Ako chrániť svoju pokožku pri práci v záhrade? - Byvaniein.sk

Tieto dni to vonku vyzerá, že už naozaj prichádza jar. Iste, zima nás ešte môže prekvapiť, ale zatiaľ tomu nič nenasvedčuje. Ak máte vlastnú záhradu, pomaly vám tak na nej začnú povinnosti v podobe jarných záhradkárskych prác.

Ochrana pred rastlinami

Mať vlastnú záhradu je v mnohých ohľadoch plus, ale samozrejme, záhrada si vyžaduje aj starostlivosť, takže za jej výhody si vypýta takúto „daň“. A keďže aj práca v záhrade je práca, môžete si ňou privodiť nejaké zranenie, či zdravotné komplikácie. Často si to „odnesie“ pokožka. Ako si ju pri práci v záhrade chrániť?

Počas prác v záhrade môžu vašu pokožku poškodiť už samotné rastliny, ktoré na záhrade máte. Na tŕňoch, či konároch sa môžete porezať, ale problém môžu predstavovať aj rastlinné šťavy, ktoré môžu vyvolať na vašej pokožke alergickú reakciu.

Najspoľahlivejšia ochrana je zakryť si pokožku. To znamená, že na prácu v záhrade si oblečiete dlhý rukáv, dlhé nohavice, ponožky, uzavretú obuv a hlavne netreba zabudnúť na ochranné pracovné rukavice. Takto na prelome zimy a jari to nie je problém, teploty vám ešte nedovolia zhadzovať vrstvy oblečenia, ale na prácu v záhrade počas leta je dobré si zaobstarať oblečenie, ktoré zakryje vašu pokožku, ale zároveň bude dostatočne vzdušné, aby ste sa v ňom „neuvarili“.

Ochrana pred slnečnými lúčmi

Nadviažeme na predchádzajúci bod a prejdeme k ochrane pred slnečnými lúčmi. Tie vám (nielen) počas vrcholného leta môžu spôsobiť úpal a z dlhodobého hľadiska aj skoré príznaky starnutia pokožky, či dokonca zvýšiť riziko vzniku rakoviny kože.

Pokrývka hlavy a slnečné okuliare by preto mali byť samozrejmosťou rovnako ako opaľovací krém. Tým si treba natierať každú časť pokožky, ktorá nie je zakrytá oblečením. Pri dlhších prácach v záhrade je potrebné obnovovať vrstvu opaľovacieho krému každé 2 hodiny. Zároveň by ste sa mali práci v záhrade vyhýbať počas najväčšej slnečnej aktivity (v čase 10:00 – 14:00) alebo si v tom čase aspoň zvoliť prácu, ktorú môžete robiť v tieni.

Ochrana pred hmyzom

Do tretice predstavuje určité riziko hmyz, ktorý začne vonku pribúdať spolu so zvyšujúcimi sa teplotami. Ochranu v tomto prípade predstavuje účinný repelent. A po práci v záhrade si nezabudnite dôkladne skontrolovať svoje telo, aby ste odhalili prípadného kliešťa.

Tip na záver: zaraďte do svojej domácej lekárničky aj kvalitný Aloe vera gél. Ten vám okrem iného môže pomôcť s upokojením pokožky podráždenej slnkom, či s potláčaním svrbenia a opuchu po uštipnutí hmyzom.

Zdroj obrázka: Jacob Lund / Stock.adobe.com

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :