O nástrahách, ktoré na nás číhajú na každom kroku, sa hovorí pomerne často. Veď aj preto si po príchode domov umývame ruky, aj preto udržujeme naše domovy čisté. No počuli ste už o baktérií zvanej Legionella? Žije vo vodovodných potrubiach a nakaziť sa ňou môžete napríklad aj v sprche.
Aktuálna téma zo sveta
O chorobe zvanej Legionárska choroba sa nehovorí tak často, no práve tento rok sa téma nákazy baktériou Legionella stala aktuálnou v súvislosti s predsedom Európskeho parlamentu, Davidom Sassolim, ktorému sa stala v januári tohto roku stala osudnou. Aj napriek tomu, že sa nevie, kde presne sa nakazil, jedno je isté. Toto ochorenie je má závažné dôsledky, ktoré sa môžu končiť až smrťou. Poďme si preto o ňom a o baktérii Legionelle povedať viac.
Legionella a Legionárska choroba
Legionella je baktéria, ktorej existuje viacero druhov. Legionelly spôsobujú Legionelové ochorenia, ktoré môžu mať ľahší priebeh, ale aj závažné, až život ohrozujúce následky. Nakaziť sa ňou môžeme v prírodných vodách, ale aj v človekom vytváraných systémoch, napríklad cez vodovodné systémy, cez klimatizačné zariadenia a podobne.
Legionelly prežívajú vo vodných spoločenstvách pri teplotách 25 až 45 °C a pri pH 2,7 až 8,3. Na Slovensku je výskyt tohto ochorenia nízky, ročne sa hlási 0 až 15 prípadov.
Priebeh ochorenia
Legionárska choroba je závažné ochorenie pľúc, ktoré sa svojimi príznakmi podobá na pneumóniu, teda na zápal pľúc. Medzi príznaky patrí horúčka, triaška, bolesti na hrudníku, suchý kašeľ a mnohé iné.
Liečba Legionelóz
Základom liečby týchto baktérií sú antibiotiká s rôznou dĺžkou užívania. Pre úspešnú liečbu je však dôležitá včasná diagnostika.
Ako na prevenciu pred Legionellou?
Ako primárna prevencia sa odporúča samotné zabránenie osídľovania a pomnožovania Legionell vo vodovodných systémoch – odstránenie slepých častí a miest so stagnáciou vody a systémová dezinfekcia vody (chlór, chlórdioxid, rôzne tepelné metódy a ionizácia).
Dobrou prevenciou je tiež zahrievanie vody – udržiavanie tepelného režimu v sieti na úrovni viac ako °C v rozvodoch teplej vody a nad odpúšťanie vody v prípade dlhšieho prerušenia odberu, dostatočná tepelná izolácia potrubia °C v rozvodoch studenej vody. Pomôže takisto aj zaistenie cirkulácie vody s vylúčením mŕtvych kútov potrubia, pravidelné čistenie filtrov a koncoviek, ako sú perlátory a sprchové hlavice, a v neposlednom rade pravidelné upratovanie.
Skúste automatické umývadlové batérie
Potrubnej baktérii Legionelle sa dá predchádzať aj vďaka umývadlovým batériám s funkciou automatického preplachu vody. „Pretože Legionella rastie a množí sa hlavne v stojatej vode, je ideálne zaistiť, aby voda v potrubí nestála,“ vysvetľuje Pavel Rybka zo spoločnosti Sanela, a dodáva: „Štandardne preto programujeme všetkým svojim batériám možnosť automatického hygienického preplachu. U každej batérie je možné nastaviť presný čas hygienického preplachu od posledného použitia výrobku od 6 do 168 hodín. Nastaviteľná je aj doba trvania preplachu, a to od 30 sekúnd až do 5 minút.“