Hotel ako cieľ dovolenky - užite si s nami Bali, Zanzibar a Amsterdam

Šťastný človek je naplnený vášňou, nešťastný ju niekde stratil. Práve vášeň stojí za príbehmi troch hotelov, nad ktorými drží stráž duch z rímskej mytológie, nazývaný Genius Loci. Dnes sa tento termín často používa na označenie charakteristickej a neopakovateľnej atmosféry miesta. Práve na takéto miesta by mali smerovať kroky tých, ktorí chcú načerpať energiu a nájsť cez príbehy iných aj svoju cestu za šťastím.

Tentokrát naša cesta začína na Bali. Na ostrove, ktorý je provinciou Indonézie, najzápadnejším ostrovom súostrovia Malé Sundy a kde slnko vychádza o pár minút skôr ako na susednej Jáve.

Bali

Bali je jedinou provinciou rozsiahlej Indonézie s majoritou Hinduistov, ktorí praktizujú Balijský hinduizmus. Provinčné hlavné mesto Denpasar je najviac obývané mesto v súostroví Malé Sundy a druhé najväčšie vo východnej Indonézii.

Každý domov, aj ten hotelový, strážia balijský bohovia, zdroj: Ivanka Lapar

Tradície a turizmus

Bali je aj hlavná turistická destinácia Indonézie. Je preslávené pre svoje vysoko rozvinuté umenie, vrátane tradičného a moderného tanca, hudby, sochárstva, maľby, spracovania kože, kovu i látok. Je miestom, kde tradičný spôsob života, ktorý je úzko spätý s prírodou, ovplyvňuje aj tvorbu tu žijúcich architektov.

Jedným z najuznávanejších je Popo Danes, rodený Balijčan, ktorý vie citlivo pracovať s miestom i tradíciami. Pri svojej tvorbe sa riadi po generácie uchovávanými znalosťami budovania tropických obydlí. Využíva tradičné prvky balijskej kultúry, dekoratívne motívy regiónu a, samozrejme, v každom detaile ťaží z miesta, na ktorom má byť stavba postavená. Práve jeho rukopis nájdete vo vile The Longhouse Jimbaran.

Výhľad a dokonalý pokoj na akúkoľvek tvorbu, zdroj: Ivanka Lapar

Vila The Longhouse Jimbaran

Majiteľmi vily, ktorá stojí na úzkom a strmom pozemku, sú manželia zo zámoria. Inšpirovaní vlastnými cestami po Indonézii a naplnení láskou k exotickému ostrovu Bali vytvorili miesto, ktoré je tak pohostinné, ako je samotný ostrov. 

Filozofia vily The Longhouse je autenticky balijská, podľa viery Tri Hita Karana – tradičného spôsobu života na ostrove. Doslova to znamená vytvoriť a dodržiavať „tri príčiny blahobytu“ – harmónia medzi ľuďmi, v harmónii s prírodou a s Bohom. 

Stavba Vily The Longhouse bola naozaj tvrdým orieškom. Na prvý pohľad nie veľmi atraktívny pozemok mal však jeden obrovský benefit, a tým bol takmer panoramatický výhľad na krajinu a most spájajúci cez more hlavné mesto Denpasar s polostrovom Jimbaran.

Navštívila som hotel v období dažďov, no pocit stiesnenosti či nedostatok kontaktu s okolím tu vďaka jeho polohe a otvorenému kontaktu s prírodou ani v mokrej sezóne nehrozil.

Jedáleň s výhľadom na svetlá hlavného mesta Denpasar, zdroj: Ivanka Lapar

Architektúra podľa architekta Popo Danesa

Základným princípom práce ateliéru architekta Popo Danesa je nepochybne jeho veľký talent vniesť do architektúry prirodzené spojenie života rodiny s tradíciami ostrova. Budovy sú navrhnuté tak, aby mali správnu dispozíciu, boli v kontakte s prírodou a chránili dedičstvo a kultúru ostrova. Aby mohol duch človeka prostredníctvom architektúry i samotného miesta rásť, lietať a chrliť jeden kreatívny nápad za druhým.

Apartmány, ktoré si vychutnáte

Vo vile je iba šesť tradičných spálňových apartmánov, s úchvatným výhľadom na koruny rozkvitnutých stromov Frangipani a vzdialené kopce s exotickou vegetáciou. Každá suita je pomenovaná po jednom z množstva indonézskych ostrovov a zbierkou tradičného indonézskeho umenia vzdáva poctu tomuto miestu.

Hostia majú možnosť rezervovať si jednotlivé izby, alebo celú vilu. 

V jedálni, kde doslova kraľuje nadrozmerný stôl z exotického dreva, si okrem skvelého jedla z lokálnych surovín vychutnáte aj prekrásny výhľad na svetielkujúce hlavné mesto Denpasar.

Od personálu, ktorí si majitelia naozaj hýčkajú, sa o ich milovanom ostrove dozviete omnoho viac.

