Tehla verzus pórobetónová tvárnica - Čo je lepšie? - byvanie.in

Postaviť si vlastný dom je pre mnoho ľudí splneným snom. Niet sa čomu čudovať. Do takejto stavby určite vložíte kus svojho srdca. Jedným z prvých rozhodnutí pri výbere materiálov je ujasniť si, či bude dom postavený z klasických tehál, alebo zvolíte pórobetónové tvárnice. Ďalšou z možností môžu byť aj drevostavby.

Stavba by mala spĺňať niekoľko základných požiadaviek, ako je napríklad udržanie tepla, pevnosť alebo odolnosť voči požiaru. V tomto článku vám priblížime výhody a nevýhody oboch alternatív a aj na to, na čo by ste si pri výbere materiálov mali dávať pozor.

Pálená tehla ako klasika

Pálená tehla je určená pre tradičné murovanie. Prírodný materiál, z ktorého sú tehly vyrábané, je šetrný k vášmu zdraviu rovnako, ako k životnému prostrediu. Zabezpečuje tepelnú  zotrvačnosť, čo znamená, že v lete sa stavba menej prehrieva a v zime v sebe steny udržia dlhšie teplo

Tehla má výborné protipožiarne vlastnosti a veľkou výhodou je aj pevnosť muriva, ktorá zabezpečuje tvarovú stálosť, a tým menšiu pravdepodobnosť výskytu trhlín. Dnes sa na tehlovú výstavbu používajú tehlové bloky s dutinami pre zníženie hmotnosti murovacích prvkov.

Ľahké a pevné pórobetónové tvárnice

Pórobetónové tvárnice sú pomerne novým trendom v stavebníctve. Obľúbené sú pre svoju pevnosť aj napriek nízkej hmotnosti, vďaka ktorej je manipulácia s nimi jednoduchšia a presnejšia. Nízka hmotnosť tvárnic je vhodná na nadstavby, vďaka čomu sa vyvíja menší tlak na základy stavby. 

Tvárnice ponúkajú veľmi dobrú tepelnú izoláciu vďaka malým vzduchovým pórom uzavretým v štruktúre pórobetónu. Ide o mäkký materiál, čo je výhodou pre ľudí, ktorí si chcú stavbu realizovať sami. Pórobetón sa ľahko reže na požadované rozmery a problémom nebude ani vysekávanie drážok na zavedenie rozvodov.

Tehla vs. pórobetón

Oba materiály majú niečo do seba. Ako si teda vybrať ten správny? Pozreli sme sa na praktické rozdiely, ktoré vám pomôžu s výberom.

Váhové rozdiely

Ako už bolo povedané, pórobetónové tvárnice sú ľahšie ako dierované tehly, to je nespochybniteľný fakt. Ide o hmotnostný rozdiel takmer 30 %. Pórobetón je tak vhodný na výstavbu nadstavby či na rekonštrukciu podkrovia, nakoľko príliš nezaťažuje statiku. 

Väčší objem tehly je zase využiteľný najmä na hlučných miestach. Neomietnutá tehla totiž zadrží približne o 20 % decibelov viac, ako pórobetónová tvárnica v rovnakej hrúbke. Vyšší objem tehly spôsobuje aj pomalšie uvoľňovanie udržaného tepla. To zvyšuje funkčnosť pri tepelnej izolácii a je preto vhodná ako obvodové murivo.

Tepelná izolácia ako jedna z hlavných požiadaviek

Vo svojom novom dome sa určite chcete cítiť príjemne. Počas chladných mesiacov sa môže stať, že sa dom ochladí natoľko, až sa vám zdvihnú mesačné náklady na vykurovanie. Múr domu má preto viac vrstiev. 

Dnešným trendom je kombinácia nosnej obvodovej steny a zateplenia s hrúbkou 15 – 20 cm. Celkové tepelno-izolačné vlastnosti obvodovej steny sú pri pórobetóne, v porovnaní s tehlou, lepšie približne o 6 %. Ide však iba o tabuľkové hodnoty pórobetónu, ktoré sa menia vplyvom vlhkosti, ktorá sa v murive udržiava a pôsobí tak na celkové vlastnosti stavby. 

