Ako si vybrať vhodnú nehnuteľnosť - čo treba vedieť? - Byvaniein.sk

Pozeráte sa po nehnuteľnostiach? Radi by ste kúpili nejaký pozemok, dom, prípadne byt? Možno vám to ani nepríde, no množstvo ľudí, ktorí by radi kúpili nehnuteľnosť, vlastne ani nevie, čo presne chce. Ak už aj vedia, či chcú dom, byt, alebo pozemok, nemajú ani tušenia, podľa čoho by sa mali pri ich kúpe rozhodovať.

Na to, ako si vybrať vhodnú nehnuteľnosť a podľa čoho si vyberať, sme sa pýtali Erika Šimonoviča, majiteľa realitnej kancelárie Siera. Vďaka jeho odpovediam sme zostavili prehľadný návod, na čo sa pri výbere nehnuteľnosti zamerať.

Vytvorte si osobný plán

Niektorí ľudia majú pri kúpe nehnuteľnosti akú-takú predstavu o tom, do čoho by chceli ísť. Mnoho ľudí sa však v dnešnej dobe nevie rozhodnúť, či sa im viac oplatí kúpa bytu, alebo dajú prednosť domu. A ak sa rozhodnú pre dom, je lepšie kúpiť si starší dom a prerobiť ho, alebo sa radšej zamerať na novostavbu? A čo takto kúpa pozemku a stavba domu presne podľa vašich predstáv?

Čo chcete kupovať?

Možností je naozaj veľa a málokto sa v tom zo začiatku vyzná. Najmä, ak má človek záujem napríklad o kúpu bytu a pri jeho hľadaní narazí na dom v cenovej relácii bytu. Existuje množstvo faktorov, ktoré vám vedia pri výbere poriadne zamotať hlavu.

Aj preto nám bolo odporúčané zamerať sa priamo na konkrétne faktory, podľa ktorých sa následne budete vedieť rozhodnúť pre nehnuteľnosť, ktorá pre vás bude najvhodnejšia.

Ako si vybrať dom

Pri kúpe domu, bytu či pozemku sa zohľadňujú rozličné faktory. Na aké by ste sa mali zamerať pri kúpe domu?

Cena

Aký máte budget? Do akej sumy môžete pri kúpe domu ísť? To je veľmi podstatná otázka. Takisto je vhodné brať ohľad na to, koľko máte vlastných zdrojov, akú sumu vám banka je ochotná poskytnúť, prípadne, koľko vás bude stáť jeho dokončenie/rekonštrukcia/zariadenie.

TIP: Čím väčší prehľad budete o svojich financiách mať, tým lepšie sa budete vedieť pripraviť nielen na hľadanie vhodnej nehnuteľnosti, ale aj na jej následné financovanie.

Veľkosť

Aká veľká by mala byť hľadaná nehnuteľnosť? Koľko izieb potrebujete, aký veľký a široký pozemok by mal dom mať a koľko metrov štvorcových vám príde optimálne? Takisto je dobré zistiť si vhodnú orientáciu domu či počet poschodí, ktorý by vám vyhovoval.

TIP: Samozrejme, že pri veľkosti domu nemusíte mať konkrétnu predstavu. No minimálny počet izieb či približné parametre úžitkovej plochy a záhrady vám isto nebudú na škodu. Nech zbytočne nechodíte po obhliadkach, ktoré vám nič nedajú.

Stav

Ako sme už spomenuli, je rozdiel, či kupujete novostavbu, starší dom v pôvodnom stave, prípadne starší dom po rekonštrukcii. Sú ľudia, ktorí vyhľadávajú primárne novostavby a potom sú takí, ktorí nedajú dopustiť na staršie domy a následne si ich prosto prerobia podľa vlastných predstáv.

TIP: Každý dom je iný a každý má svoje pre a proti. Je len na vás, či máte čas a peniaze na investovanie do následnej rekonštrukcie staršieho domu, prípadne, či dáte prednosť novostavbe.

Lokalita

Čo je pre každého kupujúceho najdôležitejšie? Lokalita. Aj preto sa pri výbere domu sústreďte na následné faktory:

  • dostupnosť do práce/školy/škôlky
  • občianska vybavenosť (obchod, MHD, vlak, lekár, lekáreň, kostol, kultúra…)
  • dostupnosť do centra
  • okraj mesta/dedina
  • staršia časť/novovybudovaná štvrť

TIP: Niektorí z vás môžu preferovať jednu konkrétnu lokalitu a iní zase vyberajú z viacerých lokalít. To je všetko v poriadku. Hlavné je mať pevne stanovenú oblasť, v ktorej by sme chceli bývať. Pri hľadaní vhodnej nehnuteľnosti vám to ušetrí naozaj kopec času.

Pripojenie

Aj keď sa to možno zdá, ani pripojenie dnes nie je všade samozrejmosťou. Aj preto si vždy zistite, či má nehnuteľnosť dostupné inžinierske siete. Navyše sa môžete rozhodnúť, či potrebujete plyn, alebo budete mať v dome iba elektrinu. Vyhovuje vám zavedenie kanalizácie, alebo vám stačí aj žumpa? Budete chcieť na pozemku aj studňu? Aj v tomto prípade máte na výber z množstva možností.

