Jedovaté rastliny, na tieto pozor! - Byvaniein.sk

Ich neopísateľná krása môže byť klamlivá, a vďaka tomu, že obsahujú jedovaté alkaloidy môžu často zraniť. Obozretnosť je na prvom mieste a určite je potrebné, s ktorými rastlinami sa neradno zahrávať. 

Narcis (Narcissus pseudonarcissus)

Krásny žlto sfarbený kvet a dokáže poriadne zraniť. Najviac k otrave dochádza po zámene s cibuľlou kuchynskou. Opatrnosť nezaostáva ani pri iných okrasných cibuľovinách ako tulipány, snežienky, bledule a iné. Obsahujú nebezpečné jedovaté alkaloidy, ktoré poškodia zdravie.

Brečtan popínavý (Hedera helix)

Kto by túto popínavú listnatú rastlinu nepoznal. Jej celé časti sú jedovaté no i tak obsahujú liečivé látky, ktoré sú prospešné pri problémoch reumatizmu, kožných problémoch a pri hemoroidoch. Najjedovatejšou časťou tejto rastliny sú plody – bobule. Zjedenie už troch bobúľ nastáva otrava, ktorá sa prejavuje bolesťou hlavy, zvracanie a hnačkou. Preto nie je potreba riskovať a na vnútorné použitie radšej siahnite po certifikovaných liečivách z lekárne.

Poniklec obyčajný (Pulsatilla vulgaris)

Táto výzorovo krásne sfarbená rastlina je na Slovensku zákonom chránená. Obsahuje látky, ktoré človeku dokážu spôsobiť podráždenie pokožky a pri nepozornom vnútornom požití i črevné problémy ale aj poruchy centrálného nervového systému. Preto je potrebné už pri jej manipulácii s ňou si nasadiť rukavice.

Mliečnik myrtový (Euphorbia myrsinites)

Okrasná rastlina, ktorá je s obľubou vysádzaná do moderných štrkovitých záhonov či bežných skaliek. Pri jej zlomení či natrhnutí vyteká toxické biele mlieko, kroeé spôsobuje podráždenie, začervenanie a opuchy. Pri jej presádzaní je byť obzvlásť opatrní a potrebné si nasadiť rukavice a nikdy si nepretrieť oči.

Jesienka obyčajná (Colchicum autumnale)

O tejto rastlinke vedeli už naši predkovia v stredoveku, kam až siaha jej jed. Slávní básnicí ako Horácius a Ovídius ju spomínali vo svojich dielach. Táto rastlina patrí medzi najjedovatejšie a najzákernejšie, pretože otrava sa prejaví až vtedy keď je už príliš neskoro. toxická je celá rastlina, ale najmä jej hľuzy. Je potrebné dať pozor aj na vodu vo váze, kde boli namočené jej kvety.

Snežienka jarná (Galanthus nivalis)

Tento krásny kvietok, ktorý je predpoveďou jari obsahuje alkaloidy, ktoré vyvolávajú u človeka tráviace problémy. Tieto toxické látky sa najviac nachádzajú v jej cibuľke. Pre človeka však otrava nie je smrteľná a jed dokáže telo samo vylúčiť.

Iskerník prudký (Ranunculus acris)

Krásne sfarbená žlto-zlatistá rastlina je celá jedovatá. Obsahuje protoanemonín, ktorý spôsobuje silný dráždivý účinok. Pri kontakte s tou rastlinou sa na pokožke vyskytne podráždenie kože, začervenanie i pálenie.

Konvalinka voňavá (Convallaria majalis)

V období jari sa dá ľahko zameniť s medvedím cesnakom, ktorý však rastie v neskoršom období a je rozpoznateľný podľa špecifickej cesnakovej vône. Listy konavlinky sú natoľko jedovaté, že odrovnajú i statného muža, ba dokonca otrava môže nastať i vypitím vody z vázy kde boli predtým konvalinky namočené. Prejavy otravy sú nevoľnosť, zvýšené močenie, zažívacie problémy, mdlosť i kŕče.

Zdroj foto: Freepik

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :