Zariaďovanie bývania je pre mnoho ľudí jednou z najkrajších častí sťahovania či prispôsobovania príbytku pre vlastné potreby. Určitú skupinu ľudí však okrem výberu farebných kombinácií a spotrebičov potrápi aj výber materiálov či dekorácií vhodných pre zdravie. Alergici sa musia riadiť najmä typom alergie, ktorá ich trápi, a ktorá často predstavuje prekážku práve pri zariaďovaní vysnívaného bývania. Prinášame vám pár tipov, ktorými si uľahčíte zariaďovanie zdravého bývania bez podráždeného nosa a očí.
Alergény, ktoré vás doma môžu ohrozovať
Alergénom sa nevyhneme ani vo vlastnom príbytku, pokiaľ nestavíme na maximálne sterilné prostredie, čo, povedzme si narovinu, nie je pri bežnom chode života možné. Tie najčastejšie alergény však môžeme stále eliminovať aj vďaka aktívnemu vnímaniu ich prítomnosti.
Peľ a plesne
Najčastejšími spúšťačmi alergických reakcií (nielen) v domácnosti sú peľ a plesne. Peľ môže spôsobovať peľovú nádchu, a pridružuje sa tiež pri vzniku astmy. Do príbytku sa nedostáva iba cieleným pestovaním rastlín, ale aj vetraním či prinesením peľových čiastočiek na oblečení. Podobne bežným a problematickým alergénom sú plesne, ktoré sa môžu v domácnosti objaviť vplyvom nadmernej vlhkosti vzduchu. Plesne nie sú iba estetickým problémom. Môžu spôsobovať ochorenia dýchacích ciest a kožné problémy.
Roztoče a všadeprítomný prach
Ak sa vaše alergia prejavuje svrbením a upchatím nosa, ekzémom, svrbením kože alebo kašľom, môže ísť o pôsobenie roztočov. Roztoče sa v domácnosti tvoria najmä pri vyššej teplote a vlhkosti. Problémom je, že mikroskopické roztoče sa skrývajú hlavne v posteli, matracoch, perinách či vankúšoch a dekách. Stačí jedno pretrasenie periny, a hlúčik roztočov sa rozptýli do celej miestnosti. Podobne sa šíri aj prach, ktorý však nepodlieha teplote či vlhkosti v miestnosti, ale tvorí sa neustále a všade. Prach sa vytvára z výlučkov roztočov, ale aj z mechanických čiastočiek, chemikálií či zvieracích chlpov.
Domáci miláčik ako alergén
Bohužiaľ, aj domáci miláčikovia dokážu niektorým ľuďom spôsobiť veľké problémy s priebehom aj miernej alergie.
Mnoho ľudí sa domnieva, že alergény sa udržujú v srsti psov a mačiek, a že krátkosrsté plemená predstavujú „zdravú alternatívu“ pre alergikov. Samozrejme, srsť je miestom, kde sa alergény a roztoče dokážu udržať a rozmnožiť o niečo dlhšie, avšak väčšina zvieracích alergénov pochádza zo slín a moču, vďaka čomu sa udržia nielen na samotnom zvieratku, ale aj na nábytku, kobercoch či záclonách.
Alergickú reakciu preto môžeme pociťovať aj v momente, kedy v domácnosti zvieratko nie je. Najmenej alergénov pôsobiacich na ľudský organizmus majú hlodavce, nasledujú psy a najviac dráždivých alergénov prinesú do domácnosti mačky.
Tipy pre antialergickú domácnosť
Minimalizovanie alergénov v domácnosti začína už pri prvotných návrhoch stavby. Ak sa sťahujete do staršieho domu či bytu, môžete sa zamerať na materiály, z ktorých je zhotovený nábytok, doplnky, či si posvietiť na matrace, gauč alebo záclony.
Výber stavebného materiálu
Ak plánujete stavbu vlastného bývania, pri výbere stavebného materiálu by ste mali staviť na tú najčistejšiu a najprírodnejšiu možnosť, ktorou je pálená tehla. Príbytky v našom zemepisnom pásme musia odolávať viacerým vonkajším vplyvom, ako je mráz, ale aj nadmerné teplo. Stavba je celoročne vystavená aj vysokej vlhkosti, no na druhej strane sa môžu objaviť aj dlhotrvajúce suchá.
Pálená tehla predstavuje čistý prírodný produkt odolný voči každému počasiu. Navyše ide o materiál, ktorý je nezávadný pre ľudský organizmus, a preto je najvhodnejším pre domácnosť, v ktorej sa nachádzajú alergici.
Stavba z pálenej tehly ponúka schopnosť akumulovať teplo, takže sa v domácnosti nebudú teploty náhle meniť a nedôjde ani k rýchlemu vychladnutiu alebo prehriatiu vnútorných priestorov. Tehla má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, čo pomôže v boji proti roztočom a plesniam. Navyše sú tehlové stavby úspešné aj v úspore energií.
Stála teplota a vlhkosť sú kľúčom k úspechu
Ako sme už spomínali – príliš vysoká teplota v domácnosti napomáha vzniku roztočov a vlhkosť je doslova hnojivom pre plesne. Každý alergik by mal preto dbať na udržiavanie optimálnej a stálej teploty a vlhkosti v domácnosti.
V obytných častiach a kúpeľni stačí mať teplotu do 23°C, pričom v spálni sa ideálna teplota hýbe aj o viac ako 3 stupne nižšie. Ideálna teplota pre spánok je 18 – 20°C. Ideálnu vlhkosť odmeriate vlhkomerom, pričom by sa mala pohybovať v rozmedzí od 40 do 60 %. Pre udržanie správnej teploty a vlhkosti je potrebné pravidelné vetranie a používanie zvlhčovača.
