Tmavé kúty a miestnosti sú bežnou súčasťou takmer každého obydlia. Hoci niektorí ľudia temnotu obľubujú, väčšina z nás preferuje práve pekne presvetlené priestory. Tie vnášajú do domácnosti pozitívnu energiu a teplo. Čo však robiť v prípade, keď vo vašom byte či dome prirodzené slnečné svetlo chýba? Existuje hneď niekoľko zaujímavých riešení, ako si s týmto problémom ľahko poradiť! Poznáte svetlíky, svetlovody či sklobetón?
Tipy, ako vniesť do domácnosti viac svetla
Pokiaľ hľadáte účinné spôsoby, ako do interiéru vášho bývania vniesť viac svetla a dodať mu pozitívnu energiu, vyberať si môžete hneď z niekoľkých riešení. Niektoré vyžadujú isté stavebné zásahy, iné sa dajú inštalovať aj v priebehu niekoľkých hodín. Spomedzi množstva rôznych úprav sme pre vás vybrali 5 najúčinnejších, ktoré stoja za pozornosť.
1. Svetlíky
Svetlík by sa dal v jednoduchosti charakterizovať ako strešné okno, ktoré sa dá jednoducho zabudovať do rovných alebo šikmých striech. Benefitom je pomerne jednoduchá montáž a ľahká konštrukcia. Bez problémov sa tak dá integrovať prakticky do akýchkoľvek stavieb.
Prostredníctvom svetlíka dostanete do vašich miestností ďaleko viac slnečného svetla. No nielen to. Väčšina svetlíkov disponuje mechanizmom otvárania, ktorý uľahčuje vetranie. Dokonca, moderné verzie sa dajú otvárať prostredníctvom elektromotora. To znamená, že svoje svetlíky si viete spárovať so systémom inteligentnej domácnosti a naplánovať si automatické vetranie. Vo svojom interiéri tak budete mať stále čistý vzduch a znížite riziko vzniku plesní.
Svetlíky a úspora energií – prirodzené slnečné svetlo v zime pekne vyhreje interiér vášho bývania, takže nebudete musieť tak intenzívne kúriť. V lete zas viete svetlík zatemniť a otvoriť. Cirkulácia vzduchu zabráni prehrievaniu miestnosti a ušetríte na klimatizácii.
2. Svetlovody
Ako už napovedá ich názov, svetlovody sú zariadenia, ktoré vedú svetlo. Ich hlavný rozdiel voči svetlíkom spočíva v tom, že dokážu svetlo rozvádzať na dlhšie vzdialenosti. Svetlík môžete inštalovať len do miestnosti, ktorej strop priamo susedí s vonkajším prostredím. Svetlovod je niečo ako komín, ktorý ústi na streche a svetlo vám dokáže cez povalu alebo vrchné poschodie priviesť na prízemie.
Moderné svetlovody disponujú funkciou stmievania. Kontinuálne si viete meniť prietok svetla cez sklenenú plochu. Takéto riešenie je niečo ako lampa, ktorá svieti prirodzeným denným svetlom. Podobne ako svetlík, aj svetlovod dokáže pekne vyhriať interiér.
3. Sklobetón
Sklobetónové tvárnice sú vyrobené z kombinácie skla a betónu. Na jednej strane sú pevné a odolné, avšak zároveň dovoľujú slnečnému svetlu prenikať do interiéru. Vďaka špeciálnej kompozícii skla však obvykle nie sú priehľadné ako bežné okná. Mierne modifikujú lúče svetla, čo je veľký benefit. Nemáte pocit, že žijete vo veľkom skleníku, avšak zároveň je váš interiér dokonale presvetlený.
Sklenené časti sklobetónových stien pritom nemusia byť bezfarebné. Viete si ich nechať zafarbiť do ľubovoľného odtieňu, ktorý bude ladiť so zvyškom vášho interiéru. Sklobetónové steny sa dajú využiť nielen ako vonkajšie, ale aj ako vnútorné. Tým prispejú k lepšej distribúcii svetla medzi jednotlivými miestnosťami v interiéri.
4. Svetlá podlaha a steny
Podlahe a stenám sa pri snahe o presvetlenie interiéru často venuje malá pozornosť, v skutočnosti však zmena ich odtieňu dokáže byť veľkým prínosom. Všetko je to o hre s optikou. Tmavé plochy (či už podlahy alebo steny) prirodzene pohlcujú svetlo. To znamená, že majú tendenciu vytvárať tmavé kúty.
Naopak, svetlé plochy svetlo odrážajú. A práve odrazené lúče opticky pekne presvetlia priestor a dodajú mu život. Pokiaľ sú vaše miestnosti akési tmavé a pochmúrne, vyskúšajte do nich inštalovať svetlú drevenú podlahu. Steny zafarbite na bielo, prípadne im doprajte iný svetlý odtieň. V kurze sú dnes najmä pastelové farby.
A čo nábytok? Aj ten dokáže do značnej miery ovplyvniť to, ako bude váš interiér pôsobiť. Veľké skrine z tmavého dreva sú častou príčinou toho, že daná miestnosť vyzerá tmavo. Menšie svetlé skrinky dokážu tento pocit značne zmeniť a dodajú vášmu bývaniu viac vzdušnosti.
5. Správna kombinácia svietidiel
Pokiaľ máte vo vašej obývačke, pracovni či spálni len jeden veľký stropný luster, naviac ešte s ekonomickou žiarivkou, nemôžete sa čudovať, že všetky rohy miestnosti sú tmavé. Jednoducho, jedno svietidlo obvykle nedokáže rovnomerne osvetliť celú izbu. Práve preto je dôležité voliť kombináciu viacerých lámp.
Obľúbeným moderným riešením sú bodové LED svietidlá. Tie môžu byť rozmiestnené na viacerých miestach stropu tak, aby rovnomerne osvetlili všetky kúty a rohy. Rozhodnúť sa môžete taktiež pre kombináciu veľkého centrálneho lustra a menšej stojacej lampy. Zaujímavou voľbou sú LED pásiky, ktoré sa dajú jednoducho nalepiť na steny, prípadne na nábytok. Obvykle ponúkajú aj možnosť zmeny farby, vďaka čomu si viete večer navodiť unikátnu atmosféru.
Experimentujte, hrajte sa so svetelnými kužeľmi a nepochybne rýchlo prídete na to, ako vaše bývanie dokonale presvetliť. Uprednostnite LED žiarovky – tie potešia svojou vynikajúcou svietivosťou, no zároveň nízkou spotrebou a dlhou životnosťou. Zakúpiť si viete verzie generujúce chladné biele, ale aj jemnejšie žlté svetlo. Výhodou LED žiaroviek je skutočnosť, že umožňujú jednoduchú zmenu svietivosti a nevadí im časté vypínanie či zapínanie.