Detské klietky sa dostali do módy po tom, čo ich v roku 1922 vynašla pani Robert C. Lafferty. Existujú však teórie, že v skutočnosti vznikli v roku 1884 v knihe Dr. Luthera Emmeta The care and feeding of children (Starostlivosť o deti a ich kŕmenie).
Vskutku novátorská myšlienka, ale čo bezpečnosť?
Hoci nikdy neboli zaznamenané žiadne úmrtia ani zranenia spojené s používaním detskej „vyhliadkovej plošiny“, stále ide o nebezpečný nápad aj dizajn.
Baby cage attached outside a window. These “baby cages” were used to ensure that babies got enough sunlight. They were marketed to families living in inner-city apartment buildings – without easy access to green areas. The photo is from 1937. pic.twitter.com/qnikXnEBeM
— Brian Bruns (@Brianbruns21) July 31, 2023
Detská klietka pripevnená za oknom. Tieto „detské klietky“ sa používali na zabezpečenie dostatku slnečného svetla pre deti. Ponúkali sa rodinám žijúcim v mestských bytoch – bez ľahkého prístupu k zeleni.
Fotografia je z roku 1937. Zdroj: twitter.com
Účel vynálezu
Pri pohľade na tento vynález sa človek pýta, prečo sa takáto vec vôbec vyrábala. Mal tento vynález uľahčiť život? Pre koho presne?
Detská klietka bola skutočne vynájdená z celkom „ušľachtilého“ dôvodu. Bola skutočne vyrobená a používaná v husto obývaných mestách, aby umožnila deťom prístup na čerstvý vzduch a svetlo, pretože väčšinou žili v husto obývaných mestách, v prašnom a tmavom prostredí.
Londýnčania bez záhrad si ich brali o 106
V 30. rokoch 20. storočia zaznamenali detské klietky v Londýne nárast popularity. Boli navrhnuté špeciálne pre deti žijúce v mestách bez prístupu k záhradám. Miestne komunitné skupiny, ako napríklad Chelsea Baby Club, distribuovali tieto detské klietky svojim členom, ktorí nemali záhrady.
Nájazdy ukončili ich používanie
Začiatok druhej svetovej vojny a následná bitka o Britániu vedená Luftwaffe však ukončili používanie detských klietok v Londýne.
zdroj: ng.opera.news, twitter.com, titulná fotografia: Rich Woodruff / Flickr: baby-cage-window