Narodenie dieťaťa je bez debaty jedným z najkrajších okamihov, aké môžete vo vašom živote zažiť. Mimoriadne úzko s ním súvisí aj zariaďovanie izby, v ktorej budete s novorodencom tráviť azda najviac chvíľ počas jeho prvých mesiacov na tomto svete. Práve preto sme pre vás spísali zoznam vecí, na ktoré by ste určite nemali zabudnúť. Ako teda zariadiť izbu pre novorodenca?
6 vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť pri zariaďovaní izby pre novorodenca
Vo väčšine prípadov sa na izbu pre novorodenca pretvorí spálňa. Deje sa tak najmä z toho dôvodu, že rodičia chcú mať prirodzene svoje bábätko pri sebe aj počas noci. Na druhej strane, zatiaľ čo detská postieľka bude pravdepodobne aj u vás doma umiestnená v spálni, ostatné veci spolu s kútikom na prebaľovanie si môžete urobiť aj v samostatnej miestnosti – ak na to máte dostatok priestoru. Z vlastnej skúsenosti však odporúčame mať všetko na jednom mieste.
Nezabudnite teda na túto základnú výbavu:
1. Detská postieľka
V predošlých riadkoch sme ju síce už spomenuli, no keďže ide o tak základnú a nesmierne potrebnú vec, musíme sa pri nej osobitne zastaviť ešte raz. Detská postieľka by mala byť vyrobená zo zdravotne neškodných materiálov. Na trhu sa môžete najčastejšie stretnúť s drevenými či kovovými typmi. Je len na vás, ktorému dáte prednosť. Odporúčame vám však, aby ste vyberali takú, pri ktorej si dokážete polohovať matrac. Oceníte to najmä vtedy, keď sa vaše dieťatko začne dávať najprv na 4 a potom aj stavať na nožičky. Z bezpečnostného hľadiska tak zamedzíte tomu, aby sa vykláňalo z postieľky.
Tipy súvisiace s postieľkou: Neodmysliteľnou súčasťou detskej postieľky je aj matrac s posteľnou bielizňou. V prípade výberu matraca sa uistite, či sa dá pri danom type používať monitor dychu. Samozrejme, v tom prípade, že si ho plánujete zaobstarať. Minimálne na prvé týždne a mesiace bábätka vám ho však určite odporúčame.
2. Pult na prebaľovanie
Niektoré mamičky si ho nevedia vynachváliť, iné si poradia aj bez neho. Pult na prebaľovanie si totižto dokážete „svojpomocne“ zariadiť aj na stolíku či dostatočne širokej a hlbokej komode. Každopádne, pulty na prebaľovanie z trhovej ponuky určite nie sú na škodu. A to obzvlášť z toho dôvodu, že si ich viete dizajnovo nakombinovať nielen k vyššie zmieňovanej detskej postieľke, ale rovnako aj k ďalšiemu nábytku. Okrem toho, ide o mimoriadne praktické vybavenie, ktoré dokáže poňať všetko potrebné náčinie na prebaľovanie od podložiek, plienok, vlhčených obrúskov a mastičiek až po oblečenie a hračky bábätka.
3. Vanička na kúpanie
Zatiaľ čo niekoľkomesačné dieťatko môžete už smelo kúpať aj vo veľkej vani s vodou na dne, čerstvé novorodeniatka by ste mali jednoznačne kúpať v menšej vaničke. Tú si môžete zobrať so sebou aj do izby pre novorodenca, resp. spálne, čo oceníte najmä pri menších kúpeľniach. Osvedčenou klasikou sú plastové typy, ktoré si navyše dokážete pripevniť aj na špeciálne typizované stojany. V ponuke predajcov môžete takéto pomôcky nájsť aj vo výhodných setoch spolu s pultmi na prebaľovanie.
Tip na ušetrenie: Keďže si veľmi dobre uvedomujeme, že zariaďovanie izby pre novorodenca nie je najlacnejšou záležitosťou, máme pre vás tip na ušetrenie. Porozhliadnite sa po vašej domácnosti – nemáte doma komodu či skrinku, na ktorú by sa dala položiť plastová vanička? Ušetríte tak prostriedky, ktoré by ste inak museli investovať do stojana. Navyše, do takýchto domácich skriniek sa často zmestí všetka potrebná výbava na kúpanie.
4. Kôš pre bábätká
Ďalšou praktickou výbavou do izby pri novorodenca, ktorú však využijete aj v iných častiach vašej domácnosti, je kôš pre bábätká, najlepšie na kolieskach. Bábätko si v ňom môžete zobrať kamkoľvek pôjdete v priestoroch vášho domova. Vďaka tomu budete mať vašu maličkú ratolesť pod neustálym dohľadom a popritom môžete vykonávať iné potrebné činnosti. Koniec koncov, oceníte to nielen vy, ale aj vaše bábätko, ktoré sa pri vás cíti prirodzene najlepšie, najistejšie a najbezpečnejšie.
5. Organizéry, košíky, škatuľky a iné
Áno, aj takéto drobnosti sú pri zariaďovaní izby pre novorodenca mimoriadne dôležitými. Musíte totižto myslieť na to, kam upracete všetku potrebnú bábätkovskú drogériu. No a práve tá je sama o sebe ďalšou nevyhnutnou výbavou. Mastičky, krémy, olejčeky, mydlá, detské tyčinky do uší, kefa na vlásky, lieky a tak ďalej. To všetko budete u vás doma nevyhnutne potrebovať.
6. Kolotoč nad detskú postieľku
Opäť sa pristavíme pri už niekoľkokrát zmieňovanej detskej postieľke. V tomto prípade si však strihne vedľajšiu rolu. Do hlavnej úlohy totižto dávame kolotoč nad detskú postieľku, ktorý ocenia najmä nedojčiace mamičky. Bábätkám sa bude s ním omnoho jednoduchšie zaspávať.
Tip: Alternatívou k detskému kolotoču môže byť aj takzvaný „nočný kamarát“ v podobe plyšovej hračky, ktorá svieti a vydáva príjemné zvuky – napríklad biely šum, čo je šum podobný tomu, ktorý počulo bábätko v mamičkinom bruchu.
Rada pre budúcich rodičov
Povieme vám to úprimne a od srdca. Žiadny zoznam, ktorý nájdete na internete, nebude obsahovať všetku potrebnú výbavu do izby pre novorodenca. S istotou vám prezradíme, že na mnoho vecí, ktoré budete u vás doma potrebovať, prídete až po narodení bábätka. Nemusíte sa však kvôli tomu absolútne stresovať, ani si nemusíte vôbec nič vyčítať. Je úplne prirodzené, že si niečo neuvedomíte alebo na niečo jednoducho zabudnete. Pamätajte si, že to z vás ešte nerobí zlých rodičov. Práve naopak, skutočnosť, že si postupom času uvedomíte, čo všetko do vašej izby pre novorodenca potrebujete, z vás robí tých najlepších rodičov pre vaše najšťastnejšie bábätko.