Ekológia zohráva v dnešnom svete dôležitejšiu úlohu ako kedykoľvek predtým. Jedným zo spôsobov, ako môže každý z nás výrazne prispieť k ochrane životného prostredia, sú domy z prírodných materiálov. Tie nielenže pomáhajú šetriť neobnoviteľné zdroje, no naviac nespôsobujú záťaž v podobe rôznych chemikálií. Teda, sú prínosom aj pre zdravie človeka. A to najlepšie? Vôbec nemusia byť drahé!
My sme sa pozreli sme na to, ako sa dajú v dnešnej dobe využiť prírodné materiály na stavbu a prevádzku rodinného domu. Pokiaľ vás táto téma zaujíma, čítajte ďalej!
Ktoré prírodné materiály sú najpoužívanejšie?
Na Slovensku sa už odjakživa najväčšej obľube teší drevo. V minulosti boli príbytky stavané najmä z dreveného masívu, ktorý vydržal stáročia. Stačí sa pozrieť na starodávne drevenice v skanzenoch. Neskôr sa prešlo na rozličné upravené drevené profily, vďaka ktorým bolo možné drevo využiť ešte efektívnejšie.
V dnešnej dobe sa najväčšej obľube tešia montované drevodomy. Tie pozostávajú z drevenej konštrukcie, na ktorú sa montujú tenké dosky vyrobené z drevotriesky. Medzi ne sa ukladajú izolačné materiály – sklenené vlákna, slama, konopa, či dokonca ovčia vlna.
Slamené domy
Iná situácia však v minulosti bola v Amerike. Najmä v častiach, kde nebolo veľa dreva. Tam miestni roľníci stavali obydlia z balíkov slamy. Tie vkladali do jednoduchých drevených konštrukcií, aby dom držal svoj pevný tvar. Neverili by ste, no slama je perfektným izolantom a takéto stavby dokázali bez problémov slúžiť niekoľko rokov. Dnes už slama slúži výhradne ako izolačný materiál stien.
Hlinené domy
Samozrejme, opomenúť nemôžeme ani stavby zhotovené z hliny. Tá bola akýmsi predchodcom moderného betónu a tehál. Jej nevýhodou je citlivosť na vlhkosť, preto sa v dnešnej dobe už nepoužíva na stavbu nosných častí domov.
Ako vyzerá dom z prírodných materiálov?
Dom zhotovený z prírodných materiálov na prvý pohľad možno ani nerozoznáte od klasickej murovanej stavby. Pokiaľ sa rozhodnete pre ekologické bývanie, odporúčame práve montované domy. Ako sme spomínali, ich základná konštrukcia je vyrobená z dreva, plus, doplnená je o stopercentne prírodné izolačné materiály. Benefitom je skutočnosť, že montovaný drevodom dokáže byť veľmi rýchlo postavený a jeho realizácia je lacnejšia ako v prípade tehlových či betónových stavieb.
Alternatívou sú, samozrejme, tradičné drevenice vyrobené z masívu. Ich realizácia je však citeľne drahšia v porovnaní s montovanými drevodomami.
Dôraz na detaily
Pri stavbe domu z prírodných materiálov je potrebné dbať aj na detaily. Napríklad, okná. Obľúbené plastové rámy môžete nahradiť drevenými. Tie sú obvykle o niečo drahšie, no vašej nehnuteľnosti dodajú jedinečný charakter.
Na ekológiu môžete myslieť aj pri výbere omietok. K dispozícii sú rozličné špeciálne druhy, ktoré sú založené na sadre, hline či vápenci. Sú nielen ekologické, ale aj odolné a prispievajú k dotvoreniu zdravotne nezávadného obydlia.
Ekologický nábytok
Prírodné materiály by mali z exteriéru plynulo prechádzať aj do interiéru. Či už v podobe dreveného nábytku, bavlnených prvkov alebo moderných kamenných kachličiek. V dnešnej dobe čoraz viac výrobcov nábytku dbá na ekológiu, výber zariadenia domácnosti, ktoré šetrí prírodné zdroje, je tak skutočne široký.
Praktický tip – pokiaľ chcete prispieť k ekológii, namiesto nového nábytku si môžete zaobstarať použitý. Ten dokáže vyzerať a fungovať ako nový a prispejete tak k redukcii zbytočného odpadu.
Prírodné materiály a ekologická energia
Dom vyrobený z prírodných materiálov by mal ísť ruka v ruke s úsporou energií. V dnešnej dobe sú trendom najmä pasívne montované drevodomy. Tie využívajú prírodné izolačné materiály v stenách a pod strechou, aby zamedzili únikom tepla. Dokážu tak významne prispieť k šetreniu energie, a to nielen v zime, ale aj v lete. Izolanty zabraňujú tomu, aby sa počas horúcich dní interiér prehrieval, čím vedia ušetriť náklady na klimatizáciu.
Vyrobte si vlastnú elektrinu!
Na strechu svojho domu z prírodných materiálov si môžete nechať inštalovať fotovoltaické články alebo solárne kolektory. Slnečnú energiu tak využijete na výrobu vlastnej elektrickej energie, respektíve, ohrievanie vody. Na produkciu ekologickej energie môžete využiť aj tepelné čerpadlá.
Tip pre zdravšie bývanie – dom z prírodných materiálov sa oplatí vybaviť systémom rekuperácie. Ten sa stará konštantnú výmenu vzduchu medzi interiérom a exteriérom. Na rozdiel od klasického vetrania však prináša viacero výhod. Do vášho obydlia privádza ohriaty vzduch očistený od alergénov či iných nežiadúcich čiastočiek. Teda, vetranie bude zdravšie a bez veľkých tepelných strát.
Akú životnosť majú domy z prírodných materiálov?
Mnohí záujemcovia o ekologické bývanie sa obávajú životnosti. Dokáže montovaný drevodom „prežiť“ rovnako dlho ako klasická murovaná stavba? Nestane sa, že po pár rokoch začnú drevené trámy napádať rôzni škodcovia?
V tomto ohľade je potrebné poznamenať, že aj ekologické materiály na stavbu domov prešli za posledné roky vývojom. Pokiaľ stavbu domu z prírodných materiálov zveríte do rúk firme s dlhoročnými skúsenosťami, môžete mať istotu, že jeho životnosť nebude prekážkou. Kvalitné drevostavby sa „dožívajú“ bez problémov aj viac ako 100 rokov. Stačí sa pozrieť do skanzenov, prípadne tradičných slovenských dedín.
Máte so stavbou a zariaďovaním domu z prírodných materiálov vlastné skúsenosti? Budeme radi, ak nám ich napíšete do komentára!