V dôsledku technologických progresov, ktoré neobchádzajú ani segment stavebníctva, sa aj do našich končín postupne „prestavali“ takzvané gabiony. Vďaka svojim nespochybniteľným výhodám a kvalitám sa v súčasnosti tešia širokému využitiu. Môžete ich spozorovať nielen popri rýchlostných cestách, ale taktiež v záhradách či pred rodinnými domami postavenými v tých najmodernejších štvrtiach. V čom teda spočíva ich stále rastúca popularita?
Gabiony, resp. gabionové konštrukcie, sa začali používať v Taliansku a Rakúsku približne koncom 19. storočia. Práve z talianskeho slova gabbione (veľká klietka) pochádza aj označenie gabion.
Z historického hľadiska sa spomínané veľké klietky používali napríklad ako vojenské pevnosti. Ich modernejšie prevedenia sa neskôr začali využívať na stabilizáciu svahov popri cestách, odkiaľ sa dostali až do záhradnej architektúry, aby si vyslúžili nálepku trendového stavebného riešenia.
Gabiony – trendové stavebné riešenie
Gabionové konštrukcie sú tvorené zváranými alebo pletenými drôtenými sieťami (košmi) s výplňou kameniva. Sporadickejšie sa však na ich výplň používa aj drevo, zemina, drvený betón či recyklovaný materiál. Predná, viditeľná časť výplne, sa zvykne ukladať ručne, aby spĺňala maximálne estetické požiadavky.
Za zmienku stojí skutočnosť, že oceľové drôty používané na realizáciu gabionových košov zvyknú podliehať povrchovej úprave (napríklad pozinkovaním alebo použitím PVC či zmesi hliníka a zinku). Aj napriek tomu, že gabiony môžu mať rôzne tvary, je ich montáž nesmierne jednoduchá. Navyše, keďže sa realizujú suchým stavebným postupom, ich výstavba je vhodná v akomkoľvek počasí.
Aké sú výhody gabionov?
Gabiony majú vo všeobecnosti množstvo nespochybniteľných výhod, ktorých zoznam začína dlhou životnosťou, dobrou prispôsobivosťou nepravidelnému povrchu a vysokou odolnosťou, resp. pevnosťou. Ich benefity sú podčiarknuté aj náramnou variabilitou rôznorodého a rýchleho použitia.
Netreba však zabúdať ani na flexibilitu gabionových konštrukcií. Vďaka nej dokážu prenášať nadmerné deformácie bez výraznejšej straty nosnosti. Ak sa teda napríklad aktivizuje zosuv pôdy (deformácia), dokážu to preniesť bez straty ich funkčnosti. Aj z toho dôvodu dostávajú pomerne často prednosť pred tradičnými betónovými konštrukciami.
Gabionové konštrukcie si pýtajú pozornosť aj svojím ekologickým rozmerom, resp. recyklovateľnosťou použitých materiálov. Z ich technických a funkčných daností nemožno opomenúť ani vysokú protihlukovosť a vodopriepustnosť, ktoré umožňujú používanie gabionov pri sanáciách zosuvov a výstavbe protihlukových objektov.
Okrem toho, vysoké pohlcovanie zvuku ocenia aj majitelia rodinných domov, ktoré sú postavené blízko verejnej komunikácie. Navyše, keď sa to všetko spojí s moderným, trendovým a takmer bezúdržbovým riešením, dostaneme produkt s enormne vysokým dopytom.
Výhody gabionov v skratke
+ dlhá životnosť
+ dobrá prispôsobivosť nepravidelnému povrchu
+ vysoká odolnosť a pevnosť
+ variabilita
+ flexibilita
+ rýchla realizácia
+ recyklovateľnosť použitých materiálov
+ vysoká protihlukovosť a vodopriepustnosť
+ moderný a trendový dizajn
+ takmer bezúdržbové riešenie
+ rôzne tvary
+ suchá realizácia vhodná v každom počasí
Kde sa dajú gabiony využiť?
Jednou z početných výhod gabionov je variabilita ich použitia. Čo tým myslíme? Ako sme už vyššie naznačili, gabionové konštrukcie je možné postaviť nielen na verejných miestach, ale aj v domácom prostredí. Navyše, okrem ochrannej či opornej funkcie môžu spĺňať aj estetický rozmer. Vo väčšine prípadov ich realizácie sa však všetky tieto aspekty vzájomne prelínajú.
Gabiony na verejných miestach
Na verejných miestach môžeme najčastejšie vidieť gabiony pri verejných komunikáciách, akými sú napríklad diaľnice, kde sa s obľubou využívajú na spevňovanie svahov. V očiach cestárov a vodohospodárov je totižto gabionová technológia považovaná za primeranú kombináciu pružnosti, tuhosti a estetiky.
Gabiony ako oporné múry
Za jedno z nesmierne funkčných riešení gabionov možno označiť ich prevedenie v rámci oporných múrov. To sa však netýka len spevňovania svahov a brehov na verejných priestranstvách, ktoré sme spomínali vyššie, ale taktiež zabezpečovania pozemkov určených na výstavbu rodinných domov.
Výhoda oporných múrov z gabionov spočíva nielen v možnosti ich neskoršieho zazelenenia, ale taktiež v ich zakladaní. Gabionové konštrukcie je možné zakladať v nezamŕzajúcej hĺbke od 0 do 0,5 m, pričom podkladová vrstva by mala byť tvorená 15 až 20 cm zhutneného makadamu či betónu.
Gabiony v záhradách
Príjemne vyzerajúce gabiony si našli svoje miesto aj v záhradnej architektúre. S obľubou sa využívajú napríklad na spevňovanie či odstupňovanie menších svahov alebo schodov na pozemkoch. Do popredia sa ale tiahnu aj iné terénne a dekoratívne úpravy realizované za asistencie gabionov. Za zmienku stoja rôzne lavičky, grily či vyvýšené kvetinové záhony.
Gabiony ako ploty a bránky
Azda najznámejším a najpopulárnejším prevedením gabionových konštrukcií v domácom prostredí sú ploty a bránky, ktoré sa vyznačujú vysokou kvalitou a dlhou životnosťou. Gabionové konštrukcie je možné v súvislosti s plotmi a bránkami vyplniť oceľovými alebo drevenými prvkami. Ako sa hovorí, voči gustu žiaden dišputát. Mimochodom, nezabúdajte ani na vyššie zmienenú vysokú protihlukovosť, vďaka ktorej môže byť vaše bývanie ihneď o čosi príjemnejšie.
Prečo sa rozhodnúť pre gabiony?
Okrem toho, že gabiony sa vyznačujú rýchlou realizáciou a dostupnou obstarávacou cenou, by ste mali vedieť aj o ich ďalších benefitoch, ktoré vás môžu bez váhania presvedčiť o ich obstaraní.
Gabiony sú vyrábané z prírodného materiálu, v dôsledku čoho nepôsobia v prírodnom prostredí rušivo. Môžete sa preto spoľahnúť, že napríklad v takej záhradke nebudú vyzerať nevhodne. Práve naopak, budete mať pocit, ako keby boli jej prirodzenou súčasťou.Pomyselnou čerešničkou na torte, resp. jednoduchým zhrnutím gabionovej technológie, je to, že gabiony vďaka svojmu prírodnému zloženiu a prirodzenému vzhľadu nezasahujú negatívnym spôsobom do životného prostredia.