Čajové vrecúška idú najčastejšie do odpadkového koša, v najlepšom prípade do kompostu. Použité čajové vrecúško však nie je potrebné okamžite vyhodiť. Pozrime sa, na čo sa dajú čajové vrecká použiť.
Čaj pre krásu a naše telo
Kto by nepoznal upokojujúci účinok čaju na opuchnuté boľavé oči. Stačí ochladiť dusené čajové vrecúško a umiestniť ho na desať minút do unavených očí. Harmanček je vhodný aj pre obklady.
Ale čaj môže tiež priniesť výraznú úľavu našej pokožke. Studené mokré čajové vrecká sa môžu aplikovať na uhryznutie hmyzom, menšie popáleniny alebo rany.
Okrem obkladov môžete namiesto obvyklej soli do kúpeľa použiť niekoľko čajových vrecúšok a dopriať celému telu „čajový kúpeľ“. Čaj zjemňuje a zvlhčuje pokožku.
Čajové kúpele veľmi ocenia vaše nohy. Kúpeľ regeneruje končatiny a tiež pomáha zbaviť sa nepríjemného zápachu.
Všetko, čo potrebujeme, je miska s niekoľkými použitými čajovými vrecúškami umiestnenými v chladničke. Vďaka tomu absorbuje nepríjemné pachy v priebehu niekoľkých dní. Umývanie alebo utieranie rúk dusenými listami zeleného čaju im pomôže zbaviť sa pachov zo silne aromatických potravín, ako je cesnak, cibuľa alebo ryby.
Čaj sa môže použiť na čistenie mastných jedál. Stačí ho nechať cez noc v umývadle s teplou vodou a niekoľkými vrecúškami použitého čaju.
Niektorí ľudia tiež používajú čajové vrecká na bežné čistenie. Drevené podlahy a nábytok dodávajú lesk. Stačí pridať 6-10 dvakrát dusených čajových vrecúšok do štyroch litrov vody. Chladený čaj tiež dodáva lesk oknám a zrkadlám.
Čaj v záhradníctve
Dusený čaj môže byť tiež hnojivom pre vnútorné a vonkajšie kvety. Najmä zelený čaj je bohatý na dusík. Napríklad môžete jednoducho položiť použité čajové vrecká na pôdu okolo rastlín alebo ich skryť pod tenkou vrstvou pôdy v blízkosti rastliny. Látky sa z nich uvoľňujú najmä vtedy, keď cez ne zalievame rastlinu. V takom prípade sa čajové vrecko odporúča vybrať a vymeniť po týždni.
zdroj: Editori, Štefan Čambal, Titulný obrázok: Pixabay.com/ nils-art