Wabi-sabi. Toto slovné spojenie označuje tradičné japonské vnímanie krásy, ktoré Japonci dokážu cítiť na akejsi hlbšej úrovni. Ľudia tohto ostrovného štátu totiž radi oceňujú krásu všade okolo seba a veria, že je dynamická. Pokiaľ vás takéto vnímanie krásy zaujalo, možno si ho budete chcieť preniesť aj do vašej domácnosti a zariadiť si tak svoj interiér v japonskom štýle.
Japonský štýl interiérov prenikol do európskej kultúry približne pred viac ako 10 rokmi, aj keď Európania radi napodobňovali japonskú módu už dávno predtým. Ako si teda zariadiť interiér vo fascinujúcom japonskom štýle?
Čím sa vyznačuje japonský štýl interiéru?
Interiér v japonskom štýle vyniká medzi všetkými ostatnými interiérmi. Je totiž špecifický svojimi tradíciami, geometrickými líniami a v neposlednom rade je v absolútnej harmónii s prírodou. Vyniká svojou jednoduchosťou a priestrannosťou.
Jednoduchosť v japonskom ponímaní však vychádza z tradícií a prírody, v ktorej Japonci nachádzajú svoju inšpiráciu. V tomto duchu sa nesie aj celý japonský štýl v interiéri. Chceli by ste si od okolitého sveta trochu oddýchnuť a spomaliť aspoň vo svojom domove? Zriaďte si vlastnú oázu pokoja v japonskom štýle priamo u vás doma.
Prírodný nábytok a japonský štýl
Dominantným prvkom japonského interiéru je príroda, a preto je základným materiálom používaným pri japonskom štýle práve drevo. Z dreva je zhotovený nábytok, podlahy a častokrát aj steny. V tradičných japonských interiéroch nájdete aj drevenú vaňu. Z dreva je takisto aj väčšina dekoratívnych či úžitkových predmetov. Drevo môže byť prirodzené, alebo ladiť do tmavších, či dokonca červených odtieňov, ktoré bývajú doplnené bielou farbou.
Ďalšími materiálmi používanými v priestoroch ladených v japonskom štýle sú bambus a kameň. Naproti tomu japonské interiéry takmer vôbec nepoužívajú sklo.
Jednoduchosť a priestrannosť
Pokiaľ túžite po interiéri v japonskom štýle, dbajte na to, aby boli všetky priestory priestranné, vzdušné a otvorené. Zariaďte ich jednoducho, striedmo a účelovo, bez akýchkoľvek zbytočností.
Posuvné japonské dvere a steny
Typickým typom dverí interiérov ladených do japonského štýlu sú posuvné dvere, prípadne rovno posuvné steny. Posuvné japonské steny sú tvorené z textilných pásov alebo z pásov z ručného papiera a sú zasadené do drevených rámov. Ovládajú sa jednoducho – stačí, ak ich potiahnete za jednotlivé panely do strán. Z interiéru sa do záhrady takisto môžete dostať pomocou typických japonských dverí, šódži.
Tatami – japonské podložky do interiéru
Chcete, aby bol váš japonský interiér ešte autentickejší? Zadovážte si tatami. Tatami sú podložky o veľkosti klasickej žinenky, po ktorých môžete chodiť, môžete na nich sedieť alebo aj spať. Sú zhotovené z ryžových stebiel, na povrchu sú pevne spletené a vo vnútri môžu byť pridané aj steblá slamy, takže ich využijete aj ako náhradu kobercov.
Tatami sú využívané aj na spánok. Japonci ich dokonca uprednostňujú pred klasickými posteľami. Položia na ne futon, čo je japonský spací vak, v ktorom spia. Tvrdia, že spanie na tatami je zdravšie, ako v normálnej posteli. Pokiaľ majú návštevu, ktorá plánuje zostať aj cez noc, jednoducho vytiahnu zo skrine zrolovaný vak a pyžamová párty sa môže začať.
Tatami sa okrem spánku využívajú aj pri japonských bojových umeniach, kedy slúžia ako podložky pre bojovníkov pri nácviku.
Privítajte návštevu šálkou tradičného japonského čaju
Japonci milujú pitie čaju, ba považujú ho dokonca za posvätný rituál. Tento rituál im totiž ponúka priestor na potrebnú sebareflexiu. Pitie čaju navyše pomáha očistiť zmysly a rozvíjať cit pre krásu a vyššie spomínané wabi-sabi.
Do japonského interiéru si preto nezabudnite zaobstarať aj kvalitný čaj a peknú čajovú súpravu. Veľmi obľúbeným japonským zeleným čajom je v našich končinách matcha. Je plný antioxidantov a pomáha pri stresových záťažiach organizmu.
Izbové rastliny podľa japonského štýlu
Typickou okrasnou izbovou rastlinou interiéru zariadeného v japonskom štýle je bonsaj. Bonsaj je určený najmä kreatívnym ľuďom, ktorí ho rôzne tvarujú a strihajú. Staranie sa o bonsaj je zároveň aj relaxačným zážitkom.
Svoju okennú parapetu môžete ozdobiť aj bambusovými výhonkami. Sú nenáročné na údržbu a krásne svojou zelenou farbou rozjasnia decentný interiér.
V japonskom interiéri to nepreháňajte s dekoráciami
S dekoratívnymi prvkami zaobchádzajte opatrne a uvážlivo. Pravé japonské interiéry sa totiž vyznačujú absolútnym minimom dekorácií a akýchkoľvek ozdôb. Samotné predmety nemajú pre Japoncov vysokú hodnotu, a preto majú všetky dekoratívne prvky zároveň aj funkčný charakter a praktické využitie.
Jednou z najtypickejších nástenných dekorácií je kakemono. Kakemono je závesná kaligrafia, ktorá má na svetlom podklade vyobrazené šedo-čierne znaky kreslené tušom. Tento prvok nenápadne dodáva život okolitému nehybnému a jednoduchému priestoru.
Japonský interiér aj vo vašom domove
Pri japonskom interiéri platí, že menej je viac. Japonské estetické cítenie nekombinuje rôzne farby a ani materiály. Japonci sa sústredia iba na podstatu a na veci, ktoré sú skutočne potrebné. Pri farbách uprednostňujú upokojujúce a zemité farby, akými sú béžová, hnedá, biela, čierna a zelená. Vedeli by ste si tento štýl predstaviť aj vo vašom interiéri?
zdroj foto: pixabay a freepik