Nehnuteľností je málo, ich ceny neustále rastú, a tak je čoraz častejším javom, že ľudia žijú v menších bytoch. Či už dvojizbových alebo trojizbových. Pokiaľ máte radi vzdušnosť a priestrannosť, z takéhoto bývania nemusíte mať práve najväčšiu radosť. Avšak, na každý problém existuje nejaké riešenie. Možno by ste to nečakali, no zväčšovanie malých priestorov je hračka! V nasledujúcich riadkoch vám prinášame niekoľko tipov na funkčné spôsoby, ako napohľad „nafúknuť“ vašu domácnosť.
Účinné zväčšenie malého bytu
Nižšie uvádzané tipy môžete začať praktizovať prakticky ihneď. Nemusia vás stáť veľa peňazí a ich výsledky sú skutočne pozoruhodné. Neveríte? Vyskúšajte si ich vo vlastnom byte!
1. Zbavte sa nepotrebných vecí
Deje sa to tak v každej domácnosti. Keď sa sťahujete, všetko máte pekne uhladené a priestor vám nezaberajú žiadne zbytočnosti. Avšak, v priebehu nasledujúcich mesiacov a rokov dostávate rôzne darčeky, prikúpite si nejakú tú vázu, na stenu si dáte nový obraz a interiér sa vám pomaly zapĺňa. Možno sa vďaka rôznym vylepšeniam cítite útulnejšie, avšak zároveň kvôli nim prichádzate o cenný priestor.
Ak ste sa rozhodli, že si idete vytvoriť vzdušný a svetlý interiér, začnite sa nekompromisne zbavovať zbytočností. Spravte si veľkú prehliadku vašej domácnosti a rozhodnite, čo skutočne potrebujete a čo nie.
Praktický tip: Nepotrebné veci nemusíte hneď vyhadzovať do koša. Môžete ich darovať svojim blízkym, prípadne na charitu. Nielenže odbremeníte svoj domov od zbytočností, ale zároveň niekomu spravíte radosť. Samozrejme, drahšie predmety sa dnes dajú ľahko predať cez internet.
2. Vytrieďte nábytok
Keď sa zbavíte nepotrebných vecí, prichádza rad na nábytok. Ten častokrát „požiera“ viac priestoru, ako by bolo nutné. Byty najčastejšie opticky zmenšujú starodávne skrine a vitríny, ktoré sú vyrobené z mohutného dreva. Obvykle slúžia len na odkladanie rôznych drobností, takže reálne nemajú takmer žiadne praktické využitie. Hoci zbavovanie sa takýchto veľkých kusov nábytku nie je vždy jednoduché, keď ich odstránite, váš byt zrazu prekvapivo narastie.
Keď zariaďujete malý byt, pri kúpe nového nábytku si dávajte pozor na to, aby nebol zbytočne veľký. Uprednostnite štíhle skrinky a poličky, ktoré nevytŕčajú veľmi do priestoru. Ideálnou voľbou sú kúsky v svetlých farbách. Tie opticky zväčšujú priestor.
3. Vyberte si správnu podlahu
Ak chcete, aby interiér pôsobil opticky priestranne, najlepšie je, keď do všetkých miestností dáte rovnakú podlahu. Jednotlivé izby budú na seba opticky nadväzovať, a to bez akýchkoľvek viditeľných hraníc. Získate tak pocit jednoliateho vzdušného priestoru.
4. Farebná kombinácia podlahy a stien
Rovnako ako v prípade nábytku, aj pri stenách platí, že dojem veľkého priestoru vytvárajú práve svetlé farby. Odporúčame bielu, prípadne jemné krémové odtiene iných farieb. Výborným riešením je kombinácia tmavej podlahy a svetlých stien. Radšej sa vyhýbajte svetlej podlahe a svetlým stenám. V takom prípade už môže interiér pôsobiť sterilne a neprirodzene.
5. Osamostatnite veľké kusy nábytku
Ak máte v domácnosti jednotlivé kusy nábytku tesne pri sebe, vzniká dojem preplneného malého interiéru. Výborným optickým trikom je preto osamostatnenie sedačky, jedálenského stola či veľkej skrine. Dobrým riešením môže byť aj posunutie sedačky ďalej od steny, aby sa za ňou dalo chodiť.
6. Vymontujte interiérové dvere
Áno, dvere do niektorých miestností, napríklad, kúpeľne, majú svoje praktické opodstatnenie. No povedzte si na rovinu, kedy ste napríklad zatvárali dvere do obývačky? Zbytočne vám iba zaberajú značnú časť priestoru a vytvárajú dojem menšej miestnosti. Keď ich odmontujete, zrazu získate veľa miesta k dobru.
Pokiaľ potrebujete oddeliť jednotlivé miestnosti od seba, dobrou alternatívou sú posuvné dvere. Tie poslúžia rovnako dobre ako klasické, no zaberajú neporovnateľne menej priestoru.
7. Na svetle záleží!
Dojem malého priestoru je častokrát umocnený slabým presvetlením. V tomto smere je dôležité myslieť na kvalitné osvetlenie. Skvelým riešením sú LED žiarovky, ktoré majú výbornú svietivosť, dlhú životnosť a nízku spotrebu elektrickej energie. Jedno stropné svietidlo však častokrát nedokáže efektívne osvetliť celú miestnosť. Pokiaľ sú rohy tmavé, opäť dochádza k optickému zmenšeniu.
Aby boli všetky miestnosti rovnomerne presvetlené, odporúčame kombináciu viacerých svietidiel. Modernou voľbou sú napríklad bodové stropné svetlá. Prípadne, klasický luster viete doplniť o stojacu či stolovú lampu.
8. Hra s odrazmi
Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako opticky zväčšiť malý byt, je inštalácia zrkadiel. Samozrejme, nepreháňajte to, aby ste sa necítili ako v zrkadlovom labyrinte. Výborným riešením sú napríklad skrine s veľkým zrkadlom, ktoré pokrýva celú plochu dverí. Tie je dobré umiestniť do spálne či chodby.
Nezabúdajte: Pri inštalácii zrkadla si dávajte pozor na to, aby nebolo umiestnené oproti oknu. V takom prípade môže v interiéri vytvárať nežiadúce odlesky a odrazy.
Bonusový tip, ako zväčšiť byt
Obľúbeným riešením, ako zväčšiť byt nielen opticky, ale aj reálne, je vybúranie steny. Samozrejme, vopred musíte vedieť, ktoré priečky sú nosné a ktoré nie. Po zhodnotení statikom je možné niektoré z nich odstrániť, vďaka čomu vznikne jednoliaty priestor. Často sa búrajú napríklad steny medzi obývačkou a kuchyňou. Máte aj vy nejaké tipy, ako zväčšiť byt? Dajte nám ich vedieť v komentári.