Čoraz viac ľudí začína byť ekologicky zodpovednými a snaží sa chrániť životné prostredie. Ako? Odpoveďou môže byť aj ekologická záhrada. Pokiaľ patríte k tým šťastlivcom, ktorí majú vlastnú záhradu, máte dokonca možnosť osobne sa podieľať na ochrane aspoň malého kúska zeme.
Ako by však ekologická záhrada vlastne mala vyzerať? Možno si pod týmto pojmom predstavíte zarastenú, nepokosenú pláň pripomínajúcu divokú džungľu s divými kvetmi a množstvom hmyzu. Nemusí to tak ale byť.
Záhradkári ako ochrancovia ekosystému
Možno to na prvý pohľad tak nevyzerá, ale záhradkári zohrávajú v našom ekosystéme veľmi dôležitú úlohu. Štúdie totiž ukázali, že ekologické záhradkárstvo pozitívne vplýva na spomalenie klimatických zmien, znižovanie odpadu a spotrebovanej energie.
Pokiaľ nie ste tak celkom spokojní s vašou súčasnou záhradou, zmeňte ju na ekologickú. Ako to však zvládnuť? Pripravili sme si pre vás niekoľko ekologických a zároveň moderných tipov, ktoré vám zaručene bude závidieť každý váš sused.
Pomôžte prírode a príroda pomôže vám
Lienky a včely patria medzi dobrý hmyz, ktorý môže vašej záhrade pomôcť. Živia sa totiž rôznymi škodcami, ktorí ničia sadeničky. Kľúčom je zvoliť tie správne rastliny, ktoré budú prirodzene podporovať výskyt toho správneho hmyzu. Napríklad také slnečnice alebo nechtíky priťahujú práve lienky. Tie sa potom o vašich neželaných škodcov ihneď postarajú.
Pre včely vyberajte rastliny, ktoré kvitnú počas celého roka. Na jar ich priláka napríklad rozmarín, tarica alebo fialky. V lete môžete včielky a zároveň aj svoje oko potešiť tymianom, levanduľou alebo kocúrnikom. V zimných mesiacoch je zas bohatým zdrojom nektáru napríklad brečtan.
Vtáky ako pomoc proti červom
Máte problém s červíkmi? Počas víkendu postavte spolu s vašimi deťmi vtáčie búdky a rozmiestnite ich po záhrade. Pritiahnu drobné vtáctvo, ktoré sa o neželaných návštevníkov s radosťou postará. Aby ste ich prilákali čo najviac, posaďte do vašej záhrady rovnaké stromy, aké rastú v jej blízkosti. Vtáky sú už na ne zvyknuté a automaticky začnú navštevovať aj tie vaše.
TIP: Na oplotenie záhrady vám odporúčame živý plot. Pre vtáky totiž poskytuje prirodzené prostredie na hniezdenie a ochranu pred predátormi.
Prírodné recepty pre zdravie vašich sadeníc
Využite silu matky prírody naplno a začnite vo vašej záhrade používať prírodné recepty:
- na ničenie škodcov fungujú domáce cesnakové a rebarborové postreky
- cibuľa a pažítka pestované v okolí ruží im pomôžu bojovať s chorobou čiernych škvŕn
- pestovanie mrkvy a póru vo vzájomnej blízkosti odpudzuje škodcov
- vôňa francúzskych nechtíkov zase zbaví paradajky neželaných vošiek
- bazalka zasadená pri paradajkách im zabezpečí výraznejšiu chuť
- chren v blízkosti zemiakov im pomáha odolávať chorobám
Čo robiť, ak sa vám do záhrady dostane burina? Šíreniu buriny zabránite umiestnením rozdrvenej kôry alebo kompostu v jej okolí. Nadobro sa jej zbavíte tak, že ju jednoducho prikryjete plastovou fóliou.
Kompostovanie
Kompostovanie je dokonalý a prirodzený spôsob, ako sa zbaviť kuchynského a záhradného odpadu. Navyše, získate kvalitný kompost, ktorý vašej záhrade v konečnom dôsledku iba prospeje.
Pri kompostovaní sa odbúravajú biologické látky v odpade a premieňajú sa na humusové. Slúžia ako prírodné hnojivo a vy tak už nemusíte na hnojenie používať žiadne chemikálie.
Ako si postaviť kompostér?
Kompostér si môžete kúpiť v obchode, alebo si ho vyrobiť svojpomocne z drevených dosiek. Najlepšie umiestnenie kompostéra je v polotieni pod korunami stromov. Nemalo by naň totiž dopadať priame slnečné žiarenie. Urobte mu aj striešku, aby doň nepršalo. Pri správnom namiešaní kompostu sa už o pol roka môžete tešiť z prvého prírodného hnojiva.
TIP: Aby ste zabránili vniku hlodavcov do kompostéra, vložte doň pletivo s očkami s priemerom 1 cm.
Čo všetko sa dá kompostovať?
Kompostovať môžete všetok kuchynský bioodpad, ako napríklad staré ovocie, zeleninu, vajíčkové škrupiny, zvyšky kávy či čajové sáčky. Kompostovať taktiež môžete zvyšky trávy, papiera či novín.
TIP: Mäso a kosti kompostovať neodporúčame, nakoľko priťahujú škodcov.
Využite dažďovú vodu na maximum
Dažďová voda je zadarmo a rovnako dostupná pre všetkých. Môžete ju nazbierať do suda a použiť na polievanie záhrady. Dažďová voda je totiž mäkká a mierne kyslá, vďaka čomu je pre rastliny naozaj prospešná.
TIP: Na komplexnejšie účely využívania dažďovej vody, ako je pranie či splachovanie záchoda, si môžete vo svojej záhrade vytvoriť podzemnú zásobáreň. V tme a chlade sa totiž vo vode nezačnú tak rýchlo tvoriť nežiaduce mikroorganizmy.
Zaváraninové poháre ako záhradné osvetlenie
Pokiaľ radi s vašimi deťmi majstrujete, môžete premeniť staré zaváraninové poháre na štýlové záhradné osvetlenie. Vyskúšajte ich vyplniť sviečkami, alebo solárnymi LED žiarovkami. Krásne tak rozjasnia vaše večerné posedenia v záhrade.
Zelená strecha zvyšuje biodiverzitu
Kto povedal, že strecha sa nemôže podieľať na ekosystéme? Moderná zelená strecha taktiež dokáže zvýšiť biodiverzitu. Viac o benefitoch, ktoré so sebou zelené strechy prinášajú, si môžete prečítať v našom článku o zelených strechách.
Recyklujte
Recyklácia je dnes už základným pilierom každej ekologickej domácnosti. Na stavbu svojej záhrady môžete použiť recyklované alebo recyklovateľné materiály vyrobené v lokálnej komunite.
Staré plastové fľaše môžu slúžiť ako náhrada krhly na polievanie. Na uzáveroch urobte dierky a môžete začať polievať. Plastové fľaše môžete aj rozrezať. Takto pripravené vám poslúžia ako ochrany na sadeničky.
Špeciálne zakoreňovače na odrezky rastlín nahraďte rolkami od toaletného papiera. Jednoducho ich iba naplňte vhodným substrátom. Pokiaľ nadíde čas vysadenia do zeme, pokojne ich vysaďte aj s rolkami. Tie sa totiž časom rozložia.
Ekologická záhrada podľa vašich predstáv
Ekologická záhrada je taká, ktorá je v súlade s ekosystémom a podporuje rozvoj biodiverzity. Nejde pritom iba o samotnú možnosť recyklovania a znižovania odpadu. Ide o celkovú kombináciu doplnkov a inovatívnych technológií, vďaka ktorým v nej zvýšite biodiverzitu.
Máte aj vy doma ekologickú záhradu a používate v nej účinné triky, ktoré sme v našom článku nespomenuli? Podeľte sa s nami o ne v komentároch, alebo na našej e-mailovej adrese redakcia@byvanie.in.