Ako už bolo spomenuté, tehlová stena udrží teplo o niečo dlhšie ako pórobetón. Je to spôsobené najmä tepelnou vodivosťou materiálu.

Nadmerná vlhkosť môže narušiť stavbu

Jedným z nedostatkov pórobetónových tvárnic je nižšia schopnosť prijímať a odovzdávať vlhkosť. Po výstavbe môže trvať aj niekoľko rokov, kým sa pórobetónová stavba úplne vysuší. S vlhkosťou sa teda lepšie vysporiada tehlová stavba, ktorej vzlínavosť (pohyb vody v kanálikoch štruktúry muriva) je síce o približne 80 % vyššia, ako pri pórobetóne, no z tehlovej steny sa voda rýchlejšie vytratí. 

Tvárnice voda poškodzuje o niečo rýchlejšie a s väčšími následkami, ktoré je potrebné po čase riešiť. Vlhkosť v dome sa väčšinou reguluje pomocou sadrovej či hlinenej omietky. Aj pri stavbe z tvárnic je teda možné zmenšiť riziká, ktoré vlhkosť pre dom predstavuje.

Tvárnice hrajú do karát domácim majstrom

Pórobetónová tvárnica je najvhodnejšia pre svojpomocnú výstavbu domu. Jej mäkká štruktúra umožní presné rezy pri riešení rozvodov, či úprave tvaru a veľkosti. V celom svojom reze má totiž rovnaké vlastnosti, a preto nehrozí, že tvárnicu rezaním poškodíte tak, aby nespĺňala svoje základné pozitíva. 

Amatérske rezanie tehly je veľmi komplikované. Rez môže byť nepresný, čím sa otvoria vzduchové polia a môže sa narušiť vzduchotesnosť celej stavby. Pri stavbe tehlového domu je preto potrebné vyhľadať pomoc odborníkov, ktorí použijú na vyrezanie rozvodových drážok frézu, čím sa predíde narušeniu štruktúry.

Odborníci uprednostňujú tehlovú stavbu

Klasická tehla vyhráva najmä vďaka svojej dlhej životnosti, ktorá je pri kvalitne navrhnutých a zrealizovaných tehlových stavbách skoro neobmedzená. Môžeme to vidieť aj na starých architektonických pamiatkach, ktoré si udržali svoje vlastnosti po stáročia. 

Jednovrstvové tehlové murivo si navyše vyžaduje minimálne náklady a dodatočné investície do rekonštrukcie a údržby. Z pohľadu súdnych znalcov odhadujúcich cenu budov sú práve tehlové budovy zaraďované do kategórií s vyššími cenami.

Kvalitný materiál

Mnohí odborníci považujú sa najkvalitnejší materiál vápennopieskové tehly. Ide o ťažké tehlové murivo, ktoré má výborné zvukovo-izolačné vlastnosti a zabezpečuje vynikajúcu akumuláciu tepla. 

Vápennopieskové tehly majú vysokú únosnosť, preto môžu byť pri výstavbe rodinného domu použité tenšie obvodové steny, čím sa šetrí plocha pozemku a ostáva viac priestoru na silné a kvalitné zateplenie.

Konečné rozhodnutie je na vás

Každý materiál má svoje výhody a nevýhody. Pri stavbe domu je potrebné zvažovať viaceré požiadavky. Z finančného hľadiska vyhráva tehlová stavba. Trhová cena dierovaných tehál sa pohybuje od 22 € za m2. Pri pórobetónových tvárniciach je cena o niečo vyššia, a to 32 € za m2

Pri finančnom rozpočte si vždy dôkladne rozdeľte financie potrebné na následnú údržbu a prípadnú rekonštrukciu domu. Až potom uvidíte reálnu sumu, ktorú za výstavbu vášho domu zaplatíte.

Dúfame, že sme vám pri rozhodovaní pomohli a ujasnili všetky potrebné informácie. Či už si dom budete stavať sami, alebo zveríte výstavbu do rúk profesionálov, veríme, že bude spĺňať všetky vaše požiadavky.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :