Chcete pomôcť prírode a zároveň si zútulniť a zmodernizovať svoj domov? Recyklujte! Znovu využite už použité veci tak, aby boli nielen praktické, ale aj vkusné. Ako na to, si povieme v článku.
Čo je recyklácia odpadu a prečo recyklovať
Samotné slovo „recyklácia“ pochádza z latinčiny. V doslovnom preklade znamená „znova“ alebo „späť“, čiže reprezentuje vrátenie vecí naspäť do obehu. Aby sme si teda zodpovedali otázku, čo je recyklácia odpadu: Ide o opätovné použitie už použitých surovín či predmetov.
Podľa Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) bola miera recyklácie na Slovensku v roku 2019 39 %, čo od roku 2005 predstavuje až trojnásobný nárast. Do roku 2024 plánuje Slovensko zvýšiť mieru recyklácie komunálneho odpadu na 50 %, do roku 2026 na 55 % a v roku 2030 až na 60 %. Súčasní dizajnéri si uvedomujú dôležitosť odľahčenia nášho životného prostredia, a preto tomu prispôsobili svoje najnovšie trendy.
Domáca recyklácia a triedenie odpadu
Najjednoduchším spôsobom, ako prispieť k recyklácii v pohodlí vášho domova, je triedenie použitého odpadu. Môžete si vytriediť špeciálne smetné nádoby na rôzne druhy odpadov, napríklad nádobu na plasty, kovy, sklo, papier a komunálny či organický odpad. Aby to bola zábava aj pre vaše deti, navrhnite im, aby na papier nakreslili, aký odpad môžu vyhodiť do konkrétnej nádoby. Tento papier následne na ňu nalepte. Naučíte ich tak novým zručnostiam a správnym návykom smerujúcim k dôležitosti recyklácie a ochrane našej planéty.
Ako recyklovať plasty
Najpopulárnejším materiálom na recykláciu sú plasty. V domácnosti môžete využiť opakovane použiteľné fľaše s rozprašovačom, do ktorých si viete namiešať čistiaci roztok podľa potreby. Fľaše využijete aj ako nové kvetináče či kŕmidlá pre vtáčiky, ktoré prilietajú na váš balkón či obľubujú posedenie vo vašej záhrade. Plastové tašky vymeňte za plátené vrecká a noste ich so sebou vždy, keď idete na nákup.
Ekologické kompostovanie
Mimoriadne obľúbené je v súčasnosti kompostovanie organického odpadu. V triedenom zbere biologického odpadu je Slovensko v súčasnosti hlboko pod priemerom EÚ. Napriek tomu, že sa ekologickým kompostérom dnes pýši čoraz viac domácností a záhrad, zbierame iba čosi cez 20 % vyprodukovaného biologického odpadu, pričom priemer EÚ je až 50 %.
Ako recyklovať oblečenie
Pustili ste sa do jarného upratovania a rozhodli ste sa pretriediť si aj šatník? Alebo máte doma deti, ktoré rastú ako z vody, a preto je im oblečenie po chvíli už malé? Predtým, ako sa rozhodnete staré a nepotrebné oblečenie vyhodiť, sa na chvíľu zastavte. Nemusíte ho totiž hneď vyhadzovať do smetného koša. Ak už svoju službu vypovedalo, skúste ho použiť ako rôzne handry na okná či dlážku, alebo na utieranie prachu.
Môžete sa zahrať aj na remeselné dielne a ušiť si zo starého oblečenia nové kúsky alebo v súčasnosti toľko potrebné ochranné rúška. Staré zimné rukavice môžete využiť aj ako veľkonočnú dekoráciu – naplňte ich vatou a vytvorte z nich sliepočku či kuriatka.
Ako recyklovať oblečenie? Pokiaľ je oblečenie stále v dobrom stave, máte na výber tieto možnosti:
- darujte ho známym
- vymeňte ho na výmennej burze
- darujte ho na charitu
- predajte ho do second hand obchodu
- vhoďte ho do kontajnerov s oblečením, ktoré môžete nájsť v okolí svojho bydliska
Z takéhoto spôsobu recyklácie budete mať nielen radosť, že ste niekomu pomohli, ale potešíte aj svoju peňaženku.
Kreatívna recyklácia v domácnosti
V každej domácnosti sa nájdu veci, ktoré sú nepotrebné, alebo stratili čaro nového výrobku. Vdýchnite im nový život a dajte im šancu opäť zažiariť. Už to nebudú len obyčajné veci, ale niečo, čo ste sami vytvorili. Takéto neobyčajne-obyčajné predmety razom zútulnia vašu domácnosť.
Staré palety ako posteľ či stolík
V spálni snov, modernej detskej izbe, alebo trendy obývačke viete využiť drevené palety, z ktorých sa dá vytvoriť nová posteľ alebo šikovný stolík. Nosnosť jednej palety je okolo 1 500 kg, čo z nej robí skutočne stabilný kus nábytku.
Z paliet si viete vyrobiť aj netradičný záhradný stolík v zimnej záhrade alebo na priedomí. Záhradný nábytok, stolčeky či taburetky môžete vytvoriť aj z drevených káblových bubnov a cievok. Sú z nich takisto perfektné holubníky či prístrešky pre vašich štvornohých domácich miláčikov. Drevu v domácnosti však nezabudnite dopriať náležitú a pravidelnú starostlivosť.
Štýlové sklo pre lepšiu viditeľnosť
Ostali vám staré sklenené nádoby či zaváraninové poháre? Vytvorte si z nich zaujímavé vázy, svietniky, svietidlá do záhrady alebo jedinečné ekosystémy do obývačky.
Všestranný papier
V každej domácnosti vznikajú ako odpad toaletné rolky papiera, rôzne kotúče či kartónové škatule z balíkov. Premeňte obyčajnú krabicu na kúzelný odkladací box na hračky pre deti a zapojte ich do tejto kreatívnej činnosti.
Vyrobte si malé darčekové krabičky na šperky, mydlá a ďalšie drobnosti, alebo skrášlite svoje kvetináče ekologickými vreckami z prateľného papiera. Menšie deti určite poteší aj výroba kartónového divadielka, čím posilníte ich manuálnu zručnosť a fantáziu.
Mimoriadne obľúbené sú v súčasnosti obrazce z roliek toaletného papiera. Verte, že nimi urobíte dojem na každú vašu návštevu. Takéto rolky môžete využiť aj ako hračky pre drobné hlodavce.
Lepší život s recykláciou a triedením odpadu
Dajte veciam druhú šancu a zaraďte recykláciu odpadu do vášho každodenného života. Prečo recyklovať použité veci? Pomôžete tým pokračovať v udržateľnosti sveta okolo nás a zachovať našu planétu aj pre budúce generácie.
Recyklujete vo vašej domácnosti, poprípade používate už recyklované výrobky? Ak áno, podeľte sa s nami o ich fotky v komentároch.