Buďte zdravší vďaka microgreens - mikrozelenine a mikrobylinkám - Byvaniein.sk

Pod pojmom microgreens si môžeme predstaviť mladé výhonky zeleniny, byliniek, ale aj niektorých kvetov. Obsahujú veľké množstvo antioxidantov, vitamínov, minerálov a živín, ktoré sú veľmi prospešné pre každého z nás, nakoľko podporujú imunitu človeka. Dokáže si ich každý časovo nenáročne vypestovať, vďaka čomu je umožnená pomerne rýchla konzumácia a tiež prísun človeku jeho telu prospešných látok.

Aké microgreens existujú a ako si ich môžete vypestovať u vás doma?

Využitie a konzumácia mikrozeleniny a mikrobyliniek

Postupom času sa mikrozelenina a mikrobylinky dostali aj k nám, na Slovensko. Používajú sa najmä v modernej gastronómii, veľmi si ich obľúbili aj samotní konzumenti, ktorí si ich v domácnostiach hravo vypestujú.

Pýtate sa, ako ich konzumovať? Microgreens môžete konzumovať len 4 až 5 dní od výsevu, teda ešte predtým, než stihnú dorásť a nadobudnúť podobu mladej rastliny. Jedia sa čerstvé a sú oceňované pre svoje vysoké nutričné hodnoty a pestrú farebnosť. Dorastajú do výšky 6 až 10 cm, pričom v tejto výške obsahujú najviac telu prospešných látok, a preto je najlepšie ich vtedy konzumovať.  

Konzumujú sa aj s korienkami, totižto aj v nich sa nachádzajú výživné látky pre organizmus. Ich konzumácia vám rozprestiera nové ponuky na jedálničku. Najčastejšie sa používajú do príloh, chutných šalátov, či na dekorovanie jedál.

Druhy microgreens

Na trhu nájdete množstvo druhov microgreens, takže sa nemusíte obávať, že by ste prijímali veľa prospešných látok jedného druhu a uškodili by ste si tým. Nič také sa nestane!  

Medzi jednotlivé druhy patria žerucha, rukola, reďkovka, ľan, pohánka, chia semená, horčica, fenikel, mäta, brokolica, šošovica, hrach, kapucínka, senovka, šalát, cviklu, cesnak, červená kapusta, zeler, bôb, pór, slnečnica, jačmeň, ovos, koriander, kôpor a bazalka.

Každý si má z čoho vyberať, tak smelo do toho. Rôzne druhy, farby, chute, je len na vás, čo preferujete, obľubujete.

Pestovanie microgreens

Pestovanie je nenáročné, zvládne ho naozaj každý. Pri výbere semienok dbajte na to, aby neboli konzervované rôznymi chemickými látkami. Odporúčame vám kúpiť semienka určené na pestovanie mikrozeleniny, mikrobyliniek.

Na pestovanie je možné využiť viacero rôznych možností pestovania.

1.  Pestovanie v nakličovacej miske

         Potrebujeme: nakličovaciu misku, sitko, semienka, vodu

Do nakličovacej misky nalejte vodu, vložte sitko. Semienka musíte nasypať tak, aby neboli ponorené, ani aby neplávali. Mali by byť voľne položené na sitku, aby sa zároveň dotýkali vody. Misku položte na slnečné miesto, najlepšie na okenný parapet.

2. Pestovanie s vatou

         Potrebujeme: obyčajnú misku, vatu, rozprašovač, vodu, semienka

Do misky vložíme vatu, dostatočne ju navlhčíme rozprašovačom a nasypeme semienka. Misku položíme na slnečné miesto, najlepšie na okenný parapet. Pred konzumáciou je potrebné korienky microgreens opláchnuť pod prúdom vody. Tento spôsob pestovania je najvhodnejší pre menej náročné rastlinky, ako napríklad žeruchu, rukolu, alebo horčicu.

3. Pestovanie so substrátom

Potrebujeme: spodnú misku s otvormi, substrát alebo rašelinu, rozprašovač, vodu,

            semienka, potravinársku fóliu, mikroténové vrecko, alebo niečo na

                      prikrytie

Do misky s otvormi vložte cca 3 cm substrátu/rašeliny, a tie pritlačte. Na pritlačený substrát/rašelinu nasypte semienka, na semienka opäť dajte cca 0,5 cm rašeliny/substrátu a jemne pritlačte. Povrch postriekajte vodou z rozprašovača a misku prikryte.

Misku položte na stanovisko, kde môžete sledovať pôdu. V prípade, že je suchá, znovu ju poroste rozprašovačom. Keď microgreens začnú vyrastať z pôdy, nádobu položte na svetelné stanovisko. Následne budú postupne rásť. Keď sa budú dotýkať prikrývky, odstráňte ju.

Mikrozelenina a mikrobylinky predstavujú zdroj telu výživných látok aj cez zimu a podľa niektorého z týchto postupov si ich môžete dopriať už v priebehu pár dní. Je možné z nich vyťažiť naozaj maximum, nakoľko obsahujú väčší podiel vitamínov ako rastliny normálnej veľkosti, na ktorú sme zvyknutí. Rastlinky sú zdravé a ich pestovanie je ekologické a finančné nenáročné.

Skúšali ste si už doma vypestovať microgreens? Ku ktorým jedlám ich najčastejšie konzumujete? Podeľte sa s nami o vaše fotky a recepty.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :