Ako správne skladovať paradajky? Vedci dospeli k nečakaným záverom - Byvaniein.sk

Pre maximálnu chuť by paradajky nemali byť v chladničke s inou zeleninou a ovocím. To je to, čo nám mala ukázať veda. Teraz sa však zdá, že existuje aj iná možnosť.

Nová štúdia naznačuje, že nemusí záležať na tom, kde paradajky skladujeme, pokiaľ ich zbierame, keď sú zrelé. Či už v chladničke alebo v miske, údaje ukazujú, že paradajka bude chutiť rovnako.

Tím skúsených degustátorov musel posúdiť niekoľko odrôd paradajok, z ktorých každá bola skladovaná štyri dni pri izbovej teplote alebo štyri dni v chladničke pri teplote 7 °C.

Počas tohto procesu musela komisia objektívne vyhodnotiť plátky paradajok na základe zoznamu ôsmich atribútov vrátane farby, sladkosti, kyslosti, dochuti a šťavnatosti.

Na rozdiel od toho, čo by ste očakávali, odborníci nakoniec nedokázali zistiť žiadny rozdiel v chuti medzi paradajkami, ktoré boli uchovávané v chladničke a paradajkami, ktoré zostali pri izbovej teplote.

Okrem ľudských odborníkov boli paradajky analyzované prostredníctvom iných laboratórnych testov na meranie prchavých látok, karotenoidov a koncentrácií cukru. Dokonca použili elektronický jazyk ASTREE na dobré merania.

„Čím kratšia je doba skladovania, tým lepšia je chuť a súvisiace atribúty,“ hovorí vedkyňa Elke Pawelzik z univerzity v Göttingene v Nemecku.

„Dokázali sme však, že pri zohľadnení celého pozberového reťazca krátkodobé skladovanie zrelých paradajok v chladničke neovplyvnilo ich chuť,“ dodala.

Na rozdiel od predchádzajúcich štúdií, ktoré zistili, že chladenie malo negatívny vplyv na chuť paradajok, paradajky použité v Pawelzikovom výskume boli sledované počas procesu po zbere.

To znamená, že paradajky boli zozbierané zrelé, strávili jeden deň u distribútora a potom dva dni u predajcu pred analýzou.

To by mohol byť dôvod, prečo nová štúdia zistila také odlišné výsledky ako predchádzajúca. Mohlo by to byť aj preto, že paradajky v tomto aktualizovanom výskume neboli uchovávané v chladničke tak dlho ako iné štúdie, ktoré trvali asi týždeň.

Existuje však aj iné vysvetlenie. Skutočnosť, že chladené paradajky nechutili inak, môže mať tiež niečo spoločné so skutočnou rozmanitosťou paradajok.

„Naše výsledky ukazujú, že správanie plodu pri skladovaní v chlade (7 ° C) je tiež veľmi závislé od kultivaru / odrody,“ píšu autori.
Je potrebný ďalší výskum, aby sa určilo, ako najlepšie skladovať paradajky. Je možné, že chladiarenské skladovanie je dobrá vec, ale len na niekoľko dní. Alebo na tom možno vôbec nezáleží.

„Ukázali sme, že chuť je veľmi závislá od kultivaru a že kríženie odrôd so zlepšeným vnímaním chuti je cenným krokom k zlepšeniu vnímania chuti,“ píšu autori. Ďalším krokom je pozrieť sa na celú prepravnú trasu od výrobcu k spotrebiteľovi a nájsť spôsob, ako zachovať chuť paradajok.“

Štúdia bola publikovaná v časopise Frontiers in Plant Science.

Titulný obrázok: Pixabay/Myriams-Fotos

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :