Čoraz viac rodín sa v poslednej dobe sťahuje z preľudnených miest do rodinných domov na predmestí. Bývanie vo vlastnom dome so záhradou má totiž svoje čaro. Uvažujete týmto smerom aj vy? Rozhodli ste sa postaviť si svoj vysnívaný rodinný dom? Chceli by ste vaše peniaze investovať najmä do vecí, ktoré skutočne potrebujete?
V článku 7 spôsobov šetrenia nákladov na bývanie sme vás informovali o 7 jednoduchých spôsoboch, ako efektívne znížiť svoje výdavky na domácnosť. Najlepšie je začať šetriť hneď od začiatku. V dnešnom článku sme sa pre vás bližšie pozreli na to, ktoré výdavky môžete eliminovať už pri stavbe nového domu a, naopak, do akých vecí by ste mali určite investovať.
Šetrite pri stavbe domu na tých správnych miestach
Plánujete postaviť svoj vytúžený rodinný dom a radi by ste nemali zbytočné výdavky? Pripravili sme pre vás zopár tipov, ako na to.
Tá správna stavebná firma
Pred samotným začiatkom výstavby vášho vytúženého domova si starostlivo vyberte tú správnu stavebnú firmu. Odporúčame vám, aby ste si stavebné podmienky a cenu najprv overili u viacerých firiem. Až potom si vyberte tú, ktorá vám najviac vyhovuje.
Každá firma sa na vás bude snažiť na prvom stretnutí zapôsobiť. Skúste si na internete k jednotlivým firmám nájsť referencie a predchádzajúce skúsenosti bývalých zákazníkov.Firma, ktorá má zabezpečiť hladký priebeh stavby vášho domu by mala byť dôveryhodná, spoľahlivá a mala by sa zaujímať o vaše predstavy o novom domove.
Mnoho ľudí nevie, ako stavba domu prebieha. Aj preto by vám firma mala byť schopná poskytnúť dostatok informácií o súčasných a budúcich krokoch priebehu stavby. Stavbu vášho domu by mal zastrešovať schopný manažér, ktorý bude úspešne riadiť ďalších subdodávateľov. Vďaka dobrému riadeniu sa predíde možným chybám a s ním spojenými nákladmi navyše. V dôsledku viacerých zúčastnených strán by sa totiž mohli navýšiť.
Aký dom skutočne chcete?
Ako vyzerá váš vysnívaný domov? Je obrovský s rozľahlou obývačkou, do ktorej sa zmestí celá vaša rodina a známi? Alebo sa vám, naopak, páčia útulné priestory sálajúce vrúcnou rodinnou atmosférou?
Každý meter štvorcový sa totiž ráta. Čím väčší dom, tým vyššie náklady naň. Jeden meter štvorcový stojí približne 1000 €. Preto dôkladne zvážte, aký veľký priestor budete v dome skutočne potrebovať a využívať.
Budete často hostiť návštevy? Pracujete z domu? Koľko detí plánujete? Odpovede na tieto otázky vám pomôžu určiť, akú veľkú plochu domu a počet a veľkosť miestností v ňom skutočne potrebujete.
Nielen veľkosť, ale aj tvar je dôležitým finančným faktorom. Pokiaľ zvažujete komplikovaný formát stavby, radíme vám si to dobre premyslieť. Jednoduchá výstavba býva zväčša aj lacnejšia.
Správne rozvrhnutie miestností
Porozmýšľajte nad umiestnením jednotlivých miestností. Snažte sa udržať náklady na stavbu domu v rozumnej výške a ušetríte hneď dvakrát – pri stavbe domu, aj úrokoch na hypotéke.
Efektívne je napríklad mať kuchyňu blízko kúpeľne alebo práčovne, pretože môžete použiť tie isté rozvody. Tým ušetríte nielen pri kúpe menšieho počtu rozvodov a vodomerov na teplú a studenú vodu na začiatku, ale aj pri ich povinnej kalibrácii a výmene. Výmena vodomerov na teplú vodu musí byť totiž vykonaná raz za 6 rokov. Vodomery na studenú vodu sa vymieňajú už každé 4 roky.
Urban design či retro štýl
V súčasnosti je moderné mať nový príbytok zariadený v tzv. industriálnom alebo staromódnom štýle. Posteľná matrac umiestnená na drevených paletách, skriňa po babičke, betónové podlahy natreté jemnou farbou.
Skúste použiť starý stôl z predchádzajúcej domácnosti alebo od rodičov. Jemne ho natrite či prelakujte a máte nový, dokonalý dizajnérsky kúsok. To všetko sa dnes nosí. A práve takéto vychytávky vám dokážu ušetriť množstvo peňazí a ešte k tomu vyzerajú veľmi trendy.
Pomáhajte si navzájom
Postavenie domu na kľúč je síce najjednoduchšie riešenie, avšak môže byť finančne najnákladnejšie. Stavba domu holými rukami vám zas zaberie príliš veľa času. Skúste ísť zlatou strednou cestou a nechajte si pevné základy postaviť odborníkmi a zvyšok si svojpomocne dokončite sami. Obývačku vymaľujte spolu s vašou polovičkou a poličky vám môže pomôcť navŕtať sused.
Veríme, že vám naše tipy na šetrenie nákladov pri stavbe domu pomôžu postaviť váš vytúžený príbytok za dostupnú cenu. Poďme sa však teraz pozrieť na to, v ktorých prípadoch by ste určite mali pri stavbe domu investovať.
3 veci, do ktorých by ste mali pri stavbe domu investovať
Šetrenie v nesprávnych situáciách môže viesť k rozsiahlym opravám a budúcemu prerábaniu domu. V konečnom dôsledku tak môže vyústiť do ďalších, neočakávaných výdavkov.
Kvalitná projektová dokumentácia
Kvalitný a schopný projektant je pri stavbe domu tou položkou, na ktorej by ste rozhodne nemali šetriť. Skúsený človek dokáže totiž predísť mnohým problémom a vychytať ich ešte predtým, než začnú vznikať.
Kvalita materiálov
Rozhodne by ste nemali uprednostniť nekvalitný materiál pred kvalitným iba kvôli nižšej cene. Životnosť materiálov hrubej stavby a nosnej konštrukcie je omnoho dôležitejšia, ako životnosť povrchových úprav či zariadenia domu. Voľte preto kvalitné a overené materiály..
Pozemok a poloha domu
Pozemky s lukratívnejšou polohou a vybudovanou infraštruktúrou budú mať vždy vyššiu cenu, ako tie ďalej od mesta, odkiaľ denne dochádzate za prácou. Treba si však uvedomiť, že peniaze investované do drahšieho pozemku sa vám časom môžu vrátiť na benzíne, na ktorý by ste v opačnom prípade míňali aj stovky eur mesačne.
Drahší pozemok v dostupnej polohe vám ušetrí aj čas strávený na cestovaní do práce, na nákupy, k lekárovi či na úrady. Môžete sa tak viac venovať svojim deťom alebo koníčkom. Koniec koncov, ako sa hovorí, čas sú peniaze. Okrem toho, ak by ste sa takýto pozemok rozhodli v budúcnosti predať, kupujúceho nájdete určite omnoho rýchlejšie, ako v prípade lacnejšieho, no vzdialenejšieho pozemku.
Vysnívané bývanie
Postavenie vášho nového domova by malo byť podľa vašich predstáv. Teda tak, ako ste si ho vždy vysnívali. Veríme, že vám naše tipy pomôžu eliminovať zbytočné výdavky, a vy tak budete môcť vaše peniaze investovať do času stráveného s vašou rodinou.