Ploštice v domácnosti sú postrachom mnohých ľudí. Napriek tomu, že nepredstavujú veľké zdravotné riziko, spôsobujú vážne problémy. Rýchlo sa premnožia, dokážu zamoriť celú nehnuteľnosť a boj s nimi je často náročný. Ako sa vlastne dostanú k vám domov a čo môžete spraviť pre to, aby ste sa ich efektívne zbavili?
Ako vyzerajú ploštice?
Ploštica, celým názvom ploštica posteľná, je hmyz s veľkosťou 3 – 7 milimetrov. Vyzerá ako malý chrobák so 6 nožičkami. Charakteristická je svojou hrdzavohnedou farbou. Krídla má len zakrpatené, takže nedokáže lietať.
Vedeli ste, že: Ploštica sa nevyskytuje vo voľnej prírode? Nájdete ju len v ľudských obydliach a ich blízkosti, keďže sa živí takmer výlučne krvou človeka. Zvieratá napáda len v kritických prípadoch, keď dlhodobo nemá vo svojej blízkosti ľudskú obeť.
Prečo sú ploštice nebezpečné?
Vedecké výskumy ukázali, že ploštice neprenášajú infekčné ochorenia. V podstate sa tak nemusíte obávať, že by vás mohli nakaziť nejakou nepríjemnou chorobou. Spôsobia len štípance, ktoré vyzerajú podobne ako od komára a svrbia.
Napriek tomu však ploštice vedia byť nebezpečné, a to hneď z niekoľkých dôvodov.
Extrémna odolnosť
Zaujímavosťou je skutočnosť, že ploštice bez problémov zvládnu dlhodobý pobyt v teplotách až –17, respektíve, 49 stupňov Celzia. Z tohto dôvodu sa vyskytujú prakticky vo všetkých častiach sveta.
Dospelá ploštica žije približne rok a 2 mesiace, pričom až jeden rok vydrží bez jedla. Kvôli vysokej odolnosti hrozí, že keď sa ploštice raz nasťahujú do vášho obydlia, nezbavíte sa ich len tak ľahko. A žiť niekoľko rokov v prostredí, kde vám každý deň pribudne na tele niekoľko nepríjemne svrbiacich štípancov, rozhodne nie je príjemné.
Rýchle rozmnožovanie
Výskumníci zistili, že dospelá ploštica dokáže počas svojho života naklásť viac ako 450 vajíčok, pričom denne ich nakladie až 5. Viete si tak ľahko spočítať, že počet nových ploštíc v domácnosti pribúda exponenciálnou rýchlosťou. Jeden týždeň ich doma máte 5, o 2 mesiace ich už môže byť 50.
Ploštice sú problémom hlavne v bytovkách či väčších ubytovacích zariadeniach. Rýchlo sa totiž rozšíria do všetkých bytov či izieb a spôsobia ťažkosti aj vašim susedom. Ich likvidácia je následne pomerne komplikovaná a stojí veľa peňazí.
Ako zistíte, že doma máte ploštice?
Prítomnosť ploštíc v domácnosti najčastejšie prezradia štípance na tele. Tie pripomínajú štípance od komára a podobne aj svrbia. Obvykle sa nachádzajú na miestach, kde je najtenšia koža – na krku, zápästiach, členkoch, prípadne v oblasti slabín.
Ploštice sú aktívne v noci, takže cez deň ich pravdepodobne neuvidíte loziť po byte či dome. Skrývajú sa v štrbinách v stene, prípadne nábytku. Najčastejšie žijú v spálni, aby sa k vám vedeli rýchlo dostať.
Naša rada: Ploštice v domácnosti odhalíte aj podľa krvavých škvŕn na posteľnej bielizni, ktoré vznikajú, keď plošticu priľahnete a rozpučíte. Všimnúť si tiež môžete ich trus. Ten vyzerá ako makové zrniečka a obvykle má tmavočervenú farbu, keďže obsahuje nestrávenú krv.
Spôsoby, ako sa ploštice dostanú do vašej domácnosti
Plošticiam sa najlepšie darí v priestoroch, ktoré nie sú pravidelne čistené a dezinfikované. Najčastejšie sa preto vyskytujú v ubytovacích zariadeniach s horšou hygienou. Do domácnosti si ich môžete priniesť z pobytu na chate alebo v hoteli. Nalezú vám do batožiny, u vás doma vylezú, začnú sa rozmnožovať a problém je na svete. Prípadne, vedia sa k vám dostať od susedov.
Likvidáciu ploštíc nepodceňujte
Keď zaregistrujete, že doma máte ploštice, konajte čo najskôr. Čím dlhšie budete čakať, tým viac sa rozmnožia a ich deratizácia bude náročnejšia.
Triky z internetu obvykle nefungujú
Na internete nájdete množstvo rád, ako sa zbaviť ploštíc v domácnosti. Niektorí ľudia radia vystriekať potenciálne hniezda parným čističom. Tento spôsob deratizácie však obvykle nie je stopercentný. Nehovoriac o tom, že môže spôsobiť poškodenie stien či nábytku a vznik plesní.
Ani špeciálne spreje proti plošticiam či dezinfekčné prostriedky obvykle nefungujú optimálne. Najväčším problémom je, že ak ploštice nezabijú, spravia ich ešte silnejšími. Následne aj deratizácia profesionálnymi metódami bude náročnejšia.
Zapamätajte si: Mnohé voľnopredajné prostriedky na likvidáciu ploštíc zabíjajú dospelé jedince, avšak nedokážu zlikvidovať larvy. V skutočnosti vám tak prakticky vôbec nepomôžu.
Spoľahnite sa na odborníkov
Najistejším spôsobom, ako sa spoľahlivo zbaviť ploštíc v domácnosti, je odborná deratizácia. Na Slovensku pôsobí veľa spoločností, ktoré sa venujú špeciálne likvidácii ploštíc. Obvykle využívajú špeciálne zariadenie produkujúce suchú paru. Tá je obohatená o overené chemické zlúčeniny schopné zlikvidovať nielen dospelé jedince, ale aj larvy.
Látky používané na deratizáciu nie sú zdraviu škodlivé a neničia zariadenie domácnosti. Nemusíte sa tak obávať, že kvôli likvidácii ploštíc budete musieť kupovať nový nábytok či kompletne renovovať domácnosť. Vo väčšine prípadov môžete po deratizácii naďalej bývať vo svojom byte alebo dome, nemusíte sa vysťahovať.
Hrozí, že sa ploštice vrátia?
Pracovníci profesionálnej deratizačnej spoločnosti zlikvidujú všetky ploštice, vrátane lariev. S veľkou pravdepodobnosťou sa tak do vašej domácnosti už nevrátia. Niekoľko mesiacov po deratizácii však pre istotu podrobnejšie sledujte, či náhodou nejaké predsa len neprežili.
Máte vlastnú skúsenosť s plošticami v domácnosti a ich deratizáciou? Podeľte sa s ňou v komentári!