Zavlažovací systém sa môže stať užitočným pomocníkom vo vašej domácnosti. Veľký dvor alebo záhrada si totižto vyžadujú patričnú starostlivosť, predovšetkým v suchom letnom období. Práve vtedy je potrebné dbať na dostatočný prísun vlahy, ktorá sa rastlinám nedostáva v požadovanom množstve.
Ak sa vám nechce po večeroch polievať záhradu pomocou hadice či krhly, alebo na to nemáte čas, riešením môžu byť práve závlahy.
Typy zavlažovacích systémov
Všetky typy zavlažovacích systémov majú za úlohu dodať rastlinám nevyhnutnú vlahu. Niektoré sú plne automatické, iné si vyžadujú vašu obsluhu.
Rotačný zavlažovač
Rotačný zavlažovač je vhodný najmä na väčšie plochy. Keďže má ďaleký dostrek a mení smer zavlažovania, dokáže pokryť i rozsiahlejšie územie. V prípade silnejšieho vetra je ale efektivita jeho činnosti nižšia.
Statický zavlažovač
Na menšiu plochu vám určite postačí aj statický zavlažovací systém. Jeho veľkou výhodou je, že obsiahnuté územie zavlaží za krátky čas. Avšak, nepokryje rozsiahlejšiu plochu.
Automatické závlahy
Automatický zavlažovací systém nájde uplatnenie na veľkých i malých plochách. Jeho inštalácia je však pochopitelnejšia práve na väčších územiach, akými sú záhrady, trávniky alebo celé dvory. Samozrejme, hodí sa aj do rôznych sadov či skleníkov. Jeho najväčšou výhodou je samostatnosť.
Na trhu je množstvo druhov, ktoré majú zabudované inteligentné senzory. Vďaka nim dokážu vyhodnotiť, v akom rozsahu je zavlažovanie potrebné. Keďže neplytvajú vodou, šetria aj peniaze
Automatická kvapková závlaha
Tento typ je vhodný predovšetkým na automatické zavlažovanie kvetov, kvetináčov či skleníkov. Svoje využitie nájde aj v ovocných sadoch či pri okrasných stromčekoch. Vo všeobecnosti je kvapková závlaha vhodná na plochy, ktoré by nemali byť priveľmi zalievané. Jej veľkou výhodou je šetrnosť a rovnomerné dávkovanie vody. Väčšinou býva súčasťou automatického závlahového systému.
Za povšimnutie stoja aj kvapkové hadice, ktoré môžeme rozdeliť na predpripravené a plné. Predpripravené kvapkové hadice majú v určitých rozostupoch diery, a môžete ich tak hneď po napojení na vodu použiť. Pri plných je nutné urobiť diery špeciálnym príslušenstvom.
Prečo sa rozhodnúť pre závlahy?
V prípade, že rozmýšľate nad tým, či si zaobstarať zavlažovací systém, by ste mali zvážiť dva hlavné faktory. Prvým je rozloha vášho pozemku, resp. tej časti, ktorá oplýva výsadbou. Nemenej dôležitou témou je fakt, že závlahy, najmä automatické, sú šetrné voči vám, aj voči životnému prostrediu.
Rozloha
Pokiaľ je vaša záhrada maličká a jej poliatie vám zaberie pár minút, investícia do závlahy nemusí byť nevyhnutná. Ak je však rozsiahla a vyžaduje si viac starostlivosti, investovanie je pochopiteľné. Na druhej strane, automatické závlahy sú nesmierne úsporné, a preto je pochopiteľná aj ich inštalácia na menších priestoroch.
Šetrnosť
Keďže už máte prehľad o tom, ako funguje automatický zavlažovací systém, viete, že dokáže šetriť čas, energiu, aj peniaze. Po jeho inštalácii nemusíte premýšľať nad následnou obsluhou, pretože sa o všetko postará automaticky. Namiesto večerného polievania alebo skákania okolo hadice si môžete vychutnať oddych. Navyše, niektoré druhy dokážu využívať aj zozbieranú dažďovú vodu.
Starostlivosť o zavlažovací systém
Aj automatické závlahy si vyžadujú určitú starostlivosť. Síce ich nemusíte každý večer počas polievania obsluhovať, no občasné kontroly sú potrebné. Pokúste sa nájsť si čas na drobnú prehliadku aspoň raz za mesiac.
Zamerajte sa predovšetkým na odstránenie nečistôt, čistenie upchatých miest, prezrite ventily, tesnenia, tlak v systéme a nezabudnite na vizuálnu kontrolu.
Pokiaľ sa budete o svoj zavlažovací systém patrične starať, odvďačí sa vám kvalitnou pomocou. Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek typ, zabezpečíte si tým úsporu času, energie i peňazí.