Detská izba je pre dieťa veľmi dôležitým miestom, kde sa učí, oddychuje, vyrastá a hrá. Preto je podstatné vybrať správnu miestnosť, ktorá bude detskou izbou a taktiež ju zariadiť tak, aby dieťa využilo potenciál miestnosti na maximum a vyvíjalo sa tým správnym spôsobom. Toto sú tipy, ako zariadiť detskú izbu podľa veku dieťaťa.
Výber tej správnej miestnosti
Pred zariaďovaním detskej izby je dôležité vybrať vhodnú miestnosť, ktorá bude dieťaťu slúžiť ako detská izba. Nikdy nevyberajte tú najmenšiu miestnosť v domácnosti, pretože dieťa bude časom rásť a potrebovať viac miesta. Napriek tomu, že toho spočiatku nepotrebuje veľa, do budúcnosti je potrebné myslieť na to, aby izba obsahovala všetko, čo dieťa k svoju životu potrebuje na to, aby sa učilo, hralo a malo pohodlie na spánok. Preto je odporúčané rozdeliť miestnosť na tri základné zóny. Taktiež je dobré dieťaťu vybrať miestnosť s dostatkom prirodzeného svetla.
Zóny v detskej izbe
Každá detská izba by mala byť rozdelená na tri základné zóny, a to bez rozdielu na vek dieťaťa. Predovšetkým máme na mysli zónu hraciu, pracovnú a oddychovú. Vzhľadom na vek dieťaťa sa zóny obmieňajú len príslušenstvom či nábytkom. Vlastniť detskú izbu je pre dieťa z hľadiska vývoja veľmi dôležité, lebo tak sa mnohému učí, prekonáva rôzne strachy, buduje si sebadôveru, stáva sa samostatným a vytvára si svoje vlastné súkromie. Avšak, vek, kedy by malo mať dieťa svoju vlastnú izbu, nie je konkrétne daný, keďže každé dieťa je iné. aj napriek tomu máme pre vás niekoľko inšpirácií, ako zariadiť detskú izbu podľa veku dieťaťa.
Detská izba pre najmenšie deti
Napriek tomu, že novorodeniatka a dojčatá si ešte nevyžadujú vlastniť vlastnú izbu, je vhodné mať priestor, ktorý bude patriť iba im. Na internete nájdete množstvo inšpirácií pre detské izby aj pre tých najmenších. Odporúča sa však používať svetlé a upokojujúce farby najmä na steny, ktoré dieťa nebudú rušiť. Najdôležitejšie v takejto detskej izbe je mať kvalitnú a bezpečnú postieľku, detskú kolísku, priestor na uloženie oblečenia a prebaľovací kútik.
V takejto detskej izbe určite nesmú chýbať ani farby, avšak skôr ako súčasť doplnkov. Mnohé výskumy poukazujú na to, že malé deti všeobecne vnímajú najmä červenú, oranžovú, žltú či ružovú farbu. Avšak, každá jedna farba vplýva aj na emócie dieťaťa. Nezabúdajte ani na hračky, ktoré deti vnímajú a najmä na bezpečnosť dieťaťa, preto skôr využite nábytok s oblými hranami. Nábytok by mal byť pevne upevnený. Taktiež sa vyhýbajte nábytku so sklom.
Detská izba pre deti do 3 rokov
Zariaďovanie detskej izby pre batoľa je o čosi viac zaujímavejšie a dôležitejšie. Deti v tomto veku začínajú objavovať a učiť sa. Preto je dôležité im zariadiť detskú izbu práve do 3 zón, ktoré sme vyššie spomenuli. Kreativite sa v tomto prípade medze nekladú. Keďže dieťa v tomto období už prestáva spať v postieľke, je potrebné mu vybrať opäť kvalitnú posteľ s kvalitným matracom, ktorý zabezpečí dieťaťu zdravý vývin.
Aj napriek tomu, že je dieťa malé, pokojne vyberte väčšiu posteľ s rozmermi 90×200 cm, avšak zabezpečte ju ochranným zábradlím. Výhodou veľkej postele je to, že ju viete použiť aj v budúcnosti, keď dieťa vyrastie. V tomto veku je dôležité zamerať sa najmä na hraciu zónu.
Vybavenie detskej izby pre batoľa
Detská izba pre deti do 3 rokov by mala byť vybavená aj malým stolíkom, stoličkou pre deti a hračkami či pomôckami, pri ktorých sa dieťa bude učiť pozornosti, sústredeniu, kreativite, ale taktiež samostatnosti. Je potrebné naučiť dieťa aj upratovať, preto vždy vyberte dieťaťu len pár hračiek, ktoré má v tomto období najradšej a časom ich obmieňajte. Odporúčame použiť kombináciu nižších a vyšších skríň, pričom tie nižšie budú využívať samotné deti a vyššie rodičia, a to na uskladnenie či už oblečenia, alebo iných potrebných vecí.
Detská izba pre deti v predškolskom veku
V tomto období sa dieťaťu kreuje fantázia, preto pokojne nechajte dieťa, nech rozhodne o tom, ako jeho izba bude vyzerať. Nezabúdajte však na hračky a pomôcky, pri ktorých sa dieťa bude učiť základné veci, ktoré je nutné v tomto veku poznať.
Detská izba pre školákov
V izbách u detí v predškolskom veku je opäť vhodné trochu zmeniť nábytok. Predovšetkým vyčleňte dieťaťu priestor na učenie, teda vytvorte mu pracovný kút, ktorý by mal obsahovať písací stôl, stoličku a rôzne zásuvky a police na školské potreby. Dôležité je taktiež v tomto veku oddeliť v miestnosti pracovný a hrací kútik, aby dieťa počas prípravy nerušili žiadne elementy. V súčasnosti na trhu nájdete rôzne praktické kombinácie nábytkov, ktoré prepájajú spaciu časť a pracovnú časť. Súčasťou postele tak môžu byť aj rôzne zásuvky a skladový priestor.
Detská izba pre študentov
Zmena nábytku v tomto prípade nemusí nastať, skôr je potrebné sa sústrediť na individualitu osobnosti študenta a na jeho fantáziu. V každom jednom prípade pri zariadení myslite aj na kvalitné osvetlenie a hračky vymeňte za pomôcky k štúdiu a zábave pre študenta, aby si vo voľnom čase príjemne oddýchol tým správnym spôsobom.
Najideálnejším spôsobom je vyberať nadčasový a kvalitný nábytok, ktorý ani rokmi nestratí svoju funkčnosť a pekný dizajn. V takom prípade nebude nutné a potrebné meniť nábytok každých 5 rokov, čo sa odzrkadlí aj na finančných prostriedkoch. Čo sa týka farieb izieb, pokojne zvoľte tie neutrálne a doplnkami pozdvihnite to, čo má vaše dieťa rado. Tak podporíte aj detskú kreativitu, fantáziu, rozhodnosť a dieťa sa bude vo svojej izbe cítiť lepšie.
Kdekoľvek na internete nájdete rôzne inšpirácie detských izieb. Mnohé detské izby sú však iba dizajnovým kráľovskom, no v mnohých prípadoch nie funkčným. Stavte skôr na jednoduchosť a prirodzenosť, ktorá sa dá jednoducho meniť a prispôsobovať veku dieťaťa.