Bývanie podľa Feng Shui pre šťastný domov - byvanie.in

Počuli ste už o Feng Shui, no stále presne neviete, čo tento pojem znamená? Správne aplikované tradičné Feng Shui vám pomôže vytvoriť v dome či byte pozitívnu energiu, vďaka ktorej bude váš život krajší a lepší. V článku vám priblížime východoázijské učenie Feng Shui a skvelých 7 tipov na jeho aplikáciu do vášho domova.

Čo je Feng Shui a prečo z neho spraviť svoj životný štýl

Podľa tradičného čínskeho učenia na život každého človeka vplýva aj priestor, ktorý obýva alebo v ktorom pracuje. Jednoducho povedané, Feng Shui je teda vplyv externého priestoru na samotného človeka. Učí práve o tom, ako tento priestor využiť tak, aby pozitívne ovplyvňoval náš život a pomohol nám dosiahnuť naše ciele, ako napríklad zdravie, vzťahovú harmóniu či kariérny úspech.

Starobylé umenie pôvodom z Číny

Názov Feng Shui pochádza zo slov Feng, čiže po čínsky vzduch a Shui, čiže voda. Toto umenie nie je pritom žiadna novinka. Je staré 6 000 rokov a pôvodne bolo používané na to, aby starobylí Číňania pomocou rôznych praktík a výpočtov našli to najvhodnejšie miesto na posledný odpočinok svojich panovníkov. Neskôr ho začali využívať aj pri stavaní a zariaďovaní svojich príbytkov.

Čchi ako súčasť Feng Shui

Všetko okolo nás má svoju energiu. Či už je to iný človek, zviera, rastlina alebo neživý predmet, všetko v našom okolí na seba navzájom pôsobí. Táto energia, ktorá prúdi aj v našom tele a mimo neho, sa v tradičnom čínskom učení nazýva čchi. Niektoré faktory na ňu vplývajú pozitívne a rozhýbu ju, no iné spôsobujú jej stagnáciu, ktorá môže viesť až k chorobám. Harmonický domov zariadený podľa princípov Feng Shui prenáša svoju energiu aj do nás, a tak pozitívne vplýva aj na náš život.

Feng Shui kompas – Luo pan

Vedeli ste, že magnetický kompas bol pôvodne vynájdený práve na použitie vo Feng Shui? Vďaka Feng Shui kompasu, nazývanému aj Luo pan, je možné zistiť energiu jednotlivých zón a smerov a nájsť tak vhodné miesto na stavbu budovy alebo umiestnenie izieb v dome či byte. Navyše, pomocou neho taktiež zistíte, ktorý smer je pre každého z obyvateľov domova priaznivý a ktorému by sa, naopak, mali radšej vyhnúť.

Bývanie podľa Feng Shui

V prvom rade si však treba uvedomiť, že neexistuje univerzálny návod na dokonalé bývanie pre všetkých dokopy. Každý človek je jedinečný a na každého vplýva daný priestor rôznym spôsobom. S výpočtom pozitívnych smerov vám pomôže profesionál, ktorý tak bude vedieť zladiť energiu vášho priestoru s vašou vlastnou. Zladí ju tak nielen s priestorom, ale aj s časom, ktorého plynutie je pre Feng Shui takisto veľmi dôležité.

Pokiaľ chcete aplikovať princípy Feng Shui do svojho domova, odporúčame vám kontaktovať odborníka v tejto oblasti. Na analýzu priestorov bude potrebný stavebný plán vášho bytu či domu. Feng Shui praktik sa naň pozrie pomocou Luo panu, aby vedel určiť jednotlivé zóny a ich energiu, ktorú so sebou nesú. Podľa tradičného učenia Feng Shui nie je statické, ale každým rokom sa niektoré energie menia, čomu by mal človek následne prispôsobiť aj svoj príbytok.

7 tipov, ako zariadiť svoje bývanie podľa Feng Shui v roku 2021

Podľa tradičného Feng Shui je v dome alebo byte najdôležitejšie správne umiestnenie a orientácia vchodových dverí podľa Feng Shui, postele a sporáku. Toto závisí nielen od konkrétneho domova, ale aj ľudí v ňom žijúcich. V nasledujúcich riadkoch nájdete 7 tipov na zariadenie svojho domova podľa Feng Shui:

  1. Veľké novoročné upratovanie. Číňania posunuli naše jarné upratovanie na trochu vyšší level. Pár dní predtým, než privítajú príchod Čínskeho nového roka, dôkladne upracú svoj príbytok a všetko nepotrebné z neho vyhodia, pretože pokazené veci oslabujú tok čchi.
  2. Oddeľte prácu a oddych. Zóna oddychu by sa nemala prelínať s pracovnou zónou, pretože by to mohlo narúšať váš pokojný spánok. To by následne oslabovalo vašu energiu čchi. Snažte sa preto pracovať mimo spálne a tú používajte iba na odpočinok.
  3. Dajte prednosť živému pred neživým. Sušené kytice či zbierka motýľov môžu byť krásne, no do interiéru sa nehodia. Prúdenie čchi podporíte živými kvetmi v kvetináčoch. Pozor však na umiestnenie kvetináčov do spální, teda zóny oddychu. Kvety so svojou jangovou energiou podporujú rast a život a mohli by tak ovplyvniť váš pokojný spánok.
  4. Zrkadlá majú špeciálne pravidlá. Zrkadlá zosiľňujú prúdenie energie, takže je treba zvážiť ich umiestnenie. Nemali by byť napríklad oproti vchodovým dverám, posteli či oknám.
  5. Ťažký a masívny nábytok v priaznivom sektore môže spôsobiť stagnáciu pozitívnej energie. Avšak, nemusíte hneď všetko premiestňovať. S ošetrením takéhoto priestoru vám taktiež rád pomôže ktorýkoľvek Feng Shui praktik.
  6. Priaznivý sektor pre rok 2021. V tomto roku je priaznivý sektor západ, ktorý nesie energiu prosperity a bohatstva. Pokiaľ sa v ňom nachádzajú vaše vchodové dvere, táto energia bude do vášho domova prúdiť automaticky. Ak pracujete na home office, využite tento sektor na prácu z domu.
  7. Nepriaznivý sektor pre rok 2021. Naopak, vyhnúť by ste sa mali juhovýchodu. Snažte sa v tomto sektore nevykonávať žiadne renovácie či vŕtacie práce. S renováciami počkajte do budúceho roka, kedy sem opäť priletia nové energie.

Ak je priestor zladený s princípmi Feng Shui, môže sa to odraziť aj na kvalite vášho života. Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť viac o Feng Shui a porovnať si tradičné učenie s novodobým, odporúčame vám jeden z našich ďalších článkov.

Upravené: 10.7.2021

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :