme viac o východnom a západnom učení Feng Shui.
Feng Shui a jeho dva smery
Učenie Feng Shui sa rozdeľuje na dva smery: západné, takzvane novodobé (New Age) a východné, tradičné učenie. Máte v tom chaos a neviete, ktoré si vybrať? Spísali sme pre vás základné rozdiely medzi týmito smermi, ktoré by ste mali pred zariaďovaním svojho nového šťastného domova určite vedieť.
Starobylé učenie Feng Shui od našich čínskych predkov
Východné Feng Shui má základy v starobylej tradícii čínskej filozofie a v technikách čínskej metafyziky. Korene východného učenia sa strácajú v hlbinách času. Prvé zachytené stopy tohto učenia siahajú až 6000 rokov do minulosti. Vedeli ste, že pôvodne sa toto učenie používalo na nájdenie najlepšieho miesta pre telesné pozostatky zosnulých panovníkov?
Neskôr sa začalo praktizovať takzvané jangové Feng Shui učenie, ktoré slúžilo na určenie vhodného miesta a polohy na stavbu kláštorov, cisárskych palácov, ba aj na založenie nových čínskych miest.
Sekta čiernych klobúkov
Západné učenie Feng Shui vzniklo v 80. rokoch minulého storočia a bolo privezené do Ameriky. Prívrženci tohto učenia sa nazývajú Sekta čiernych klobúkov, pričom sa sústredia hlavne na symboly, rôzne rituály, či umiestňovanie príslušných predmetov do priestoru.
Aké sú rozdiely medzi klasickým učením a novodobým Feng Shui?
V čom sa teda líši východné učenie od západného? V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame niekoľko kľúčových rozdielov medzi týmito dvoma smermi. Vy tak získate prehľad a pri zariaďovaní vášho nového domova si budete môcť vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje.
Kde je sever?
Východné Feng Shui používa kompas, aby zameral objekty v priestore vzhľadom k magnetickému poľu zeme. Skúma prírodné podmienky, ako orientáciu hôr a vody k danému príbytku. Dôležitý je teda výber vhodného miesta v krajine a orientácia kľúčových prvkov stavby, akými sú napríklad vchodové dvere, tvar stavby a iné, vzhľadom k svetovým stranám.
Západné učenie kompas vôbec nepoužíva. Pri určení svetových strán sa opiera o vchodové dvere domu, ktoré reprezentujú sever. Zadná stena domu je, naopak, juh. Výhodou tohto učenia je rýchla orientácia v každom priestore. Mnoho amerických domácností funguje práve na tomto princípe. Nevýhodou však môže byť, že neberie do úvahy skutočné svetové strany.
V centre všetkého ste vy
Pri tradičnom východnom učení je veľmi dôležité brať do úvahy konkrétnych obyvateľov, pre ktorých je daný priestor domovom. Tí sú totiž veľmi dôležitým faktorom pri výpočtoch energie priestoru. Vo východnom učení ide o to, ako konkrétne miesto a priestory vplývajú na toho-ktorého človeka. Pokojne sa môže stať, že niekto sa bude v byte cítiť dobre a niekto iný sa bude v tom istom byte cítiť nepríjemne.
Západné učenie sa sústredí iba na priestor a predmety v ňom. Vplyv jeho obyvateľov nepovažuje za smerodajný.
Interiérové dekorácie
Tradičné východné učenie neprikladá žiadny dôraz na interiérové dekorácie, rôzne rituály či farby, nakoľko majú rôzne symboly v rôznych kultúrach odlišné, často rozdielne významy.
Vplyv symbolov by sme však napriek tomu nemali podceňovať. Vplývajú na našu psychiku, ktorá si ich spojí so želanými udalosťami, a tak spustí cielený program v našom podvedomí.
Napríklad lev je považovaný za silného vodcu. Pokiaľ chcete, aby vás v práci začali počúvať a kúpite si sošku leva, podvedome tomu prispôsobíte svoje správanie. Zrazu ste sebavedomejší a viac si veríte. Tieto procesy nášho podvedomia však nemajú nič spoločné s Feng Shui.
Rastliny pre krajšiu spálňu
Západné Feng Shui odporúča mať v spálni izbové rastliny, pretože velebia celkový priestor. Pre východné učenie je to absolútne tabu. Rastliny podľa čínskych tradícií symbolizujú rast a majú silnú jangovú energiu. No na to, aby sme dosiahli kvalitný spánok, potrebujeme jinovú energiu, tým pádom v našej spálni nie sú vhodné.
Toaleta – zveľaďovať, či radšej obchádzať?
V klasickom východnom Feng Shui je toaleta vnímaná ako miesto, kde sa odstraňuje odpad. To znamená, že by sa tam nemali umiestňovať žiadne dekorácie, ako sú sviečky či rastliny, pretože tieto symbolicky podnecujú rast „odpadu“.
Nechávajú vaše deti nonstop otvorené záchodové dvere? Toto v čínskom ponímaní môže znížiť šťastie vášho domova. Naopak, pri západnom učení by sa toaleta mala velebiť, dokonca sa odporúča umiestniť k nej aj rôzne fontánky, či kvety.
Čas plynie
Čas je pravdepodobne to jediné, čo ľudia nedokážu vyrobiť. Čas neustále plynie, minulosť už nemožno vrátiť, ani prežiť znovu. Budúcnosť nemožno zastaviť, deje sa s každou jednou novou sekundou.
Západné učenie Čiernych klobúkov čas do úvahy neberie. Sústredia sa hlavne na priestor a umiestnenie objektov v ňom. Naproti tomu, pre klasické východné Feng Shui je čas základným pilierom. Berie Feng Shui ako živú energiu, ktorá sa rokmi mení.
To správne učenie Feng Shui pre vaše harmonické bývanie
Ak si staviate alebo zariaďujete váš nový príbytok, prirodzene chcete, aby bolo všetko dokonalé. Ak ste rozhodnutí postaviť si ho v harmónii s učením Feng Shui, odporúčame vám obrátiť sa na Feng Shui odborníka, ktorý vám s týmto pomôže. Podľa pôdorysu a postavenia domu vám vypočíta, v ktorom prípade bude vaším domovom ľahko prúdiť energia čchi a vy tak budete vo vašom príbytku šťastní a váš život bude prosperovať.
Ktorým učením Feng Shui sa teda riadiť?
Naša redakcia sa prikláňa k tradičnému čínskemu smeru, nakoľko je presnejší a stavia na viacerých pilieroch (priestor, čas, samotný človek). Odpoveď na túto otázku však necháme na vás.
Máte skúsenosti so zariaďovaním vášho bytu či domu v súlade s učením Feng Shui? Ktorý smer ste pri tom použili? Váš názor nás zaujíma. Pokojne nám ho napíšte do komentára, na e-mailovú adresu redakcia@byvanie.in alebo na našu Facebook stránku.