Dátum nasťahovania

Pri výbere nehnuteľnosti by ste si mali určiť aj najneskorší termín, do ktorého je potrebné sa nasťahovať. Niektorí majú na sťahovanie čas, no ďalších môže trápiť končiaci nájom, termín svadby či pôrodu, prípadne dostupnosť hypoték.

Štádium vyhotovenia

Už sme spomínali, že si viete vybrať medzi novostavbou, starším domom v pôvodnom stave či domom po rekonštrukcii. Aké majú výhody?

  • pôvodný stav – lacnejšie riešenie, no vyžaduje si ďalšie investície
  • po rekonštrukcii – treba zistiť, kedy prebehla rekonštrukcia a či ešte niečo netreba
  • novostavba – máte na výber z domu na kľúč, v štádiu štandard či ako holodom

Pre aký dom ste sa rozhodli vy?

Ako si vybrať byt

Pri byte sa rovnako treba zamerať na faktory ako cena, veľkosť, orientácia, stav či lokalita. Čo ďalšie je vhodné riešiť?

Poschodie

Bytovky bývajú rôzne vysoké a takisto rôzne široké. Na jednom poschodí tak môžete byť štyria, ale aj viacerí. Dávate prednosť vyšším poschodiam, alebo ste radšej na prízemí? Prípadne je vám to jedno?

TIP: Najmä rodiny s deťmi či staršími ľuďmi by mali dbať aj na to, či má bytovka k dispozícii bezbariérový prístup a takisto výťah.

Balkón/terasa/loggia

Uprednostňujete byt bez balkóna, alebo s balkónom? A čo byty s veľkými terasami? Áno, takéto typy sú väčšinou o dosť drahšie, no môžu vám nahradiť pocit z bývania v dome.

Pivnica/parkovanie/garáž

Má byt vlastnú pivnicu a parkovacie miesto? Dá sa k bytu dokúpiť v okolí aj garáž? A ak áno, za koľko? Niektorí pri kúpe bytu zabudnú na to, že niekde budú musieť aj parkovať. Najmä vo väčších mestách potom nastáva problém s parkovaním.

TIP: Novostavby už väčšinou majú v rámci bytu priradené aj vlastné parkovacie miesto, prípadne majú aspoň možnosť jeho zvýhodnenej kúpy.

Stav bytového domu

Pre mnohých môže byť rozhodujúcim faktorom aj vek bytového domu, jeho úver – náklady do fondu opráv, prípadne plánované rekonštrukcie – nakoľko vtedy sa väčšinou náklady do fondu opráv zvyšujú.

Ako si vybrať pozemok

Pri pozemku je vhodné zamerať sa na nasledovné faktory:

  • veľkosť
  • orientácia
  • rozmery
  • lokalita
  • dostupnosť inžinierskych sietí

Pri kúpe pozemku je dôležité zistiť si aj územný plán v danej lokalite. Či tam náhodou nie je plánovaná výstavba diaľnice, vysokého el. napätia, prípadne, či sa nenachádza v chránenom území.

Takisto sú dôležité povolenia na počet podlaží, na odstupy od susedov a od cesty či maximálna zastavanosť pozemku. Nechcete predsa kúpiť pozemok a následne zistiť, že na ňom vlastne ani nemôžete postaviť váš projekt.

TIP: Pri kúpe nehnuteľnosti sa následne očakáva, že začnete stavať. Vtedy sa naskytá otázka, či budete stavať svojpomocne, či si najmete nejaké firmy alebo živnostníkov.

Kúpa s pomocou realitnej kancelárie

Aj vám sa z toho všetkého zatočila hlava? Ako na niečo nezabudnúť? V tomto vám môže poradiť realitný maklér, ktorý vás prevedie celým procesom od výberu až po kúpu nehnuteľnosti.

V čom spočívajú benefity kúpy nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu?

  • pridelia vám realitného makléra
  • na osobnom stretnutí si prejdete vaše požiadavky
  • realitný maklér usmerní vaše požiadavky vzhľadom k aktuálnej situácii na trhu
  • vytvorí vám ponuku nehnuteľností 
  • zabezpečí kompletnú komunikáciu ohľadom obhliadok
  • absolvuje s vami všetky prehliadky a poskytne vám odbornú radu a report
  • vyjedná najlepšie podmienky a najvýhodnejšiu cenu
  • pomôže vám s vybavením znaleckého posudku a hypotekárneho úveru
  • zabezpečí právny servis zastrešený advokátom
  • vyrieši za vás administratívu
  • zabezpečí bezproblémový katastrálny prevod nehnuteľnosti
  • prejde si s vami odovzdanie nehnuteľnosti

Keď už viete, akú nehnuteľnosť chcete

Väčšinu základných vecí ako rozloha, cena či počet izieb sa dozviete už zo samotného inzerátu. Na základe týchto informácií si následne môžete dohodnúť obhliadku, na ktorej sa dozviete bližšie informácie a najmä uvidíte nehnuteľnosť na vlastné oči.

Práve tým, že budete mať jasnú predstavu o tom, čo chcete, sa vyhnete zbytočnej strate času obhliadkami, ktoré nezodpovedajú vašim predstavám. Veríme, že sme vám dostatočne poradili a že výber nehnuteľnosti pre vás bude o niečo jednoduchší.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :