S príchodom jari prichádza aj tradičné jarné upratovanie. V tomto období majú ľudia prirodzenú potrebu zbavovať sa starých a nepotrebných vecí, ktoré už doslúžili svojmu účelu, a vymeniť ich za nové a funkčné.
V domácnostiach nastal čas jarného upratovania. Ako však pri upratovaní postupovať čo najefektívnejšie? Koľko času to potrvá a s čím vlastne začať? Ako tento čas minimalizovať?
1. Základom je dobrý plán
Hneď, ako začnete uvažovať nad jarným upratovaním, musíte si stanoviť plán. Ktoré miestnosti chcete upratať? Plánujete čistiť aj povalu, komoru či záhradu? Budete upratovať sami, najmete si upratovaciu firmu, alebo vám pomôžu ostatní členovia domácnosti?
2. Vytvorte si časový harmonogram
Prekopanie vašej domácnosti od základov nie je možné vykonať do niekoľkých hodín. Na upratovanie si vyčleňte dostatok času a pokojne si ho po miestnostiach rozvrhnite do niekoľkých dní.
3. Dôkladne sa na všetko pripravte
Čo všetko budete na úspešné jarné upratovanie potrebovať? Než sa doň pustíte, pripravte si svoje „zbrane”:
- gumené rukavice
- handričku na prach alebo prachovku
- vlhčené antibakteriálne utierky
- suché utierky
- kuchynskú hubku na drhnutie špinavých povrchov
- vysávač alebo metlu
- mop
- starú zubnú kefku na mikro špáry
TIP: Do vysávača môžete vložiť vonné tyčinky na to určené. Vysávanie tak jednotlivé miestnosti príjemne rozvoní.
Aké prípravky by vám počas dôkladného jarného upratovania určite nemali chýbať? Zadovážte si tieto:
- mydlo
- prípravok na umytie riadu
- antibakteriálny sprej
- savo na ťažšie nečistoty
- prípravok na umytie okien
- prípravok na umytie WC
- prípravok na vodný kameň
- prípravok na mastnotu
- prípravok na umytie dlážky
Pokiaľ niektorú zo spomínaných vecí doma nemáte, nezabudnite si ju pred samotným začiatkom kúpiť, aby vás potom už nič nezdržiavalo.
TIP: Pokiaľ sa chystáte čistiť aj teplovzdušnú rúru, mikrovlnku, práčku či umývačku, vždy čistite spotrebič podľa návodu.
4. Na jarné upratovanie choďte systematicky
Aby ste si ušetrili kopec času a nervov, je dôležité mať v upratovaní systém. Začnite od stropu a postupujte smerom nadol.
5. Steny
Pavučiny vymeťte prachovkou a umyte šmuhy. S roztokmi na steny však opatrne, aby vám po nich nezostali fľaky.
6. Lampy a lustre
Na lampy a lustre môžete použiť špeciálnu handričku s mikrovláknami. Pokiaľ ste sa rozhodli vyčistiť aj žiarovky, nezabudnite vypnúť svetlo. Počas montovania majte taktiež suché ruky.
7. Okná
Na svet sa lepšie pozerá spoza čistých okien. Odporúčame vám zistiť si, aké počasie bude v deň ich umývania. Nikto by si nezaslúžil umývať okná napríklad pri veľkom lejaku. Avšak ani priame slnko nie je žiadna výhra. Slnečné lúče totiž saponát rýchlo vysušia, čím vznikajú škvrny.
Okenné rámy vyčistite krémovým čističom a handričkou s mikrovláknami. Na konci ich nezabudnite opláchnuť čistou vodou. Lesk okien dosiahnete aj vďaka šálke vody, šálke čistého liehu a lyžičke octu. Roztok premiešajte a nalejte do rozprašovača. Podľa starých mám dosiahnete dokonalo lesklé okná tým, že ich vyleštíte novinami.
TIP: Okná, tak isto ako dvere v sprchovom kúte, zotrite gumovou stierkou. Nezabudnite ich na záver nechať otvorené dokorán. Rýchlejšie uschnú a vyvetrajú celú miestnosť.
8. Nábytok
Drevené a kožené povrchy ošetrite špeciálnym olejom, na plyšové povrchy môžete použiť lepiaci valec.
9. Podlaha
Na záver miestnosť povysávajte. Pokiaľ máte koberec, môžete ho vytepovať. Malé koberce a rohožky vyveste von, aby sa prevetrali.
TIP: Takto vyvetrajte aj paplóny a vankúše počas toho, ako budete prať návliečky.
10. Vyčistite aj ťažko dostupné miesta
Napríklad pod posteľou, za skriňami či príliš vysoké poličky. Posuňte nábytok a povysávajte aj jeho okolie. Z poličiek vyberte všetky veci a prach utrite aj za knihami. Detské plyšové hračky vyprášte, alebo ich operte (avšak dodržujte návod na použitie).
TIP: Poličky utrite vlhkou handrou. Utretie nasucho by prach iba zbytočne rozvírilo.
11. Pretrieďte svoje veci
Čo by bolo jarné upratovanie bez zbavenia sa vecí, ktoré už nepotrebujete, stratili svoju funkčnosť alebo sa vám už jednoducho nepáčia?
12. Spravte revíziu v kúpeľni
Jarné upratovanie je ideálna príležitosť takisto na vymenenie opotrebovaných sprchových závesov, starých rohoží či kozmetických prípravkov po záruke.
TIP na článok: O čistení a upratovaní sme sa bavili aj v článku o homestagingu – profesionálnej estetickej úprave nehnuteľností pred jej predajom či prenájmom.
13. Nešetrite ani svoj šatník
Nie je nič oslobodzujúcejšie, ako preriedenie svojho šatníka. Staré kúsky, ktoré ste na sebe už dlhšie nemali, by ste mali bez milosti vytriediť. Nenosené oblečenie darujte kamarátke, prípadne ním potešte charitu.
14. Skontrolujte aj kuchyňu
Podobnú revíziu spravte aj v kuchyni. Prejdite si potravinové skrinky a zahoďte všetky potraviny, ktorým už skončila záruka. Vyčistite chladničku a mrazničku nechajte rozmraziť. Skontrolujte svoje kuchynské pomôcky. Sú ešte funkčné? Potrebujete niečo doplniť?
15. Skrášlite okolie svojho domova
Jarné upratovanie nemusíte obmedzovať iba na vašu domácnosť. Obvyklú víkendovú prechádzku s vašimi ratolesťami nahraďte upratovacou brigádou a upravte spolu blízke alebo širšie okolie vášho domu či bytovky. Zahrajte sa spolu so svojimi chlapcami na smetiarov a dievčatám prideľte rolu kvetinových dizajnérok. K upratovaniu pozvite aj susedov. Bude sa vám tak lepšie pracovať a prehĺbi to vaše susedské vzťahy. Upratovací víkend môžete zavŕšiť tradičným dobrým kotlíkovým gulášom.
Ako prebieha jarné upratovanie u vás doma?
Každá domácnosť má svoje vlastné postupy. Máte nejaké osvedčené tipy na jarné upratovanie, ktoré sme nespomenuli? Napíšte nám do komentára alebo na e-mailovú adresu redakcia@byvanie.in.