Večerný oddych spríjemnia koktejly a spod trámov zvedavo vykukujúci gekóni, zdroj: Ivanka Lapar

Zanzibar

Rovnako príjemný personál a k tomu autentický pocit koloniálnej éry ponúka hotel Park Hyatt Zanzibar. Nachádza sa na miestnej pláži v historickej, Unescom chránenej štvrti – Stone Town.

Za posledných dvesto rokov sa v tomto meste veľa nezmenilo. Jedinečná zmes arabských a afrických kultúrnych vplyvov pochádza z 19. storočia, kedy bol Zanzibar najdôležitejším centrom obchodu s korením pozdĺž východného pobrežia Afriky.

Aj dnes sú ulice Stone Townu úzke, miestami špinavé, no každopádne si vás podmania vône a farby exotického korenia, lokálnych parfumov a, samozrejme, produktov miestnych remeselníkov.

Recepcia hotela Park Hyatt Zanzibar, zdroj: Ivanka Lapar

Niečo málo z histórie mesta Stone Town

Základy Kamenného mesta (Stone Town) založili koncom 15. storočia  Portugalci, ktorí pricestovali do regiónu po príchode moreplavca a objaviteľa Vasco Da Gamu do Indie. Pretože potrebovali chrániť svoje námorné trasy, vybudovali na vtedy ománskom území opevnené mestá. Po 200-ročnej nadvláde ich Ománci z ostrova vyhnali a založili tu Zanzibarský sultanát (1698). Ten sa stal dôležitou súčasťou Ománskej ríše, čo dokazuje rozhodnutie najväčšieho ománskeho sultána 19. storočia Saída bin Sultána urobiť zo Zanzibaru svoje hlavné sídlo. 

Nádherný západ slnka v Zanzibare, zdroj: Ivanka Lapar

Mamgo Msiige – nekopíruj, nenapodobňuj

Saíd v Zanzibare postavil impozantné paláce a záhrady. Jedným z nich je Mamgo Msiige – budova postavená okolo roku 1847 a zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. 

Práve ocenenie jej historickej hodnoty dalo impulz vrátiť budove jej zašlú krásu. Po rozsiahlej rekonštrukcii je súčasťou päťhviezdičkového hotela Park Hyatt Zanzibar

Nakoľko ide o architektonický skvost postavený tradične s použitím veľkého množstva dreva, jeho rekonštrukcia bola veľkou výzvou. Budova však vďaka citlivým zásahom aj dnes dýcha starými časmi a mystickými príbehmi. Zvádza k pohladeniu si nádherných umeleckých drevorezieb či starých kusov nábytku, ktoré pamätajú dobré, no i tie horšie obdobia dejín ostrova. 

V preklade zo swahilčiny spojenie Mambo Msiige znamená nekopírovať, nenapodobňovať. Architekti nekopírovali, veľmi citlivo prepojili pôvodnú historickú budovu s novou ubytovacou časťou, v ktorej moderný dizajn s prvkami z arabských, perzských, indických a európskych vplyvov vhodne korešponduje so starou budovou Mambo Msiige.

Lobby bar hotela Park Hyatt Zanzibar, zdroj: Ivanka Lapar

Hotel Park Hyatt Zanzibar

Kroky každého hosťa vedú prirodzene na terasu s nádherným výhľadom na slnkom zaliate vlny Indického oceánu. Práve ona hrá v príbehu hotela dôležitú rolu. Skoré rána ponúkne dychberúce pohľady na tyrkysové vlny plné tradičných arabských plachetníc, nazývaných dhau, a večer vás dojme západ slnka nad morskou hladinou. Jeden z najkrajších, aké ste kedy videli.

Pod hotelom je menšia verejná pláž. Večer si ju užívajú miestni chlapci pri futbale a rána patria kúpajúcim sa miestnym ženám, zahaleným v hidžáboch. Hotelovým benefitom je príjemný bazén s výhľadom na more a exotické masáže a wellness procedúry v historickej budove hotela.

Hotel Park Hyatt Zanzibar získal v roku 2016 ocenenie “Najlepší hotelový interiér Afriky”. Krásna a veľmi citlivo zvládnutá rekonštrukcia starej časti i moderný dizajn prístavby sú nekonečnou studnicou inšpirácií. Na každom kroku je prítomnosť konfrontovaná s bohatou históriou Zanzibaru, s kultúrami, ktoré ovplyvňovali tento nádherný ostrov. 

Tajné zákutia budovy Mamgo Mssige, do ktorej sa slnko dostáva cez dekoratívne ornamenty na fasáde, delikátna vôňa a chuť aromatického čaju a nad hlavou poletujúci príbeh. Môže byť aj váš. Je rok 1860, vy ste možno majiteľom Amsterdamskej obchodnej spoločnosti, alebo jeho krásnou manželkou a užívate si posledný večer pred plavbou do domovského prístavu… :-). Tak dovidenia, Zanzibar.

„Najlepší hotelový interiér Afriky“, zdroj: Ivanka Lapar

Amsterdam

Na známej amsterdamskej ulici – pri kanáli Prinsengracht, stála dlhé roky tehlová budova bývalej verejnej knižnice. Na rovnakej ulici, len o pár desiatok metrov ďalej, žila v roku 1942 aj židovská rodina 14-ročnej Anny Frankovej.

Typografia na tapetách hotela Andaz Amsterdam

Príbeh Anny Frankovej

Anna veľa čítala a, samozrejme, rada písala. Vďaka jej denníku vieme o odhodlaní rodiny prežiť nemeckú okupáciu počas druhej svetovej vojny v malom podkrovnom byte, bez možnosti kontaktu s okolím. Anna s rodinou sa konca vojny nedožili. Po vyzradení miesta ich úkrytu zomreli po deportácii v koncentračnom tábore. Prežil iba Annin otec, a práve vďaka nemu dnes v knižniciach po celom svete nájdeme aj knihu s názvom Denník Anny Frankovej. 

Hotel Andaz Amsterdam

V budove spomínanej starej mestskej knižnice, ktorej jednoduchá tehlová architektúra prešla rozsiahlou rekonštrukciou, je dnes jeden z najkreatívnejších amsterdamských hotelov – hotel Andaz Amsterdam. Ten sa každoročne objavuje v top hodnoteniach renomovaných cestovateľských portálov a získal mnohé dizajnérske ocenenia.

Pobyt v tomto päťhviezdičkovom hoteli je ako byť v príbehu Alenky v krajine zázrakov. Za krásnymi interiérmi i vonkajšou záhradou, ktorá dala tomuto miestu nový príbeh, stojí holandský génius moderného umenia – dizajnér Marcel Wanders.

Vonkajšia záhrada hotela Andaz Amsterdam, zdroj: Ivanka Lapar

Odkaz na pôvodné využitie budovy – knižnicu, je v moderných dekoráciách, na tapetách i v malej tajnej záhrade. To miesto je tak inšpiratívne, že tu prakticky len ťažko dokážete nečinne oddychovať. Už vstupná hala je jedno veľké observatórium.

Hotelový lobby bar s výhľadom na vodný kanál ponúka vlastné signature koktejly. Obsahujú ingrediencie, o ktorých sa vám ani nesnívalo. Personál vás najprv vyspovedá, aký ste mali deň a ako sa cítite. Vaše odpovede budú inšpiráciou k príprave koktejlu určenému iba vám a práve pre túto chvíľu. Osobne som nič podobné nikde vo svete nezažila.

Lobby bar hotela Andaz Amsterdam, zdroj: Ivanka Lapar

Izby sú navrhnuté v jednoduchom princípe, kde je každá vec nielen pekná, ale v prvom rade funkčná. Hotelové dekorácie využívajú motívy z histórie mesta s dôrazom na informácie, ktoré ocení každý návštevník. Nájdete ich aj na miestach, kde by ste ich naozaj nečakali – na tapetách toaliet.  

Priestory, ktoré hotel ponúka na prezentácie, sú zariadené ako obývačky s policami, na ktorých kraľujú zbierky holandskej bielo-modrej keramiky zo 16. storočia spolu s moderným, ručne maľovaným porcelánom z dielne svetovo uznávaného Marcela Wandersa. 

Recepcia hotela Andaz Amsterdam, zdroj: Ivanka Lapar

A keď náhodou zabudnete na vaše sny, pripomenie vám ich statný Whisperer. Teda je ich viac (sochy Whispererov nájdete po celom hoteli) a ja vám vrelo odporúčam zveriť sa im do rúk.

Socha Whisperera, zdroj: Ivanka Lapar

Slová na záver

Na záver si dovolím voľne pretlmočiť jedno snové posolstvo:

”Poniektorí sa radšej stotožnia s tým, že ich sny sú nedosiahnuteľné. Pokiaľ ste za nimi nevykročili, alebo neurobili všetko pre to, aby ste sa k nim čo i len priblížili, nepovažujte svoje sny za nerealizovateľné.

Existuje dôvod, prečo sa zrodili  práve vo vašej mysli. Vašou úlohou je venovať im pozornosť. Inak upadnú do zabudnutia a po vašom sne siahne niekto iný. Potom budete mať čo robiť nájsť si pre seba vhodnú výhovorku. V skutočnosti to bude len sebaklam a vy to budete vedieť. A budete vedieť aj to, že problém nebol vo vašej neschopnosti, ale v presvedčení a odhodlaní.

Predstavte si, aké by to bolo, keby sme necítili žiadny odpor, alebo nepočúvali hlas žiadneho našepkávača. Nevnímali tlak spoločnosti, blízkeho okolia a vlastnej kritiky. Pracovali na tom, čo nás napĺňa radosťou a dáva životu zmysel. Posúvali by sme naše hranice krok po kroku a dosahovali prvé výsledky. Vytvárali si ďalšie možnosti a využívali ich.”

          (Neznámy autor, tieto slová uchoval môj diár inšpirácií)

Len vďaka generáciám šikovných ľudí dokážu byť na svete zachované miesta, kam sa oplatí cestovať. Miesta s neopakovateľným Genius Loci, ktoré potešia a inšpirujú tvoriť zmysluplné hodnoty.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :