Najtvrdší existujúci materiál nie je diamant, na rozdiel od všeobecného presvedčenia. Diamant je len najtvrdší prirodzene sa vyskytujúci a hojne sa vyskytujúci materiál na Zemi. V skutočnosti existuje šesť materiálov, ktoré sú tvrdšie ako diamant, a to podľa rôznych meraní tvrdosti, ako je odolnosť proti poškriabaniu, tvrdosť pri vtláčaní a pevnosť v ťahu.
Šesť najtvrdších materiálov
Wurtzitový nitrid bóru
Je to kryštál z atómov bóru a dusíka, ktorý má podobnú štruktúru ako diamant, ale je o niečo tvrdší vďaka nižšej hustote. Odolá tlaku až o 18 % väčšiemu ako diamant.
Lonsdaleit
Je to ďalšia forma uhlíka, ktorá má hexagonálnu štruktúru namiesto kubickej ako diamant. Vzniká pri dopade meteoritov obsahujúcich grafit na Zem. Dokáže odolať tlaku až o 58 % vyššiemu ako diamant.
Karbyn
Ide o jednorozmerný reťazec atómov uhlíka, ktorý je mimoriadne pevný a tuhý. Má dvakrát väčšiu pevnosť v ťahu a trikrát väčšiu tuhosť ako diamant. Je však veľmi nestabilný a ťažko sa syntetizuje vo veľkom.
Grafén
Je to dvojrozmerný list atómov uhlíka s hrúbkou jedného atómu. Má pozoruhodné elektrické, tepelné a mechanické vlastnosti. Má najvyššiu pevnosť v ťahu zo všetkých známych materiálov, približne 300-krát pevnejšiu ako oceľ.
Diamantové nanovlákna
Sú to valcovité štruktúry z uhlíkových atómov usporiadaných do podoby diamantu. Sú tenšie ako ľudský vlas, ale pevnejšie ako oceľ. Majú potenciálne využitie v nanotechnológiách a pri výskume vesmíru.
Ultratvrdý fullerit
Je to forma uhlíka, ktorá pozostáva z guľovitých molekúl nazývaných fullerény, z ktorých každá pozostáva zo 60 atómov uhlíka. V závislosti od metódy merania je tvrdší ako diamant 1,17 až 1,52-krát.
zdroj fotka: Wikimedia Commons / AlexanderAlUS – Grafén, CC BY-SA 3.0