Prečítajte si aj náš článok Ako na optimálnu vlhkosť vzduchu v domácnosti.
Venujte čas reorganizácii domácnosti
V domácnosti si prach sadne na všetko, čo je dlho na jednom mieste a čo nepoužívame. K zmierneniu usádzania prachu môžeme dopomôcť reorganizáciou vecí, ktoré nepoužívame, zaberajú miesto a môže sa na nich usádzať prach, peľ a plesne. Pretriediť by ste mali najmä textilné doplnky.
Alergikom sa neodporúča mať doma závesy, huňaté deky a kožušiny, resp. je im odporúčané ich pravidelne čistiť.
TIP: Ak túžite svoj domáci priestor zútulniť kobercami, siahajte skôr po menších koberčekoch s krátkym prírodným vlasom, ktoré je možné pravidelné prať.
Zdravý spánok na prvom mieste
Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať spálni, kde sa udržiava najviac alergénov. Roztoče majú radi teplo, ich ideálnym útočiskom je teda posteľ, matrac a periny. Páperové paplóny a vankúše sú hrejivé a príjemné, no zároveň je ich údržba v domácnosti s alergikom priam nemožná.
Páperie vymeňte za duté vlákno, ktoré je možné prať aj na teplote vyššej ako 60°C a sušiť v sušičke. Paplóny a vankúše môžete pravidelne dobre vyvetrať. V zime sa odporúča nechať ich vymraziť, v lete ich zase môžete nechať dlhšie na slnku.
Samotnou kapitolou sú matrace. Dnes už na trhu nájdeme vrchné antialergické matrace, ktoré je možné aj prať. Môžete sa však poobzerať aj po klasických snímateľných poťahoch, ktoré jednoducho vyperiete spolu s posteľným prádlom.
Vytapetovať alebo vymaľovať?
Vedeli ste, že aj tapety na stenách predstavujú pre alergikov určité riziko? Dôvodom je, že sa na ich povrchu, a rovnako aj pod nimi, či v drobných škárach a puklinách, zadržiava prach obsahujúci roztoče a baktérie. Na vymaľovanie stien preto radšej zvoľte vnútornú farbu, na ktorej sa nezachytávajú nečistoty a dráždivé látky.
Je možné spolunažívanie alergika a domáceho zvieratka?
Jednoduchá odpoveď je – áno! Ale, aj tu sa nájde niekoľko pravidiel, ktoré je pre udržanie zdravého domova dôležité dodržať. Na záver článku vám prinášame 3 rýchle tipy, ktoré vám umožnia tešiť sa zo štyroch, ôsmich, a pokojne aj šestnástich labiek, a pritom nevykýchať dušu.
1. Všetko má svoje miesto
Prvým pravidlom, ktorého by ste sa mali držať je – všetko má svoje miesto, čo znamená, že každá vec (hlavne textil) má svoje úložné miesto, ktoré ju ochráni od usádzania prachu a srsti zo zvieratiek.
Oblečenie a spodné prádlo skryte do skríň a komôd tak, aby do nich nemal domáci miláčik prístup. Rovnako posteľné prádlo uložte každé ráno do perináka alebo úložného priestoru pod posteľou. Matrac môžete počas dňa prikryť dekou, ktorú vždy vyprášite a vyvetráte. Na poličkách nenechávajte zbytočne položené veci, úložný priestor vyhraďte aj pre detské či zvieracie plyšové hračky.
2. Zvieratko mimo postele
Druhé pravidlo bude pre milovníkov svojich zvieracích spoločníkov pravdepodobne trochu problematické, no snažte sa držať zvieratká mimo postele. Ako sme spomínali, v posteli, matraci, paplónoch a vankúšoch sa tvorí a zadržiava najväčšie množstvo roztočov. Ak máte viac-izbový dom alebo byt, pokúste sa dvere do spálne vždy zatvárať a zaviesť doma pravidlo, že domáci miláčikovia nemajú do miestností, kde sa spí, prístup.
Ak spálňu nemáme možnosť oddeliť od zvyšku domácnosti, siahnite po zvieracích pelechoch, ktoré budú vyhradené pre ničím nerušený spánok vášho zvieratka. Pelechy nezabudnite tiež pravidelne prať.
3. Pravidelné vysávanie a používanie sušičky
Pri zvieratkovskej domácnosti sa nevyhnete pravidelnému vysávaniu. Ideálne je používať silno filtračný vysávač, ktorý povysávaný prach nevypúšťa späť do vzduchu. Medzi najlepšie vysávače patria tie, ktoré majú výstupný HEPA filter. Pre maximálnu čistotu sa odporúča po vysávaní povrchy pretrieť vlhkou handrou.
Neodmysliteľnou súčasťou antialergickej domácnosti, navyše pri chove zvierat, je bubnová sušička. Sušička bielizne zachytáva prach, baktérie, chlpy a alergény z oblečenia a obliečok. O množstve prachu, ktorý sa hromadí na textíliách, sa môžete presvedčiť po vybratí a vyčistení filtru po sušení.
Vlastný domov by nemal byť pre nikoho kritickým či nebezpečným miestom. Prispôsobiť domácnosť alergikom nie je v dnešnej dobe vôbec zložité, a dokonca je to možné aj so štvornohými spoluobyvateľmi. Zamerajte sa na zdravé bývanie a uvidíte, že aj ťažkú alergiu je možné zvládnuť a udržať na uzde.