Zariaďujete nové bývanie, alebo sa chystáte rekonštruovať svoje staré? Na výbere vhodnej podlahy by ste si mali dať záležať. Tá totiž bude ovplyvňovať nielen to, ako sa vo svojom obydlí budete cítiť, ale zároveň od nej bude závisieť množstvo praktických aspektov.
Medzi najpopulárnejšie materiály na výrobu podláh patrí v dnešnej dobe drevo, vinyl a laminát. V čom sa jednotlivé materiály odlišujú a ktorý bude najvhodnejší práve pre vás?
Drevená podlaha
Drevené podlahy patria medzi najstaršie typy podláh, ktoré sa však veľkej obľube tešia dodnes. Vyrábané sú z prírodného dreva, najčastejšie dubového. Kým v minulosti ste z hľadiska farieb veľmi nemali na výber, v dnešnej dobe môže byť drevená podlaha prakticky akejkoľvek farby, najmä vďaka moderným technológiám morenia a úpravy dreva.
Najstarším typom drevených podláh sú masívne parkety, ktoré sa zväčša lepia na podklad. Tento druh podláh už v dnešnej dobe nie je tak rozšírený, nahrádzajú ho viacvrstvové drevené podlahy, ktoré majú lepšie vlastnosti a jednoduchšie sa kladú. Spájané môžu byť buď lepením, alebo pomocou zámkových spojov, ktoré sú z hľadiska časovej náročnosti kladenia podlahy najvýhodnejším riešením.
Drevo a jeho výhody
Jedným z najväčších benefitov drevených podláh je ich prírodný pôvod, ktorý v človeku vzbudzuje veľmi dobré pocity. Drevené podlahy sú príjemné na dotyk a chodenie po nich je doslova zážitkom pre zmysly.
Výhodou dreva sú aj veľmi dobré izolačné vlastnosti. Jeho povrch je aj počas najchladnejších dní príjemne teplý. Na rozdiel od umelých podlahových materiálov sa v dreve nevytvára statická elektrina, ktorá priťahuje prach. Drevené podlahy sú tak skvelým riešením pre alergikov.
Pokiaľ sa o drevenú podlahu budete správne starať, odmení sa vám veľmi dlhou životnosťou. Benefitom je aj skutočnosť, že drevené podlahy sa na rozdiel od umelých dajú pomerne jednoducho opravovať – prípadné ryhy sa dajú zaliať špeciálnymi zmesami, vďaka ktorým bude podlaha vyzerať ako nová.
Drevo a jeho nevýhody
Hlavnou nevýhodou drevených podláh je ich citlivosť na vlhkosť. Pokiaľ je vlhkosť vzduchu dlhodobo nižšia ako 40 %, podlaha môže začať vysychať a strácať svoje pôvodné vlastnosti. Naopak, pokiaľ je drevo vystavené vlhkostiam vyšším ako 60 %, môže začať pučať, čím sa celá podlaha znehodnotí. Drevené podlahy tak kvôli svojej citlivosti nie sú vhodné do každého obydlia.
K nevýhodám patrí aj menšia odolnosť voči poškodeniu. Najmä ťažké kusy nábytku môžu v podlahe spraviť odtlačky a ryhy. Plus, odstraňovanie fľakov a nečistôt z drevenej podlahy je často náročné. Drevené podlahy sú navyše drahšie ako laminátové či vinylové podlahy.
Drevo patrí medzi základné materiály mnohých štýlov, okrem iného aj japonského štýlu wabi sabi.
Laminátová podlaha
Laminát je často označovaný ako umelé drevo, takže štruktúra laminátovej podlahy môže byť prakticky na nerozoznanie od štruktúry originálnej drevenej podlahy. Laminátové podlahy sú v porovnaní s drevenými lepšou voľbou, pokiaľ sa pod nich chystáte inštalovať podlahové vykurovanie.
Ich montáž je rýchla a jednoduchá, keďže mnohé laminátové podlahy sa spájajú zámkovými spojmi. Avšak, v prípade, že podlaha bude viac namáhaná, alebo bude pod ňou inštalované podlahové kúrenie, odporúča sa montáž lepením.
Laminát a jeho výhody
Hlavnou výhodou laminátu v porovnaní s drevom je jeho vyššia odolnosť voči vzniku rýh či odtlačkov a taktiež ľahšia údržba. Laminátová podlaha môže napodobňovať akýkoľvek drevený vzor a výber farieb je taktiež neobmedzený.
Laminát nevyžaduje pravidelnú údržbu v podobe voskovania a lakovania. Naviac, nie je až tak citlivý na podmienky a je stálofarebný, takže s postupom času nemení svoj odtieň.
Laminát a jeho nevýhody
Na rozdiel od drevenej podlahy je povrch laminátovej podlahy na dotyk chladný, preto sa pod neho odporúča inštalovať podlahové kúrenie. Laminát poskytuje aj horšiu zvukovú izoláciu.
Hoci laminátová podlaha nie je až tak citlivá na podmienky ako drevená podlaha, stále si musíte dávať pozor na to, aby ste ju nevystavili príliš vysokej vlhkosti. V prípade poliatia vodou alebo vystavovania dlhodobej vzdušnej vlhkosti sa môže laminátová podlaha ľahko vzduť a nenávratne poškodiť.
Vinylová podlaha
Vinyl je najmodernejším materiálom na výrobu podláh a prináša množstvo cenných benefitov. Moderné vinylové podlahy sú viacvrstvové, pod vrstvou odolného PVC sú ďalšie izolačné vrstvy, ktoré zabezpečujú maximálny tepelný a zvukový komfort.
Vinylová podlaha dokáže verne napodobňovať drevenú podlahu nielen svojimi farbami a vzormi, ale aj štruktúrou. Na výber máte nekonečné množstvo vzorov a farieb, stačí si len vybrať.
Vinyl a jeho výhody
K hlavným výhodám vinylu patrí jeho antibakteriálnosť a jednoduchá údržba. Vinylová podlaha je na dotyk teplá a dobre izoluje hluk dopadajúcich predmetov. Na rozdiel od laminátových a drevených podláh sú tie vinylové stopercentne odolné voči vzdušnej vlhkosti a priamemu kontaktu s vodou.
Nemalým benefitom je aj cena – vinylové podlahy sú v porovnaní s drevenými a laminátovými najlacnejšou možnosťou.
Vinyl a jeho nevýhody
K nevýhodám vinylových podláh patrí ich vyššia citlivosť na podklad – ukladať by ste ich mali na čo najrovnejší povrch bez väčších výstupkov. Vinyl je pomerne mäkký materiál, takže sa v ňom ľahko vytvárajú odtlačky po ťažšom nábytku. Zároveň, vinylovú podlahu je možné jednoducho preseknúť, musíte si tak dávať pozor, aby neprišla do kontaktu s ostrými predmetmi.
Pokiaľ ste ekologicky zmýšľajúci človek, odradiť vás môže aj skutočnosť, že vinylová podlaha je z veľkej časti vyrobená z chemických zlúčenín. Avšak, v dnešnej dobe už zoženiete aj ekologické vinylové podlahy, ktoré sú vyrobené z obnoviteľných zdrojov.
Aký typ podlahy si vyberiete?
Všetky druhy podláh prinášajú svoje výhody a nevýhody. V konečnom dôsledku je tak už len na vás vybrať si materiál, ktorý bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám a využitiu. Aký typ podlahy preferujete vy a prečo? Dajte nám vedieť v komentári.