Ako aj tomu najmenšiemu balkónu vdýchnuť veľkú dušu - Byvaniein.sk

Vlastniť byt s balkónom je pre mnohých ľudí výhra, splnený sen či jeden z benefitov bývania v paneláku. Čo ale robiť v prípade, že váš vysnívaný byt disponuje iba malým nepriestranným balkónom? Nemáte prečo vešať hlavu! Aj na malom balkóne dokážete vyčariť veľké veci a vdýchnuť mu dušu väčšiu, ako je jeho rozmer v metroch štvorcových. Stačí na to len pár trikov a dávka fantázie.

Dôraz na podlahu pre optické zväčšenie 

Pri zariaďovaní či prerábke balkóna odporúčame začať podlahou. Možno sa vám zdá práve podlaha ako najmenej dôležitá časť, avšak je potrebné si uvedomiť, že práve správnym výberom podlahy dokážeme priestor opticky zväčšiť, ale aj zmenšiť – čo je v prípade zariadenia malého balkóna nežiadúci účinok. 

Podlahové dlaždice vyberajte vždy vo svetlých odtieňoch. Ideálna je biela alebo sivá farba, no určite nič nepokazíte ani pastelovými či jemne zemitými farbami. Tmavšie farby dokážu vytvoriť príjemný efekt najmä v kombinácii so svetlejšími či kontrastnými farbami. Na malý balkón sa hodia tiež vzorované dlaždice. Prednosť by ste mali dať mozaikovému vzoru. Vyhýbajte sa šachovnicovým dizajnom, ktoré by na malom priestore mohli pôsobiť trochu klaustrofobicky.

Farebné kombinácie, ktorými nič nepokazíte

Ako spomíname vyššie – pri výbere farieb pre malý balkón by ste mali dať prednosť svetlejším farbám. Jednofarebný balkón by však pôsobil nudne a jednoliato, a keďže doňho potrebujeme dostať priestor, pozrime sa na možné kombinácie farieb, ktorými vytvoríte osobnosť balkóna pre takú, ako chcete. 

Biela a čierna 

Začneme hneď jedným z najvýraznejších kontrastov. Čierne detaily dokonalo vyzdvihnú biele dominantné prvky, čím bude váš balkón pôsobiť elegantne, štýlovo a čisto. Ide o nadčasovú farebnú kombináciu, ktorá sa hodí najmä na balkóny, ktoré neplánujete viac zdobiť či prepĺňať dekoráciami a rastlinami. Je už len na vás, aký postup pri čiernobielej skladačke zvolíte. Ak si nie ste istí, akou cestou sa pri zariaďovaní vybrať, čiernobiela kombinácia je pre začiatok tá správna voľba.

Oranžová a tyrkysová 

Pokračujeme kombináciou kontrastných farieb. Trend spojenia oranžovej a tyrkysovej farby, či ich rôznych odtieňov na farebnej škále, je nesmrteľný najmä v prírodnom štýle. Táto kombinácia sa hodí aj v prípade, že si svoj balkón plánujete zariadiť do plážového štýlu, v ktorom využijete aj mušle prinesené z dovolenky. Tyrkysovo modrá farba vám bude celoročne evokovať oceán a teplé tóny oranžovej sa postarajú o pripomenutie teplého slnka. Takýto balkón nebude nikdy pôsobiť pochmúrne či chladne. 

Zelená a hnedá 

Pri spojení zelenej a hnedej farby sa opäť dostávame do prírody. Tentokrát sa však z pláže presunieme do lesa. Kombináciou hnedého dreveného nábytku a zelených kvetov a dekorácií dokážete z malého balkóna vytvoriť oázu pokoja, ktorú si s radosťou vychutná každá návšteva. 

Zelená a hnedá farba sú upokojujúce a dobre urobia aj vášmu zraku, pre ktorý sú vďaka prírode úplne prirodzené. Ani pri dlhšom pobyte na balkóne tak nebudete mať pocit „vyťahaných“ očí.

Malý balkón ako rozšírenie obývačky

Prepojiť malý balkón s obývačkou, aspoň vizuálne, je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako z mestského bytu vytvoriť priestranné a zaujímavé bývanie. V prípade, že sa na váš balkón vstupuje cez obývačku, máte hneď niekoľko možností, ako to využiť.

Veľké balkónové dvere a okná môžu v lete ostávať otvorené, čo miestnosť s vonkajším prostredím prirodzene prepojí. V zime si zase väčšou presklennou plochou zabezpečíte presvetlenie interiéru. Ak váš balkón susedí s kuchyňou alebo so spálňou, môžete naňho prvky obývačky priniesť aspoň v podobe nábytku či útulných dekorácií.

Prednosť dajte prírode

Aj napriek tomu, že moderný bytový dizajn sa v posledných rokoch orientuje skôr na industriálne prvky, používanie rôznych druhov kovov a skla, v prípade zariaďovania malého balkónu by ste sa mali snažiť čo najviac priblížiť prírode. 

V úvode článku píšeme o mozaikových dlaždiciach. V tomto bode sa k podlahe vrátime. Ak sa rozhodnete zariadiť si svoj balkón do prírodného štýlu, drevenými parketami určite nič nepokazíte, práve naopak – drevo, ako teplý materiál, podčiarkne útulnosť celého priestoru. 

Na drevenú podlahu sa najlepšie hodia drevené kreslá, staré zreštaurované stoličky či závesné ľanové vaky. Drevené dekorácie ako rámiky na fotky, prútené prvky alebo mriežky pre ťahavé rastliny by ste mali tiež prihodiť do nákupného košíka.

Pozor na vysoký a mohutný nábytok 

Vždy myslite na to, že pracujete s malým priestorom, ktorého úlohou je, okrem iného, aj presvetliť miestnosť, pri ktorej sa nachádza. Na malý balkón teda určite nepatria vysoké stoličky alebo police, ktoré by zakrývali okná alebo balkónové dvere. 

Pracujte s nižším nábytkom, ktorý nezaberie veľa miesta. Ideálnou voľbou sú nízke taburetky na sedenie, ktoré môžete presúvať podľa potreby. Ak sa na vašom malom balkóne nájde trochu miesta nazvyš, vyskúšajte sedenie vyrobené z paliet, ktoré je taktiež možné rôzne modifikovať. Palety menších rozmerov nezaberú tak veľa miesta, a predsa ponúknu priestranné sedenie pre jednu až dve osoby. S mäkkým podsedákom tak vytvoríte pohodlný kútik pre vaše ranné kávy.

Priestor vyplňte zeleňou 

Čo by to bol za prírodný dizajn bez poriadnej záplavy kvetov, byliniek, sukulentov či zeleniny. Áno, čítate správne, z malého balkóna si môžete vyčarovať plnohodnotnú záhradku podľa vlastnej fantázie a chuti. 

Rastliny vyberajte vždy s ohľadom na klimatické podmienky, v ktorých sa nachádzate, a tiež na množstvo priameho slnečného žiarenia, ktoré sa na váš balkón denne dostáva. Môžete si vybrať akékoľvek z celoročných rastlín. 

V jarných a letných mesiacoch, ak budete mať chuť záhradkárčiť, môžete vsadiť na kríčkové cherry paradajky alebo záhradné jahody. Aj tie balkónové vás určite sladko osviežia. Bylinková záhradka príde vhod najmä na balkóne pri kuchyni. Bazalka, oregano, mäta či šalvia navyše okolie balkóna krásne rozvoňajú, a svojím jedlám doprajete čerstvé bylinky, priamo z vašej balkónovej záhradky.

Rozžiarte svoj malý balkón aj večer

Svetielka a svetelné reťaze nepatria na balkón iba počas vianočných sviatkov. Ich inštaláciou si vytvoríte kúzelnú atmosféru počas celého roka, a na malom balkóne vám poslúžia aj ako plnohodnotný svetelný zdroj. Svetielka môžete nechať voľne visieť na stene alebo zo stropu, prípadne ich omotajte okolo zábradlia a váš balkón bude žiariť až na ulicu.

Balkón podľa učenia Feng shui

Balkón je podľa učenia Feng shui miestom, ktoré je najbližšie k prírode. Do domácnosti cez neho prichádza dobrá energia, no funguje tiež ako portál pre zbavenie sa zlej energie.

Základným pravidlom, ktoré zabezpečuje, že cez balkón budú prúdiť správne energie, je neprepĺňať ho prebytočnými vecami. Staré a nepotrebné veci pohlcujú nielen priestor, ale aj energiu, ktorá sa na nich zachytáva, čím dochádza k zmätku a nepokoju. Aj malý balkón by teda mal byť vždy uprataný a čistý, a nemalo by sa z neho stať skladisko nepotrebných vecí, ktoré nemajú svoje využiteľné miesto. 

Feng shui pracuje s rozdelením miestností na tri časti – pravý roh, ľavý roh a centrálnu časť. Pravý roh symbolizuje lásku a romantiku – veci by v ňom mali mať pár (dve stoličky, dve sviečky, dve šálky…) a mala by v ňom prevládať červená, ružová alebo biela farba. Ľavý roh symbolizuje peniaze a finančnú rovnováhu, pre ktorú sú typické kombinácie fialovej, červenej a zlatej farby. Doplnky v ľavom rohu by mali byť kovové, zastupujúce bohatstvo, a nemali by sa tu nachádzať napríklad sviečky, ktoré symbolizujú pálenie peňazí. 

Centrálna časť je charakteristickou črtou vašej osobnosti. V strede balkóna by teda malo byť sedenie prichystané pre vítanie hostí v oranžovej, zelenej alebo červenej farbe. Samozrejmosťou sú opäť rastliny, a napríklad aj búdky či kŕmidlá pre vtáčiky, ktoré podľa čínskej kultúry prinášajú do domu šťastie a pozitívnu energiu.

Nachystajte balkón pre svoje domáce zvieratá

Ak chováte psíka alebo mačičku, určite budete chcieť balkón využiť aj pre ich pobyt na čerstvom vzduchu. Tu platí pravidlo, že bezpečnostných prvkov nie je nikdy dosť. Ako prvé by ste mali zabezpečiť dolné mreže balkóna.

Podľa veľkosti zvieratka zhodnoťte, či je potrebné mreže pretkať pletivom. Ak chováte mačičky alebo psov väčších plemien, ktorí by mohli na mreže zľahka vyskočiť, pletivo by ste mali umiestniť aj na zvyšok otvoreného lemu balkóna. Samozrejme, nejde o prvok, ktorý prispeje k estetickej stránke balkóna, no v kritickej situácii môže aj obyčajné pletivo zachrániť vášmu zvieratku život.

Ak ste doteraz so zariadením malého balkóna váhali, alebo ste sa ho dokonca báli, teraz sa už môžete priamo pustiť do kreatívnej prerábky. Fantázii a šikovným rukám sa medze nekladú. Vytvorte si svoju súkromnú oázu pokoja, ktorá vás zahreje pri srdiečku a ohúri každú návštevu.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :